Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Sıfır atık uyumlu akıllı şehirler, mahalle kültürünü de yaşatacak

Sıfır atık uyumlu akıllı şehirler, mahalle kültürünü de yaşatacak

admin admin - - 5 dk okuma süresi
15 0

İHA

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Coğrafik Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından, ‘2024-2030 Ulusal Akıllı Kentler Stratejisi ve Hareket Planı’ taslağı hazırlandı. ‘İleri toplum, ileri teknoloji, sürdürülebilir ve dirençli dünya’ vizyonuyla hazırlanan aksiyon planıyla ileri teknolojilerin üretilip kullanılması, stratejik yaklaşımların ulusal pahalara uygun olması ve akıllı kentlerde kullanılan teknolojilerde büsbütün ulusal üretimin gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Ayrıyeten Sıfır Atık Projesi’nin ‘akıllı şehir’ uygulamaları ile yaygınlaştırılması, akıllı kent alanında ülkemizde bulunan başarılı vilayetlerin markalaşarak memleketler arası platformlarda tanıtılmasına yönelik çalışmalar yürütülmesi planlanıyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, afetlere karşı dirençli, yatay mimariye sahip, mahalle kültürünü yaşatan, sıfır atık uyumlu ve yeşil varlığı artırılmış ‘akıllı şehirler’ inşa etme gayesiyle çalışmalarını sürdürüyor. Ülkede kentlerin problemlerine tahlil bulurken vatandaşların hayatını güzelleştirmede dünyada dördüncü olma niteliği taşıyan 2020-2023 Ulusal Akıllı Kentler Stratejisi ve Hareket Planı, 2019 yılında Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Eylem planı çalıştayı düzenlendi

Eylem planının ikincisi, ‘İleri toplum, ileri teknoloji, sürdürülebilir ve dirençli dünya’ vizyonu ile hayata geçiriliyor. Bu çerçevede geçtiğimiz günlerde merkezi kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, mahallî idareler, sivil toplum kuruluşları ve özel bölüm temsilcilerinin iştirakiyle 2024-2030 Ulusal Akıllı Kentler Stratejisi ve Hareket Planı Çalıştayı gerçekleştirildi. Çalıştayda, taslak çalışmada yer alan 30 hareket, 271 uygulama adımı ve yeni hareket tekliflerine ait görüş alışverişinde bulunuldu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Coğrafik Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘2024-2030 Ulusal Akıllı Kentler Stratejisi ve Hareket Planı’ taslağı ile 12. Kalkınma Planı, ulusal siyaset, stratejiler ve Ulusal Teknoloji Atılımı ile uyumlu olarak ileri ve bağımsız teknolojilerin üretilip kullanılması ve geliştirilmesi amaçlanırken, stratejik yaklaşımların ulusal bedellere uygun olması, akıllı kentlerde kullanılan teknolojilerde büsbütün ulusal üretimlerin gerçekleştirilmesi de hedefleniyor.

Akıllı kentlere yönelik toplumsal farkındalık oluşturulacak

12 misyon alanı, 4 stratejik maksat, 10 stratejik amaç, 30 hareket ve 271 üst düzey uygulama adımının yer aldığı aksiyon planında özetle şu başlıklar yer alıyor:

Akıllı kentlere yönelik toplumsal farkındalık artırılacak. Akıllı kent uygulamalarıyla ekonomik kalkınma desteklenecek, yerli ve ulusal akıllı kent teknolojilerinin geliştirilmesi sağlanacak. İklim değişikliği ile gayrette akıllı kent tahlilleri kullanılacak, akıllı kent uygulamalarıyla kentlerin dirençlilik düzeyleri artırılacak.

Sıfır atık projesi akıllı kent uygulamasıyla yaygınlaştırılacak

Daha şeffaf ve hesap verebilir bir idare anlayışı oluşturmak emeliyle mahallî idare bütçesi üzere gelir sarfiyat verisinin yayınlanmasını sağlayacak ‘Kente Katkım Portalı’ oluşturulacak. Kent içi akıllı ulaşım uygulamaları yaygınlaştırılacak. ‘Ulusal Akıllı Kent Açık Data Platformu’ yaygınlaştırılarak, sürdürülebilirliği sağlanacak. Sıfır Atık Projesi, ‘Akıllı Şehir’ uygulamaları ile geliştirilecek ve yaygınlaştırılacak.

Kazaların ve trafik yoğunluğunun azaltılması sağlanacak

81 vilayette akıllı kent dönüşümü sağlanacak ve model akıllı kentler inşa edilecek. Yeni akıllı kent teknoloji eğilimlerini daima olarak takip edecek olan ‘Akıllı Kent Teknoloji Radarı’ tesis edilecek ve yeni tutulması sağlanacak. Bu istikamette gerekli teknik sistemler kurulacak. Aksiyon planına nazaran kent içi ulaşım tahlil platformları geliştirilerek, kazaların ve trafik yoğunluğunun azaltılması sağlanacak. Ayrıyeten aksiyon planı ile belediyelerin ulaşım planlamasına yönelik kapasitelerinin artırılması hedefleniyor.

Akıllı okul ve hastaneler yaygınlaştırılacak

Akıllı kentlere yönelik memleketler arası iş birliğinin de artırılması için çalışmalar yapılacak. Akıllı kent alanında ülkemizde bulunan başarılı kentlerin markalaşması, memleketler arası platformlarda tanıtılmasına yönelik çalışmalar yürütülecek. Tıpkı vakitte kent sakinlerini bilgilendirici ve yönlendirici, sektörel bazlı akıllı uygulamaların geliştirilmesi için çalışmalar yürütülecek. ‘Akıllı okul’, ‘akıllı hastane’, ‘akıllı havaalanı’, ‘akıllı kamu binaları’ uygulamaları geliştirilip yaygınlaştırılacak.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın