Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Reyyan Apartmanı faciasında 52 kişi hayatını kaybetti

Reyyan Apartmanı faciasında 52 kişi hayatını kaybetti

admin admin - - 3 dk okuma süresi
29 0

Kahramanmaraş’ta Yaşanan Depremin Ardından Reyyan Apartmanı Davası

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremde yıkılan Ebrar Sitesi Reyyan Apartmanı’nda 52 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak devam eden davada, 4 sanık yargılanmaktadır. Davanın müşteki tarafından şikayet edilen isimlerden biri olan Neslihan Kazancı, “Reyyan Apartmanı’nda sevdiklerimizi kaybettik. Patlıcan tarlasına bina dikmişler” şeklinde ifade kullandı.

Duruşmada Tutuklu Sanıklar Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile Katıldı

5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Mesut Vahit Kazancı, cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Diğer tutuklu sanıklar Muhammet Karaaslan, Harun Gümüşer ve tutuksuz sanık Nasuh A. ile müştekiler ve taraf avukatları da duruşma salonunda hazır bulundular.

Tutuklu sanık Harun Gümüşer, bilirkişinin adil bir yaklaşımda bulunmadığını belirterek, 25 yıllık mühendis olduğunu ve Kahramanmaraş’ta birçok projeye imza attığını ifade etti. Diğer tutuklu sanık Muhammet Karaaslan ise daha önceki ifadelerinin geçerli olduğunu belirtti.

Mahkeme Heyeti Duruşmayı Ertelerken Müştekiler De Adalet Talep Etti

Müşteki Neslihan Kazancı, 14 aydır cezaevinde olduğunu ve depremin sıkıntılarını ailesiyle hala yaşadıklarını belirterek, tahliyesini sağlık ve ailevi sebeplerle talep etti. Tutuksuz sanık Nasuh A. ise binanın sadece arsa sahibi olduğunu ve ticari bir faaliyetinin olmadığını savundu.

Müşteki Neslihan Kazancı, çevredeki diğer binaların neden yıkılmadığını sorgulayarak, “Aynı deprem şiddetine rağmen neden sadece Reyyan Apartmanı yıkıldı? Sorumlu olan kişilerden şikayetçiyim” dedi. Diğer müştekiler de sanıklardan şikayetçi olduklarını belirterek, cezalandırılmalarını talep ettiler.

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, sanıklar hakkında “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istenmektedir. Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların mevcut halinin devamına karar vererek duruşmayı 5 Temmuz’a erteledi.

Olayla ilgili gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın