Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Oto galeriler ile bireysel satıcılar arasındaki makas açıldı

Oto galeriler ile bireysel satıcılar arasındaki makas açıldı

admin admin - - 5 dk okuma süresi
6 0

İHA

Geçtiğimiz yıl ikinci el araba fiyatlarına getirilen düzenlemelerle ikinci el araba piyasasında bir fiyat istikrarı yakalanmıştı.

Fakat yılbaşından sonra bu istikrar tekrar bozulmaya başladı.

Oto galericiler fiyatlarını güncelleyip fiyatlarını geri çekerken, ferdi satıcılar fiyatları yüksek tutmaya devam etti.

‘Yüzde 20 oranında fiyat farkı’

Aynı model iki araç ve ferdî satıcılar ortasında karşılaştırıldığında yüzde 20 oranında fiyat farkları gözlemleniyor.

Oto galericilerin ikinci el araba piyasasında fiyatlarını güncellediğini belirten oto galeri esnafı Gökhan Ardeşen, “Galeriler bu piyasaya çok hakim, sonuçta araç alım satım işi yapıyoruz. Bir aracın bedelini çok âlâ biliyoruz. Bir aracın piyasa bedelini emsalleriyle karşılaştırıp, en uygunun piyasa pahasını belirleyeceğini bildiği için buna nazaran fiyat belirliyorlar. Lakin araç sahipleri bu türlü değil, kendi araçlarını çok pahalı gördükleri için diğer araçları araştırıp, kendi araçlarını daha pak bulup fiyatı farklı yazıyorlar. Ama baktığımızda iki araç da tıpkı model birebir kilometrede fakat bireylerin kendi inisiyatiflerine nazaran belirledikleri fiyatlar yüzünden fiyat istikrarsızlığı oluşuyor.” dedi.

“Şu anda galeride satılan ikinci el arabalar daha uygun”

Galericilerde bulunan arabaların kişisel satıcılara nazaran daha uygun kaldığını belirten Ardeşen, “Şu anda galericilerde fiyatlar daha uygun. Zira biz aracın bedelini yeni fiyat tertibini bildiğimiz için fiyatlarımızı çabucak düzeltiyoruz. Bir aracın piyasa bedeli neyse biz onu yazıyoruz. Biniciler için bu durum bu türlü değil. Biniciler ilan verecekleri vakit en yüksek fiyatlı araca bakıp bir fiyat belirliyor. Yani aslında piyasaya uymuyorlar. Bu yüzden biniciler, galericilere nazaran fiyatları daha yüksek tutuyorlar. Şu anda galeride satılan ikinci el arabalar daha uygun. Birtakım biniciler ilan verirken öbür araçların ne kadar edeceği ne kadar teklif geleceğini araştırmak içinde yapabiliyor. Bir galerici asla satamayacağını bildiği bir ilan vermez zira bunun içinde bir para vermek zorundayız. Lakin binicilerde bu tıpkı değil yalnızca denemek, görmek için fiyat almak için ilan verebiliyorlar. Şu anda fiyat aralığı kişisel satıcılara nazaran yüzde 10-20 ortasında değişiyor.” formunda konuştu.

“Fiyatların muhakkak düzeyde durması çok önemli”

İkinci el araba piyasasını kıymetlendiren Ardeşen, “Piyasa yılbaşından evvelki son 3 aya kadar düşüşteydi. Yılbaşından sonra yüzde 10 hareketlilik arttı. Şu anda ikinci el araba fiyatları stabil, ne yükseliyor ne azalıyor. Bundan sonra da umarız bu formda devam eder. Fiyatların aşikâr düzeyde durması çok değerli.” sözlerini kullandı.

“Biniciler fiyatları kendi işlerine geldikleri üzere belirliyorlar”

Fiyatların güncellenmesinin piyasayı düzelteceğini belirten oto galerici Yavuz Çiftçi de, “İkinci el araba piyasasında galericiler tarafından fiyat güncellemesi gerçekleşirken kişisel satıcılarda hala bir güncelleme yapılmıyor. Araç binicileri şu anda fiyatları kendi işlerine geldikleri üzere belirliyorlar. Şu anda biniciden satılan ikinci el arabaların fiyatları olağan fiyatların çok üstünde. Baktığımızda şu anda galericilerde satılan ikinci el araba fiyatları uygun kalıyor. Bunun nedeni biz galericiler bu işin ticaretini yapıyoruz. Evet geçtiğimiz yıllarda araç fiyatları çok yükseldi sonrasında bir düzenleme yapıldı ve fiyatlar geriledi. Biz de bu işin ticaretini yaptığımız için araçların piyasa pahasını biliyoruz ve ilanlarımızı buna nazaran güncelliyoruz. Ama biniciler birinci elden direkt araç satan yahut ilan verip araç satanlar bu güncellemelere pek uymuyorlar. İlan verecekleri vakit en yüksek araca bakıp, benim aracım daha pak bu kadar olur deyip, kendilerince fiyat belirliyorlar. Sonuçta galericiler ticaret yapıyor bu ticaretin dönmesi için de aktüel sayıları kullanmamız gerekir, biz de bunu yapıyoruz.” dedi.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın