Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. ÖSYM’den YKS soru sızdırma iddialarına yanıt: Sınavda hile yok – Son Dakika Türkiye Haberleri

ÖSYM’den YKS soru sızdırma iddialarına yanıt: Sınavda hile yok – Son Dakika Türkiye Haberleri

admin admin - - 3 dk okuma süresi
34 0

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2024-YKS) Soruları Sızdırıldı İddiaları

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (2024-YKS) üç oturumu, 81 il ve Lefkoşa’da düzenlenen ve 2 milyon 19 bin 709 adayın katılımıyla gerçekleşti. Ancak sınavın ardından sosyal medyada sızdırıldığı iddialarıyla gündeme geldi. Bu iddialar üzerine Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Bayram Ali Ersoy, konuyla ilgili bir açıklama yaparak iddiaların hukuki sürece tabi tutulduğunu belirtti.

ÖSYM Başkanı Ersoy, “YKS başarıyla tamamlanmıştır. Sınav sürecinde yapılan dezenformasyon amaçlı sosyal medya paylaşımları ve bazı basın yayın organlarını da çıkan haberler ile ilgili ilgili hukuki süreç başlatılmıştır” dedi. Başkan Ersoy’un bu açıklamalarının ardından Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da konuyla ilgili bir açıklama yaparak soruşturmanın titizlikle sürdürüldüğünü belirtti.

Adalet Bakanı Tunç, “Yükseköğretim Kurumları Sınavı Temel Yeterlilik Testi ve Alan Yeterlilik Testi sorularının sızdırıldığına ilişkin bazı basın yayın organları ve sosyal medya mecralarında yer alan gerçeğe aykırı iddialar ve paylaşımlar hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘Halkı Yanıltıcı Bilgiyi Alenen Yayma’ suçundan resen soruşturma başlatılmıştır” şeklinde konuştu.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi ise konuyla ilgili sosyal medyada dolaşan görsellerin gerçek olmadığını belirterek, “Yapılan araştırmalar neticesinde, paylaşılan ekran görüntüsü ve fotoğrafların 2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS 2024) ile herhangi bir ilgisinin bulunmadığı belirlenmiştir” açıklamasında bulundu.

Sınavın hazırlık süreçlerinin yürütüldüğü kapalı merkezde sınav güvenliği için özel sistemlerin kullanıldığı belirtildi. ÖSYM personeli, yaklaşık 40 gün boyunca dünyadan izole bir şekilde sınav kitapçıklarının basımı, paketlenmesi ve kontrolü gibi işlemleri gerçekleştirdi. Sınavın son oturumu olan YDT’nin tamamlanmasıyla personel, aileleriyle buluşacak.

Sonuç olarak, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2024-YKS) sorularının sızdırıldığı iddialarıyla ilgili olarak gerekli hukuki süreçlerin başlatıldığı ve soruşturmanın titizlikle sürdürüldüğü bilgisi verildi. Bu tür dezenformasyonların sınav süreçlerini olumsuz etkilememesi ve adayların haklarının korunması için gerekli önlemlerin alındığı vurgulandı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın