Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Lastik izleri kaçak salepçilerini ele verdi – Türkiye’de Operasyon Başarıyla Gerçekleştirildi

Lastik izleri kaçak salepçilerini ele verdi – Türkiye’de Operasyon Başarıyla Gerçekleştirildi

admin admin - - 3 dk okuma süresi
29 0

Salep Kaçakçıları Gözaltına Alındı

Mazgirt ilçesine bağlı Göktepe köyü mevkiinde köylüler, kimliği belirsiz kişilerin salep yumrusu topladığı ihbarında bulundu. İhbarın ardından İl Jandarma Komutanlığı ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şubesi tarafından 8 kişiden oluşan özel ekip kuruldu. Arazide günlerce devriye atan ekipler, yağmurlu günde oluşan lastik izlerini takibe aldı ve bir minibüse ulaştı. Aracın yakınlarında toplanmış salep yumrularına rastlandı. Araçtaki kişilerin kimlikleri alınarak cezai işlem uygulanırken, 2 kişi ise yaya olarak kaçtı.

3 Milyon Lira Para Cezası Kesildi

Toplamda 46 kilo salep yumrusunun ele geçirildiği operasyon sonrası 10 kişiye biyolojik çeşitliliği tahrip etme suçundan 3 milyon 871 bin lira para cezası kesildi. Salep yumrularının ise tekrar ekiminin yapılacağı öğrenildi.

Tunceli Valisi Açıklama Yaptı

Operasyon sonrası açıklama yapan Tunceli Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, kentin ekosisteminin zenginliğini korumak için çalışmaların aralıksız süreceğini belirterek, şunları söyledi:

“Tunceli, bırakın Türkiye’yi, dünyanın en güzel ve en zengin florasına sahip olan illerinden bir tanesi. Yapılan bilimsel tespitlere göre yaklaşık 264 endemik bitkimiz var ve bunların hepsini birer evladımız gibi korumaya gayret ediyoruz ki şehrimiz de bunu çok önemsiyor. Şehrimizin çevre bilinci oldukça yüksek. Tabii yerel hassasiyetlere dikkat eden Valiliğimiz bu konuların üzerinde titizlikle duruyor. Doğa Koruma ve Jandarma, HAYDİ birimlerimiz çok büyük bir hassasiyetle çalışmalar yürütüyor.

Son günlerde yaşanan bir olay var. 112’ye düşen ihbarla olaya start veriliyor. Hem Doğa Koruma yetkililerimiz hem jandarma timlerimiz salep kaçakçılığı yapmak üzere Mazgirt bölgesinde bulunan insanlara operasyon düzenleniyor. Bunlara yaklaşık 4 milyon lira doğal yaşamı tahripten dolayı ceza yazıldı. Ülkemizin imzaladığı uluslararası sözleşmelerden doğan idari para cezası yetkimizi kullanarak esaslı bir cezayı kestik. Biz Tunceli’yi Tunceli’nin florasını, faunasını, yaban hayatını çok önemsiyoruz ve bu art niyetli insanları da buradan uyarmak istiyorum. Tunceli’ye zarar vermeyin. Biz Tunceli’yi korumak için vatandaşımızla, buradaki yetkililerimizle, görevli personelimizle beraber sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın