Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Kobani Davası Kararı Mayıs Ayına Ertelendi – Son Dakika Gelişmeler

Kobani Davası Kararı Mayıs Ayına Ertelendi – Son Dakika Gelişmeler

admin admin - - 3 dk okuma süresi
36 0

Kobani Davası Duruşması Ertelendi

Sokak olaylarına ilişkin açılan Kobani davası, 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 6-8 Ekim 2014 tarihlerinde yaşanan olaylara ilişkin açılmıştı. Ancak duruşma, tutuklu sanıkların durumlarını gözden geçirip karar için gün belirlemek üzere ertelendi.

Duruşma, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki salonda gerçekleşti. Tutuklu sanıklardan bazıları, bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılırken diğer sanıklar ve taraf avukatları salonda hazır bulundu. Duruşmayı, DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, DEM Parti milletvekilleri, CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftçi, CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Aliye Timisi Ersever, TİP Milletvekili Ahmet Şık da takip etti.

Mahkeme Başkanı, SEGBİS çözüm tutanaklarının yetişmemesi, savunma dilekçelerinin incelemesinin devam etmesi gibi nedenlerle duruşmanın ertelendiğini ifade etti. Tutuklu sanıkların tutukluluk durumlarını gözden geçirip karar için gün belirleyeceklerini belirten mahkeme başkanı, hüküm duruşmasının başka bir tarihe ertelendiğini açıkladı.

Cumhuriyet savcısı, 14 Nisan 2023’deki celsede sunduğu mütalaayı tekrarlayarak, tutuklu sanıkların mevcut halinin devamına hükmedilmesini talep etti. Savcı, kuvvetli suç şüphesini gösterir somut delillerin bulunduğunu, sanıkların kaçma ihtimalinin varlığı ve talep edilen ceza miktarının yüksek olması nedenleriyle tutukluluk sürelerinin aşılmadığı gerekçesiyle tutuklu sanıkların mevcut halinin devamına hükmedilmesini talep etti.

Duruşmaya tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS ile bağlanan Selahattin Demirtaş, savcının tutukluluğun devamı yönündeki mütalaasına ilişkin söz aldı. Demirtaş, “Herhangi bir söz talebim yok. Bütün arkadaşlarımın özgürlüğünü talep ediyorum.” diye konuştu. Diğer tutuklu sanıklar da tahliye talebinde bulundu.

Avukatlar, müvekkillerinin uzun süredir tutuklu olduğunu ve sağlık sorunlarıyla mücadele ettiklerini belirterek, serbest bırakılmalarını istedi. Ancak mahkeme başkanı, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun SEGBİS sistemi üzerinden dosyanın tutuklu sanığı Selahattin Demirtaş ile görüşme talebini reddetti.

Mahkeme, sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi ve davanın hükmü açıklamak üzere 16 Mayıs 2024 Perşembe günü saat 10.00’a ertelendi. Bu kararın ardından duruşma sona erdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın