Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Kabinede sürpriz değişiklik: İki bakan görevden alındı!

Kabinede sürpriz değişiklik: İki bakan görevden alındı!

admin admin - - 3 dk okuma süresi
30 0

Son dakika haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararlarına göre kabinede önemli değişiklikler yaşandı. Görevden af talebi kabul edilen Mehmet Özhaseki’nin yerine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na Murat Kurum atandı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Çevre Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili olan Kurum, ikinci kez bakanlık görevine getirildi. Bu atama ile AK Parti’nin Meclis’teki sandalye sayısı 264’e düştü.

Kabinede görevinden affını isteyen diğer isim ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca oldu. Koca, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişin ardından kurulan kabinede yer alan ilk isimlerdendi. Özellikle pandemi döneminde üstlendiği görevle kamuoyunun en fazla dikkati çeken bakanlardan biriydi. 6 yıldır bu görevi üstlenen Bakan Koca’nın yerine ise İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu atandı.

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Rize doğumlu olup 1966 yılında Trabzon’da dünyaya gelmiştir. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Memişoğlu, uzun yıllar sağlık sektöründe çeşitli görevlerde bulunmuştur. Evli ve 3 çocuk babası olan Memişoğlu’nun ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış çok sayıda bilimsel yayını bulunmaktadır.

Murat Kurum ise 1976 yılında Ankara’nın Çankaya ilçesinde memur bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunu olan Kurum, yüksek lisansını Kentsel Dönüşüm alanında tamamlamıştır. İnşaat alanında faaliyet gösteren özel sektör kuruluşlarında çalışmış ve çeşitli görevler üstlenmiştir.

TOKİ Ankara Uygulama Daire Başkanlığı’nda uzman olarak görev yapan Kurum, daha sonra TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanlığı Avrupa Yakası Uygulama Şube Müdürlüğü görevinde bulunmuştur. T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı iştiraki Emlak Konut GYO AŞ Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini de üstlenmiştir. Evli ve 3 çocuk babası olan Kurum, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na atanmıştır.

Bu son dakika gelişmeleriyle birlikte Türkiye’nin siyasi ve sağlık alanındaki önemli isimlerinin değiştiği görülmektedir. Yapılan atamaların ülke ve halk sağlığı üzerindeki etkileri ise yakından takip edilmektedir. Bu değişikliklerin Türkiye’nin geleceği ve kalkınması üzerindeki etkileri de merak konusu olmaya devam etmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın