Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. İran’a gece görüşlü helikopter ve İHA desteği sağlanıyor, AFAD’dan 32 dağcı ve 6 araç kaza bölgesine yöneliyor

İran’a gece görüşlü helikopter ve İHA desteği sağlanıyor, AFAD’dan 32 dağcı ve 6 araç kaza bölgesine yöneliyor

admin admin - - 2 dk okuma süresi
42 0

İran, Türkiye’den gece görüşlü helikopter talep etti

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yi taşıyan helikopterin kaza yapması sonucu başlayan arama kurtarma çalışmaları için İran, Türkiye’den gece görüşlü helikopter talep etti. AFAD’dan yapılan açıklamada, İran-Nahçıvan sınırında meydana gelen kaza sonrası Türkiye’den yardım talebinin geldiği belirtildi.

Türkiye’nin Van ve Erzurum AFAD il müdürlüklerinden 32 dağcı arama kurtarma personeli ile 6 aracın bölgeye intikal etmek üzere yola çıktığı ifade edildi. Ayrıca Ankara, Diyarbakır ve Konya’dan 15’er kişilik dağcı arama kurtarma personelinin de teyakkuz halinde olduğu bildirildi. Gelişmelerin yakından takip edildiği belirtildi.

MSB’den İHA ve helikopter desteği

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, İran makamlarının talebi üzerine İran Cumhurbaşkanı ve heyetinin arama kurtarma faaliyetlerine destek olmak amacıyla bir Akıncı İHA ve bir gece görüş kabiliyetine sahip Cougar tipi helikopterin görevlendirildiği duyuruldu. Akıncı İHA’nın İran hava sahasında göreve başladığı, Cougar tipi helikopterin ise hava şartlarının normalleşmesi için hazır bekletildiği belirtildi.

İbrahim Reisi’nin kaza sonrası durumu

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, bugün helikopterle İran-Azerbaycan sınırında bir barajın açılış törenine katılmıştı. Ancak helikopterin bölgeden dönüşü sırasında sert bir iniş yapması sonucu kaza meydana gelmişti. Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi Malik Rahmeti ve Tebriz Cuma İmamı Ayetullah Ali Haşim’in de helikopterde bulunduğunu duyurmuştu.

İran devlet televizyonu, kazanın ardından Reisi’nin son görüntülerini yayınladı. Kazaya ilişkin detaylar ve arama kurtarma çalışmaları devam ederken, Türkiye’nin yardım talebine hızlı bir şekilde yanıt vermesi bekleniyor. Olayın detayları ve gelişmeler yakından takip edilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın