Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. iPhone’lara yapay zeka geliyor: Apple tarihindeki en büyük güncelleme yolda!

iPhone’lara yapay zeka geliyor: Apple tarihindeki en büyük güncelleme yolda!

admin admin - - 3 dk okuma süresi
31 0

Son vakitlerde birçok şirket, yapay zeka teknolojilerine dev yatırımlar yapıyor. Şimdilerde ise akıllı telefon üreticileri, bu özellikleri telefonlarına entegre etmeye başladı.

Örneğin, geçtiğimiz günlerde tanıtılan , birçok yeni yapay zeka özelliğiyle satışa sunuldu.

Apple’ın, iPhone için yeni yapay zeka takviyeli özellikler içermesi beklenen, şirket tarihindeki ‘en büyük’ ​​iOS güncellemesini yayınlayacağı bildiriliyor.

iOS 18 ne vakit yayınlanacak.

Şirketin, iWork uygulamalarında büyük lisan modellerini (LLMS) ve üretken yapay zekayı içerecek olan iOS 18 güncellemesini haziran ayındaki Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda duyurması bekleniyor.

Apple, iOS 18 güncellemesinin beta sürümünü bu yılın temmuz ayında yayınlayacak ve genel sürüm Eylül 2024’te kullanıma sunulacak.

iOS 18 iPhone’lara neler getirecek

Apple, şimdi yeni iOS 18 sistemine nelerin dahil edileceğini resmi olarak onaylamadı. Lakin analistler, yaklaşmakta olan güncellemenin tezli olacağını söylüyor.

Güncellemenin, daha akıllı ve gerçek cevaplar vermek için yapay zeka lisan modellerini kullanan revize edilmiş bir Siri sürümünü içermesi bekleniyor.

Apple Music, yeni iOS 17 ile Spotify tarafından sunulanlara benzeri ortak çalma listelerine imkan tanıyan bir tekrar dizayna şahit oldu.

Ancak iOS 18, kullanıcıların teklif müzik listeleri oluşturmak için yapay zekayı kullanan ‘otomatik olarak oluşturulan çalma listeleri’ oluşturmasına imkan tanıyacak.

Teknoloji, kullanıcıların uygulamaları geliştirmesine, test etmesine ve dağıtmasına imkan tanıyan Xcode’a da eklenebilecek ve böylelikle geliştiriciler ‘yeni uygulamaları daha süratli yazabilecek.

Apple, geriden takip ediyor

Yeniden tasarlanan işletim sistemi, Apple’ın iPhone 15 satışlarındaki yüzde dörtlük düşüşe verdiği karşılık olabilir.

Apple, üretken yapay zeka konusunda trendin gerisinde kaldı. Örneğin Microsoft ve Google üzere büyük teknoloji şirketleri, ChatGPT’yi kendi hizmetlerine çoktan ekledi.

Apple, iOS 18 ile birlikte yapay zeka özelliklerini; ChatGPT’nin dünyayı kasıp kavurmaya başlamasından yaklaşık iki yıl sonra, Amazon’un yenilenen Alexa’sını duyurmasından yaklaşık bir yıl sonra ve Microsoft ile Google’ın yeni eserlerini piyasaya sürmesinden bir buçuk yıl sonra iPhone’lara getirmiş olacak.

Öte yandan, Apple’ın ‘Ajax’ olarak da bilinen bir ‘Apple GPT’ yapay zeka botu üzerinde çalıştığına dair spekülasyonlar var .

Geçen yıl Apple CEO’su Tim Cook, bir konferans görüşmesinde hâlâ “çözülmesi gereken bir grup konuların” bulunduğunu belirterek, Apple’ın gelecekte eserlerine yapay zekayı ekleyeceğini, fakat yeniden de temkinli davranacaklarını açıklamıştı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın