Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. iPhone kullananlar buraya: İşte çok bilinmeyen özellikler

iPhone kullananlar buraya: İşte çok bilinmeyen özellikler

admin admin - - 10 dk okuma süresi
19 0

iPhone, çağdaş teknolojinin tepesinde yer alan bir olmanın ötesinde, gizemli ve keşfedilmeyi bekleyen bir dizi özelliği içinde barındırıyor.

Apple’ın tasarım anlayışı ve kullanıcı dostu arayüzü, ekseriyetle kullanıcıların aygıtın yüzeyindeki zımnî özellikleri fark etmelerini engelliyor.

Ancak, iPhone’unuzu daha derinlemesine keşfettiğinizde, karşınıza birçok ayrıntı çıkabilir.

Bu özel ayarlar, kullanıcı tecrübenizi zenginleştirebilir ve günlük kullanımınızı daha tesirli hale getirebilir.

iOS Kontrol Merkezinizi özelleştirin

Favori ve en çok kullandığınız widget’ları Kontrol Merkezi’ne ekleyerek, iPhone’unuz kilitliyken bile sadece kolay bir aşağı kaydırma hareketiyle bunlara erişebilirsiniz.

Tam o anda bir özelliğe gereksiniminiz olduğunda bu çok kullanışlı olabilir. Kontrol Merkezinizi özelleştirmek için Ayarlar’a gidin ve akabinde Kontrol Merkezi’ne dokunun.

Daha Fazla Kontrol kısmına kaydırın ve işinize yarayacak denetimleri ekleyin.

Arkaya dokunma özelliğini açın

Arkaya Dokun özelliği etkinleştirildiğinde, telefonunuzun ardındaki hem çift hem de üçlü parmak dokunuşuna bir dizi farklı fonksiyon atayabilirsiniz.

Örneğin çift dokunmak için fener özelliğini, üç dokunuş için kamerayı çalıştırabilirsiniz.

Arkaya Dokun özelliğini aktifleştirmek için Ayarlar uygulamasını açın ve Erişilebilirlik’e dokunun.

Ardından Dokunma seçeneğine ve Geriye Dokun’a dokunun. Bu ekrandan çift ve üç sefer dokunmada hangi özelliklerin açılacağını seçin.

Siri’yi kullanarak ekranınızdaki her şeyi paylaşın

iOS, Siri’yi kullanan gelişmiş paylaşım yetenekleriyle birlikte gelir. Paylaş düğmesine basarak eski usulle paylaşmak yerine, ekranınızdaki her şeyi bir bireyle paylaşmak için Siri’yi kullanabilirsiniz.

Bu, hayatınızı değiştirecek bir özellik olmasa da bir şeyi süratli bir biçimde paylaşmanız gerektiğinde yahut bunu yapmak için elleriniz boş olmadığında kullanışlı olabilir. Spotify’da dinlediğiniz bir müzik üzere bir fotoğraf yahut fotoğraf da paylaşılabilir.

Ekranınızı bir bireyle paylaşmak için, görmesini istediğiniz kişi ismiyle birlikte, “Hey Siri , bunu şununla paylaş… “ demeniz kâfi.

iPhone’unuzun kamerasını evrak tarayıcıya dönüştürün

Eskiden fizikî sayfaları dijital belgeye dönüştürmek için özel bir tarayıcı yahut hepsi bir ortada yazıcı gerekiyordu.

Peki ya ders kitabınızdaki bu satırı süratli bir halde not uygulamanızda bir alıntıya dönüştürmeniz gerekiyorsa?

Şaşırtıcı olmayan bir halde iOS’un mükemmel bir tahlili var. iPhone’unuzun kamerasını kullanarak rastgele bir metni dijitale aktarabilirsiniz.

Notlar’ı açıp bir not seçin yahut yeni bir not oluşturun. Notlar’da bir belgeyi taramaya başlamak için Kamera düğmesine dokunun ve akabinde Dokümanları Tara’ya dokunun.

Belgenizi kameranın göreceği bir yere yerleştirin. Aygıtınız Otomatik moddaysa evrakınız otomatik olarak taranır.

Bir taramayı elle yapmanız gerekiyorsa, taramak için deklanşör düğmesine dokunun yahut ses düğmelerinden birine dokunun.

Tarama sürecini sayfaya sığacak halde ayarlamak için köşeleri sürükleyin ve akabinde Taramayı Sakla’ya dokunun.

Dosyaları ve fotoğrafları uygulamalar ortasında sürükleyip bırakın

Size çok vakit kazandırabilecek az bilinen bir özellik, uygulamaları ortasında sürükleyip bırakma yeteneğidir.

Sürükle ve bırak özelliğiyle, fotoğraflarınızdan yahut web sayfanızdan bir manzarayı yahut görüntüyü, hatta dosyalarınızdaki bir PDF’yi süratli ve kolay bir halde içe aktarabilir ve bunu Notlar yahut Bildiriler üzere bir uygulamaya bırakabilirsiniz.

Taşımak istediğiniz evraka dokunup basılı tutun, akabinde belgeyi ekranın üstüne yahut altına gerçek hareket ettirin.

Daha sonra, bir parmağınızla o belgeyi tutmaya devam ederken başka parmağınızla ekranın altından üst kaydırıp belgenizi içine sürüklemek istediğiniz uygulamayı açın.

Özelliklere erişmek için zımnî kodları kullanın

Telefonunuzu satarken IMEI’nizi yahut telefon numaranızı bulmak için bir kod girdiyseniz, bunun neyle ilgili olduğuna dair bir fikriniz olabilir. Örneğin *#06# yapınca IMEI numaranız karşınıza çıkar.

Bilmediğiniz şey şu ki, iPhone’unuza numaranızı gizlemekten aramaları yönlendirmeye ve hatta saha testi modunu başlatmaya kadar çok çeşitli kodlar da var.

Örneğin, yaptığınız aramalarda numaranızın görünmesini istemiyorsanız; aramak istediğiniz numaranın başına *31# yazarak, aradığınız kişinin sırf o sefere mahsus olarak numaranızı görmemesini sağlayabilirsiniz. Örnek: *31#05113456789.

iPhone’unuzun hücresel sinyali ve teması ile ilgili teknik bilgilere ulaşmak istiyorsanız bâtın Saha Testi modundan da yararlanabilirsiniz. Bu moda erişmek için, *3001#12345# tuşlayın ve arama yapın.

Maske takarken Face ID’yi etkinleştirin

Maske üzere yüzünüzün bir kısmını örten şeyler kullanıyorsanız, Face ID’yi bu bahiste uyarabilirsiniz.

Face ID’yi maske açıkken birinci kere kullanmak için özelliği açtığınızda yüzünüzü yine taramanız gerekecektir.

Uygun haber şu ki, her seferinde yüzünüzü tekrar taramanıza gerek kalmadan bu özelliği açıp kapatabiliyorsunuz.

Face ID’yi maskeyle aktifleştirmek içinAyarlar uygulamasını açınveFace ID ve Parola’ya dokunun.Ekranı aşağı kaydırın ve Maske ile Face ID’yi açın.

Bildirimler için flaş ışığını kullanın

iPhone’un LED flaşı, bildiriler ve öteki bildirimler üzere ihtarlar için yanıp sönecek biçimde ayarlanabilir.

Bu, bir özelleştirme özelliğinden çok görsel bir erişilebilirlik aracıdır, zira bunu sırf karanlıkta yahut telefonunuzun ekranı aşağıda olduğunda fark edeceksiniz.

Ancak, bilhassa sessiz durumdayken bildirimleri çok kaçırıyorsanız, bu özellik işinize yarayabilir.

Ayarlar uygulamasını açın. Erişilebilirlik’e dokunun. Sesli ve Görsel’e dokunun. Sayfayı aşağıya kaydırın ve İkazlar için LED Flaş’ı açın.

Uygulama Kitaplığını kullanarak hassas yahut istenmeyen uygulamaları gizleyin

Kullanmadığınız yahut insanların görmesini istemediğiniz rastgele bir uygulama için bir yer yahut klasör bulmaya çalışmak yerine, bu az bilinen numarayla onları büsbütün gizleyebilirsiniz.

Artık Uygulama Kitaplığı’nı kullanarak bir uygulamayı büsbütün silmeden ana ekranınızdan kaldırabilirsiniz.

Başlamak için gizlemek istediğiniz uygulamaya basın ve basılı tutun. Birkaç saniye sonra birden fazla seçeneğin bulunduğu bir menü görünecek.

Bu seçenekler menüsünden “Uygulamayı Kaldır”ı seçin. Bunu yaptığınızda ikinci bir menü açılır, “Ana Ekrandan Sil” seçeneğine dokunun.

Stresi azaltmak için art plan seslerini açın

Biraz rahatlamaya gereksiniminiz varsa; yağmur, ırmaklar, okyanuslar ve beyaz gürültü dahil olmak üzere rahatlatıcı ortam gürültüsü dinlemek için “Arka Plan Gürültüsü” özelliğini kullanabilirsiniz .

Ayarlar’ı açıp Erişilebilirlik’e dokunmanız kâfi. Daha sonra Ses ve Görsel’i seçin. Art Plan Sesleri özelliğini açın. İstediğiniz sesi seçin ve dinlemeye başlayın.

Birden fazla uygulamayı birebir anda taşıyın

iPhone’unuzun Ana Ekranını tam ölçekli olarak yine düzenlediyseniz, her uygulamayı tek tek taşımanın ne kadar sıkıcı olabileceğini bilirsiniz.

iPhone’un az bilinen en kullanışlı özelliklerinden biri, birden fazla uygulamayı birebir anda sürükleyip taşıyabilmenizdir. Bu, Ana Ekranınızı çok kısa müddette düzenlemenizi sağlar.

Tüm uygulama simgeleriniz kıpırdamaya başlayana kadar ana ekranda rastgele bir yere basılı tutun.

Şimdi taşımak istediğiniz uygulamaya basılı tutun ve yavaşça hareket ettirin. Taşımak istediğiniz öbür uygulamaları seçmek için öteki parmağınızı kullanın.

Mesajlar üzerinden uçuşları takip edin

iPhone’daki iletiler uygulamasının en kıymetli özelliklerinden biri de uçuşları takip edebilmenizdir.

Uçak seyahati yapacak bir arkadaşınız yahut aile üyeniz varsa, uçuşu takip etmek ve uçuşun kalkış saati, uçuşun geç kalıp kalmadığı üzere değerli bilgileri görmek için Mesajlar’ı kullanabilirsiniz.

Bir uçuşu Mesajlar’da takip etmek için taraflardan birinin uçuş numarasını bildiri olarak göndermesi gerekir. Akabinde, uçuş numarasına uzun basın ve Uçuş Önizlemesi’ne dokunun.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın