Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Hatay’da 269 kişiye mezar olan Rönesans Rezidans’ın müteahhidinden skandal savunma

Hatay’da 269 kişiye mezar olan Rönesans Rezidans’ın müteahhidinden skandal savunma

admin admin - - 7 dk okuma süresi
6 0

AA

Asrın felaketinde en büyük yıkımın yaşandığı vilayetlerimizin başında Hatay geldi.

Yaklaşık 1 yıl evvel yaşanan o acı dolu günlerde, bölgesindeki birçok nokta felaketin sembolleri haline geldi.

Onlardan biri de Hatay’ın Antakya ilçesi Ekinci Mahallesi’nde 2013 yılında tamamlandıktan sonra daireleri, “Cennetten bir köşe” sloganıyla satılan 269 bireye mezar olan Rönesans Rezidans’tı.

Rönesans Rezidans’ın sarsıntıda yıkılmasıyla ilgili Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı Zelzele Soruşturma Ofisince yürütülen soruşturma tamamlandı.

‘Cennetten bir köşe’ diye satılıyordu: 269 şahsa mezar oldu

Tutuklu sanıklar rezidansın müteahhidi Mehmet Yaşar Coşkun, yapı kontrol şirketinin yetkilileri Mehmet Haşim Eraslan ve Bülent Seküçoğlu ile denetim elemanı Başkan Artun, tutuksuz sanıklar yapı kontrol şirketinin yetkililerinden A.K, inşaat teknikeri İ.D. ve şantiye şefi B.M. ile müteahhit Mehmet Yaşar Coşkun’un kardeşi ve ortağı firari Hüseyin Yalçın Coşkun hakkında, “bilinçli taksirle birden fazla kişinin vefatına neden olma” kabahatinden 22 yıl 6’şar aya kadar mahpus talebiyle hazırlanan iddianame, Hatay 3. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede; rezidansın 2 bodrum, yer ve 12 olağan kat olmak üzere 15 katlı olduğu, yapıda 196 bağımsız kısım bulunduğu belirtilerek, “Deprem sonucunda Rönesans Rezidans’ın yıkıldığı, 269 kişinin hayatını kaybettiği ve 13 kişinin de yaralandığı tespit edilmiştir.” bilgisi paylaşıldı.

‘Beton kesimlerinin elle ufalandığı görüldü’

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) tarafından hazırlanan ve iddianamede yer verilen uzman raporunda, statik hesap raporuyla ilgili eksiklikler anlatıldı.

Bilirkişi raporunda, rezidanstaki kusurlarla ilgili şu tespitlere yer verildi:

“12 Şubat 2023’teki olay yeri inceleme ve görgü tespit tutanağında belirtildiği üzere beton materyallerin yerinde döküm biçiminde ve düşük kalitede olduğu, beton modüllerinin elle ufalandığı, kolon içerisinde bulunan demir donatıların ortasında kiriş irtibat noktasında gerecin segregasyon (ayrışma) yaptığı kum ve çakılın donatı içerisinde elle sökülebileceği tespit edildi. Perde ve kolon numunelerinde yapılan karot basınç deneyinde beton bedelinin olması gereken kriterleri sağlamadığı, kolon boyutları, kolon donatı alanı, perde boyutları, perde donatı alanı yetersizlikleri ve yetersiz donatı ayrıntılandırması konuları tespit edildi.”

Etriye sıklaştırılmasının görülmediği, donatı bindirme hisselerine da dikkat edilmediği kaydedilen raporda, “Bodrum kat üstü binanın kuzeydoğu cephesi dış kenar kolon ve perdelerinde bırakılan pencere tipi boşluğun kısa kolon tesiriyle binanın bu noktadan kırılıp göçebileceğinin gözlemlendiği, bodrum kat kolon-kiriş birleşimlerinde kolon etriyelerinin devam ettirilmediği, kolon etriyelerinin 135 derece yerine 90 derece yapıldıkları tespit edildi.” sözleri kullanıldı.

İddianamede, binanın üretim ve iş bitimi evrelerinde Sarsıntı Yönetmeliği (2007) asıllarına gereğince uyulmadığı bildirildi.

Savunmasıyla şaşkına çevirdi: Yan yattı, rastgele bir çökme olmadı

İddianamede tabirine yer verilen Rönesans Rezidans’ın yurt dışına kaçmaya çalışırken İstanbul Havalimanı’nda yakalanan müteahhidi Mehmet Yaşar Coşkun, binanın üretimine 2011’de başladığını ve siteyi 2013’te bitirdiğini belirtti.

Coşkun, binanın 10 yıldır kullanımda olduğunu ve bu mühlet zarfında rastgele bir ıstırabının bulunmadığını ileri sürdü.

Coşkun, “Kusurum olduğunu düşünmüyorum. Karadağ’a bina tapularını vermek için gidiyordum. Rönesans Rezidans yan yattı, rastgele bir çökme olmadı. Bu türlü büyük bir zelzelede yan yatmasına karşın bina dağılmadı, iskeleti sağlam kaldı. Bu, binanın sağlam yapıldığının göstergesi.” argümanında bulundu.

“Rezidansın yerini dahi gösteremem”

Yapı kontrol şirketinin yetkilisi tutuklu Mehmet Haşim Eraslan ise uygulama denetçiliğini yapıp yapmadığını hatırlamadığını öne sürdü.

Tutuklu sanıklardan Bülent Seküçoğlu da Rönesans Rezidans’ın kontrolünü gerçekleştiren yapı kontrol şirketinin müdürü ve şirket ortaklarından olduğunu kaydederek, “Rezidansın rastgele bir kısmında kontrol vazifesi almadım. Hatta rezidansın yerini dahi gösteremem.” sözüne yer verdi.

Tutuklu Lider Artun ile tutuksuz 3 sanık da kusurlarının bulunmadığını savundu. İddianamede; sanıklar Mehmet Yaşar Coşkun, Mehmet Haşim Eraslan, Bülent Seküçoğlu ve Başkan Artun ile A.K, İ.D. ve B.M. ile firari Hüseyin Yalçın Coşkun’un, rezidansın üretim denetleme kademesinde gereç kalitesi yetersizliğinden kaynaklı “asli kusurlu” görüldükleri bildirildi.

Binanın yıkılmasına ait periyodun Ekinci Belde Belediyesi’nin yapı ünite sorumluları ve ilgili öteki vazifelilerinin “tali kusurlu” oldukları ve haklarında soruşturma yürütüldüğü bilgisi de iddianamede paylaşıldı.

Hataysporlu futbolcu Atsu da hayatını kaybedenler arasındaydı

Haklarında soruşturma yürütülen 5 kişi hakkında ise kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiği aktarılan iddianamede, 241 müştekiden kimilerinin da tabirleri yer aldı.

Geçen yıl 6 Şubat sarsıntılarında yıkılan Rönesans Rezidans’ın enkazında, Üstün Lig takımı Atakaş Hatayspor’un futbolcusu Christian Atsu ve A Ulusal Erkek Hentbol Grubu kaptanı Cemal Kütahya ile oğlu Çınar Kütahya’nın da ortalarında olduğu 269 kişi hayatını yitirmiş, Dışişleri Bakanlığı Hatay Temsilcisi İhtilal Öztürk’ün de ortalarında bulunduğu birtakım bireylerin ise cenazelerine ulaşılamamıştı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın