Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Hac kurasında 11 yıldır sıra gelmeyenlere torpil mi var?

Hac kurasında 11 yıldır sıra gelmeyenlere torpil mi var?

admin admin - - 2 dk okuma süresi
47 0

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda Hac Kurası İstismarı İddiaları

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, Süleyman Demirel döneminde Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu üyeliğinde bulunan emekli Mülkiye Başmüfettişi Recep Sanal’ın Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Hac kurasıyla ilgili torpil ve istismar iddialarını gündeme taşıdı.

Diyanet Teşkilatı ve Hac İbadeti

Recep Sanal, Diyanet Teşkilatı’nın hac ibadetini ticarete çevirdiğini iddia ederek, kura sisteminin istismar edildiğini belirtti. Kendisinin 11 yıldır sıra beklediğini ifade eden Sanal, Diyanet’in hacı adaylarını ‘yolunacak kaz’ gibi gördüğünü ve kuraların torpil ile çekildiğini iddia etti.

İstismar ve Kontenjanlar

Diyanet tarafından kullandırılan hac kontenjanlarının istismar edildiğini savunan Sanal, kuraların adaletsiz bir şekilde çekildiğini ve torpili olmayanların şansının sıfır olduğunu aktardı. Ayrıca, VİP hacı, yandaş hacı, kontenjan hacısı gibi ayrıcalıklı gruplar oluşturularak normal vatandaşların kura şansının engellendiğini belirtti.

Sanal, Diyanet’ten umudunu keserek Suudiler’in turist vizesi uygulamasını kullanarak kendi imkanlarıyla umreye gittiğini ve bu sayede daha uygun maliyetlerle ibadetlerini yerine getirdiğini ifade etti. Ancak, Diyanet’in bu tür uygulamalara karşı çıktığını ve aracıya muhtaç olmadan ibadet etmek isteyenleri engellediğini dile getirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hac kurasıyla ilgili yaşanan iddialar ve istismarlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için Saygı Öztürk’ün yazısının tamamını buradan okuyabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın