Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Görme engelli genç teşebbüsçü Zülal Tannur’un geliştirdiği teknoloji, Togg’un gözleri oldu

Görme engelli genç teşebbüsçü Zülal Tannur’un geliştirdiği teknoloji, Togg’un gözleri oldu

admin admin - - 6 dk okuma süresi
9 0

AA

Görme engellilerin hayatını kolaylaştırmak üzere yaptığı çalışmalarla daha evvel de çeşitli mükafatlar kazanan 21 yaşındaki Zülal Tannur’un arkadaşlarıyla geliştirdiği “From Your Eyes” projesi İzmir’de birincilik kazanmıştı.

Bakan Kacır, Zülal Tannur’un geliştirdiği teknoloji hakkında bilgi aldı

Mehmet Fatih Kacır, “From Your Eyes” uygulamasının kurucusu, görme engelli genç teşebbüsçü Zülal Tannur ile bir ortaya geldi.

Tannur’un yapay zeka ve insan işbirliğiyle geliştirdiği, görme engelli kullanıcılara anlatım hizmeti sunan teknolojisi hakkında bilgiler alan Kacır, kendisine TEKNOFEST montu ikram etti.

Kacır,

3 Aralık Dünya Engelliler Günü, bizim için 3 Aralık Dünya Pürüzleri Aşanlar Günü. Zülal; mahzurları aşan, ilham veren örneklerden biri aslında. Muazzam bir muvaffakiyet öyküsü var. Profesyonel mesleğini teşebbüsçü olmak ismine yeni bir basamağa evirmiş ve geliştirdiği yüksek teknoloji teşebbüsüyle yalnızca görme engelli bireylere yönelik değil aslında tüm akıllı aygıtlara yönelik uygulamasıyla çok başarılı bir girişimcilik serüveninin başlangıcında.

ifadelerini kullandı.

“Zülal, ilham kaynağı olmaya devam edecek”

Bakanlık olarak girişimciliği Türkiye’nin ana gündemi haline getirme, bilhassa gençlerin girişimcilik seyahatlerinde onların yanında olma ismine pek çok programı, projeyi hayata geçirdiklerini kaydeden Kacır, Tannur’un hem uygulamayı geliştirme kıssasını hem de ferdî meslek yolcuğunu dinlediğini belirtti.

Bu yıl Teknofest’in ‘Engelsiz Hayat’ kategorisinde Zülal birincilik mükafatını Sayın Cumhurbaşkanı’mızın elinden almıştı. Şu anda İTÜ Teknopark’ta, Arı Teknokent’te çekirdek, kuluçka merkezinde çalışmalarını sürdürüyor. Önümüzdeki periyotta inanıyorum ki Zülal, bir global teşebbüs olarak günden güne büyük başarılara imza atacak ve manisiz ömür ismine, pürüzleri aşan bireyler ismine ilham kaynağı olmaya devam edecek.

“Togg’un gözü olduk”

Yüzde 5 görme oranına sahip bir bebek olarak dünyaya gelen Zülal Tannur da gözlerinin görmemesinin kendisine ilham kaynağı olduğuna işaret ederek, yalnızca görme engelli beşerler için değil göremeyen makineler için de teknoloji ürettiklerini anlattı.

Otomobillerde yolcu ve şoförler için yalnızca görselleri tanıyan değil, bu görselleri öyküleştiren, kaza yapma olasılıklarını aza indiren eserleri olduğunun altını çizen Tannur, şu sözleri kullandı:

Müşterilerimizden birisi de yerli ve ulusal arabamız Togg. Yolda gidiyorsunuz, gördüğünüz görünümleri sizin için tanım eden, öyküleştiren, sizin için kaza tahminlemesi yapıp kendi komponentlerini yapan akıllı araç asistanı olarak çalışıyoruz. Aracın içerisindeki hem şoförler hem yolcular için çok kapsamlı bir tahlilden bahsediyoruz. Togg’un gördüğü imgeleri manalandırıp, Togg’u bir laboratuvar ortamı olarak değerlendirip, şoför ve yolculara full kapasite hizmet verebilecek bir akıllı asistan haline gelmesini sağladık. Togg’un görebilmesini sağlıyoruz, Togg’un gözü olduk. Dünyada görüntü imaj işlemeyi hikayeleştirebilen bir teknoloji yoktu. Bunu birinci başaran From Your Eyes aslında.

“Ana gayemiz, otomotiv kesiminde büyümek”

Tannur, aralık ayının sonunda anlık manzara işlemeyi hayata geçireceklerini bildirerek, CES 2024’e katılacaklarını, yatırım çeşitlerinin da sürdüğünü belirtti. Tannur, 2024’teki ana gayelerinin “otomotiv sektöründe” büyümek olduğunu tabir etti.

Görememe sorununu bildiğine ve bunu çözmekten öbür bir seçeneği olmadığına işaret eden Tannur, şunları kaydetti:

Çünkü çözemediğinizde ömür uzunluğu sizinle devam edecek bir sorundan bahsediyoruz. Bu kıymetli bir şey. Galiba onu sevince bir şeyleri geride bırakmak artık daha kolay oluyor ya da birilerini o sevdiğiniz soruna karşı ikna etmek onların içindekini canlandırıyor. Bir borç üzere görüyorum. Zira fark etmeseydim, herhalde göremiyor olarak doğmasaydım o vakit yeniden başarılı bir mesleğim olurdu yeniden teknoloji alanında çalışırdım ancak bu alanı tahminen görmezdim. Artık şayet böyleyse demek ki görmem gereken bir şey varmış diyorum. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü, Dünya Mahzurları Aşanlar Günü olarak belirledik. Aslında birçok noktada, farklı pürüz kümelerinde bir sürü insan var. Kendi hayat standartlarını güzelleştirmek için bir sürü önder var. Bu açıdan da bugüne biraz bu türlü bakıyorum. Motivasyon ve eforun görülmesi olarak bakıyorum.

From Your Eyes fiyatsız bir asistan teknolojisi

From Your Eyes ile görme engelli kullanıcılar anında fotoğraf çekebiliyor ve mevcut kütüphanelerinde görsel yükleyebiliyor.

Görüntü uygulamaya yüklendikten sonra görme engelli kullanıcıya, yapay zeka tarafından geliştirilen taslak açıklama gönderiliyor. Görme engelli kullanıcı bu taslağın geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorsa tek tuşla gönüllülere gönderebiliyor.

Makine öğrenmesi sayesinde gönüllülerin taslaklar üzerinde yaptığı güzelleştirmelerle kullanıcılara iletilen birinci açıklamaların verimliliğini artırmayı, böylelikle gönüllünün iş yükünü en aza indirmeyi hedefliyor.

From Your Eyes, bu taraflarıyla dünyadaki benzerlerinden ayrılan fiyatsız bir asistan teknolojisi olarak öne çıkıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın