Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Gezi Parkı Savunucusu Çocuk: Yeniden Direnişe Hazır!

Gezi Parkı Savunucusu Çocuk: Yeniden Direnişe Hazır!

admin admin - - 3 dk okuma süresi
39 0

Gezi Direnişi’nin 11. Yılında Taksim’de Buluşma

Taksim Dayanışması’nın düzenlediği Gezi’nin 11. yılı etkinliğine katılan eski “Geziciler” ve gençler, Gezi direnişine destek vermek için bir araya geldi. Gezi direnişçilerinden Nuran, o günleri, “Hiç kimsenin birbirine saygısızlık etmediği, her şeyin paylaşıldığı muhteşem bir tablo yaşadık. Demokrasi, insan hakları, doğa ve hayvan hakları için mücadele ettik” şeklinde anlattı. Gezi direnişinde yer alan gençlerden biri olan Özgür ise “Bizler, Gezi’ye sahip çıkmak için buradayız” dedi.

Eylem, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimar Mühendisler Odası’nın önünde gerçekleşti. Siyasiler, Gezi direnişçileri, aileleri, örgütler ve vatandaşlar, “Karanlık Gider, Gezi Kalır” pankartı altında bir araya geldi.

Fotoğraf: Can Öztürk

Nuran: Gezi’ye Sahip Çıkmak İçin Buradayız

Gezi direnişine katılan Nuran, o günleri şu şekilde anlattı: “Gezi direnişi sırasında yaşadıklarımız gerçekten harikaydı. Herkes birbirine saygı gösteriyor, her şey ortaklaşa paylaşılıyordu. Doğaya, insana ve çevreye duyarlı bir gençlik vardı. Biz demokrasi, insan hakları, doğa ve hayvan hakları için mücadele ettik. Ancak sonunda yaşananlar bizi derinden üzdü. Gençlerimiz katledildi, tutuklandı. Bu durum çok acı verici. Artık değişim şart.”

Nuran, Gezi’de tutuklanan gençler hakkında da şunları söyledi: “Bu gençler suçsuzdu. Ali İsmail Korkmaz gibi gençlerimiz dövülerek öldürüldü. Diğerleri ise sakatlandı. Gezi direnişçilerinin hala hapiste olması beni çok üzüyor. Bu ayrımcılığa son verilmeli.”

Özgür: Gezi’ye Sahip Çıkmak İçin Buradayız

Gezi direnişine çocuk yaşta katılan Özgür, o günleri şöyle anlattı: “O dönemler Türkiye’de laiklik, ilerilik ve aydınlık için mücadele ettiğimiz günlerdi. Aradan yıllar geçse de bizler hala Gezi’ye sahip çıkmaya devam ediyoruz.”

Oya: Gezi Hala Akıllarda

Eylemlere destek veren Oya, Gezi direnişini şu şekilde anlattı: “Gezi direnişine zaman zaman katıldım. Her kesimden insanın bir araya geldiği bu eylemler sadece ağaçları korumak için değil, özgürlükler için yapılan bir dayanışmaydı. Gezi kelimesi, üzerinden 11 yıl geçmesine rağmen hala bazı kesimleri rahatsız ediyor.”

Oya, tutuklu Gezi eylemcilerinin görevlerini yerine getirdiğini vurgulayarak, “Arkadaşlarımız görevlerini yerine getirdiler. Mücella Yapıcı, Parkı korumak için direndi. Onlar hala içerideyken, bizler dışarıda Gezi’ye sahip çıkmaya devam edeceğiz.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın