Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Evrende Göz Kamaştırıcı Bir Olay! Galaksiler Arasındaki Yıldız Köprüsü Ortaya Çıktı

Evrende Göz Kamaştırıcı Bir Olay! Galaksiler Arasındaki Yıldız Köprüsü Ortaya Çıktı

admin admin - - 3 dk okuma süresi
33 0

Hubble Uzay Teleskobu’nun son müşahedeleri, galaksiler ortasında uzanan muazzam bir “yıldız köprüsü” ile dikkat çeken yeni bir imaj ortaya koydu. Bu çarpıcı kare, Arp 250a galaksisine odaklanarak, 295 ışıkyılı uzunluğundaki bir yıldız akışını gözler önüne seriyor. Tıpkı vakitte, teleskopun sol üst köşesinde daha küçük ve parlak mavi bir sarmal olarak beliren yakındaki Arp 295c galaksisini de içeriyor.

Bu gök cisimleri, artık fotoğrafta görülmeyen Arp 295b ile birlikte, Dünya’dan yaklaşık 295 milyon ışıkyılı uzaklıktaki Kova takımyıldızı tarafındaki Arp 270 isimli dağınık bir galaksi kümesini oluşturuyor. Bu etkileyici imaj yalnızca bir bilimsel keşif değil, birebir vakitte geleceğin bilimine ışık tutabilir; Hubble’ın bu galaksi kümesiyle ilgili müşahedeleri, Samanyolu ile Andromeda’nın çarpışması durumunda neler olabileceğine dair ipuçları sunabilir.

Hubble’ın yakaladığı “yıldız köprüsü”, iki galaksinin kütleçekimsel etkileşimi sonucu birbirine bağlı yıldız akışlarından oluşuyor. Bu etkileşimli galaksiler, yerçekiminin tesiriyle birbirlerine yaklaşıp uzaklaşarak milyarlarca yıl sürebilen bir evrime yol açıyor. Bu etkileşim süreci, galaksilerin sarmal kollar üzere bariz özelliklerini silip, daha homojen, biçimsiz ve sistemsiz bir galaksi oluşturuyor. Tıpkı vakitte, bu birleşme gaz akışlarına sebep olarak ağır yıldız oluşumunu tetikliyor, zira çöken gaz ve toz bulutları yeni yıldızların temel yapı taşlarıdır.

Birleşme devam ederken, çarpışan galaksilerin altında bulunan iki dev muhteşem kütleli kara delik, yeni oluşan galaksinin merkezine hakikat hareket ediyor ve birbirleri etrafında spiral bir dansa başlıyor. Bu süreç, ikili muhteşem kütleli kara delikler ortasındaki açısal momentumu ortadan kaldıran yerçekimsel dalgaların yayılmasına neden oluyor. Bu dalgaların birleşmesi, sonunda daha büyük bir kara deliğin oluşmasına yol açıyor.

İki sarmal gökada, birbirlerinden yaklaşık 2,5 milyon ışıkyılı uzakta bulunuyor ve saatte 1 milyon km’den daha süratli bir halde, yani Lockheed Martin F-450 jet avcı uçağının azami suratının yaklaşık 16 katı süratle birleşiyor.

Tahminlere nazaran, kendi galaksimiz olan Samanyolu ile Andromeda’nın yaklaşık 4,5 milyar yıl içinde birleşeceği düşünülmektedir. 2006’da yapılan simülasyonlar, bu çarpışmanın Güneş’i ve Güneş Sistemi’ni Samanyolu’nun merkezindeki dev Yay A* isimli muhteşem kütleli kara deliğe yaklaştırabileceğini göstermiştir. Yıldızımız, bu bölgeden büsbütün fırlatılabilir yahut 4,5 milyon güneş kütlesindeki bir kara deliğe yaklaşması durumunda yerçekimi tarafından ezilebilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın