Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Eski Başbakan Tansu Çiller’in eşi Özer Uçuran Çiller’i kaybetti

Eski Başbakan Tansu Çiller’in eşi Özer Uçuran Çiller’i kaybetti

admin admin - - 3 dk okuma süresi
33 0

Türkiye’nin 22. ve ilk kadın başbakanı olan Tansu Çiller’in eşi, iş insanı ve mühendis olan Özer Uçuran Çiller, geçirdiği kalp krizinin ardından vefat etti. Özer Uçuran Çiller, 1937 yılında doğmuş ve eşi Tansu Çiller ile evliliğinden iki çocuğu bulunmaktadır. Özer Uçuran Çiller, eşi Tansu Çiller’in siyasete atılmasıyla Türkiye’nin ilk “second gentleman”ı unvanını almıştır.

Özer Uçuran Çiller, eğitimine Saint Joseph Fransız Lisesi’nde başlamış ve Robert Kolej (Boğaziçi Üniversitesi)’nde mühendislik ve yüksek mühendislik eğitimini tamamlamıştır. Amerika’da Boston ve Connecticut üniversitelerinden MBA derecesi almış ve 1975 yılına kadar Amatek Inc. şirketinde Holding Ekonomik Kontroller Direktörü olarak görev yapmıştır. 1963 yılında Tansu Çiller ile evlenen Özer Çiller, Amerika’da 8 yıl geçirdikten sonra Türkiye’ye dönmüştür.

Özer Uçuran Çiller’in alternatif tıbba olan ilgisi 2000’li yılların başlarında artmış ve bu konuda birçok kitap yazmıştır. Özer Uçuran Çiller, sağlık konularına olan duyarlılığı ve araştırmacı kişiliği ile tanınmaktadır.

Özer Uçuran Çiller, bir süredir diyaliz tedavisi görmekteydi. Ancak bu sabah evinde geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybetmiştir. Özer Uçuran Çiller’in vefatı, sevenlerini derin bir üzüntüye boğmuştur.

Özer Uçuran Çiller’in hayatı ve çalışmaları, Türkiye’nin siyasi ve ekonomik tarihinde önemli bir yere sahiptir. Eşi Tansu Çiller’in politik kariyeri boyunca destekleyici bir rol üstlenen Özer Uçuran Çiller, ülke genelinde sevgi ve saygıyla anılmaktadır. Özer Uçuran Çiller’in vefatı, Türkiye’nin siyasi ve sosyal hayatında büyük bir boşluk yaratmıştır.

Özer Uçuran Çiller’in vefat haberi, Türkiye genelinde büyük bir üzüntüyle karşılanmıştır. Sevenleri ve yakın çevresi, Özer Uçuran Çiller’i kaybetmenin derin acısını yaşamaktadır. Türkiye’nin ilk “second gentleman”ı unvanına sahip olan Özer Uçuran Çiller, ülkenin siyasi tarihinde önemli bir figür olarak hatırlanacaktır. Özer Uçuran Çiller’in ardında bıraktığı miras, sevdikleri tarafından daima yaşatılacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın