Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Diyanet’ten keserken okunacak dualar rehberi: Kurban keserken hangi dualar okunmalı?

Diyanet’ten keserken okunacak dualar rehberi: Kurban keserken hangi dualar okunmalı?

admin admin - - 2 dk okuma süresi
47 0

Diyanet Kurban Bayramı’nda gerçekleştirilen kurban kesimleri, geleneklere ve dini vecibelere uygun bir şekilde yapılmalıdır. Bu nedenle, kurban keserken hangi duaların okunması gerektiği konusunda Diyanet bilgisiyle vatandaşlara rehberlik ediyor. İşte Kurban keserken okunması gereken dualar hakkında detaylar…

KURBAN KESERKEN OKUNACAK DUALAR

Hayvan kesimi sırasında besmele çekilmesi önemlidir. Eğer hayvanın kesimi esnasında besmele kasten terk edilirse, Hanefî mezhebine göre o hayvanın eti yenmez. Ancak kasıtsız bir şekilde besmele çekilmezse, bu durumda hayvanın eti yenilebilir (Kâsânî, Bedâî‘, 5/46-47; İbn Nüceym, el-Bahr, 8/190-191). Şâfiî mezhebine göre ise besmele çekilmese de kesilen hayvanın eti yenilebilir (Mâverdî, el-Hâvî, 15/95).

Kurban kesimi sırasında “Bismillahi Allahü ekber” denilmeli ve ayrıca şu âyetler okunabilir:

“De ki: Şüphesiz benim namazım, ibadetim/kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir. O’nun ortağı yoktur. Bana sadece bu emredildi ve ben Müslümanların ilkiyim.” (el-En’âm, 6/162-163)

“Ben, hakka yönelen birisi olarak yüzümü, gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Ben, Allah’a ortak koşanlardan değilim.” (el-En’âm, 6/79)

Kesim sırasında hangi duaların okunabileceği konusunda Diyanet’in önerdiği dualar arasında yer alır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın