Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Diyanet: “Üst düzey yöneticilere ayrıcalıklı menü yok!”

Diyanet: “Üst düzey yöneticilere ayrıcalıklı menü yok!”

admin admin - - 3 dk okuma süresi
36 0

Diyanet İşleri Başkanlığı Yemekhane Uygulaması

Diyanet İşleri Başkanlığı, bir gazetede “Diyanet yöneticilerine her gün etli yemek var” başlığıyla verilen haberin gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Başkanlık, Sözcü gazetesinde yayımlanan haberle ilgili açıklamada bulundu ve iddiaları yanıtladı.

Yemekhane Ücretleri ve Hizmetleri

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Başkanlık yemekhanesinde öğle yemeği ücretlerinin Yemek Servisi Yönetim Kurulu tarafından belirlendiği vurgulandı. Mevcut durumda öğle yemeği maliyetinin 100 lira civarında olduğu belirtilirken, bu rakamın piyasa koşullarına göre değişebileceği ifade edildi. Başkanlığın yemekhanesinde yemek yiyen memurlar için devlet katkısı ve memur katkısı alınarak yemek hizmeti verildiği bilgisi paylaşıldı.

4/D kapsamında görev yapan daimi işçiler için ise günlük net 143,69 Türk lirası yemek ücreti nakit olarak ödenmektedir. Bu ücretin 100 Türk lirasının yemek hizmeti aldıklarında işçi personelden tahsil edildiği belirtildi. Bu durumda, devletin yemek yardımı olarak verdiği ücretin altında bir rakamın işçi personelden tahsil edildiği vurgulandı.

Yöneticilere Özel Yemek Hizmeti İddiaları

Diyanet İşleri Başkanlığı açıklamasında, işçilere üst düzey yöneticilerden daha yüksek fiyata yemek verildiği iddiasının gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Diğer kamu kurum ve kuruluşlarındaki uygulamalarla ilgili mevzuat araştırıldığında, söz konusu iddianın gerçeklerden uzak olduğu ortaya konuldu. Ayrıca, üst düzey yöneticiler için farklı yemek menüsü hazırlanmadığı ve Başkanlık Merkez Teşkilatındaki tüm personel için tek menü verildiği ifade edildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yemek listesine göre, haftanın dört günü kebap, iskender, biftek gibi etin hakim olduğu yemekler ana yemek olarak sunulurken, sebze yemeklerinde yeterli et bulunduğu belirtildi. Bu yemek listesi doğrultusunda tüm personelin aynı menüden faydalandığı vurgulandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yemekhane uygulamalarıyla ilgili yapılan açıklamalar, iddiaların gerçekleri yansıtmadığını ortaya koyarken, tüm personelin aynı hizmetten eşit şekilde faydalandığı vurgulandı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın