Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. AYM, rıza dışı ele geçirilen WhatsApp yazışmaları için emsal karar verdi: Özel hayat korunmalı!

AYM, rıza dışı ele geçirilen WhatsApp yazışmaları için emsal karar verdi: Özel hayat korunmalı!

admin admin - - 1 dk okuma süresi
17 0

Ordu’da bir kamu kurumunda çalışan 3 işçi, kendi aralarında kurdukları WhatsApp grubundaki yazışmalar nedeniyle işten çıkarıldı. İşçilerin avukatı, WhatsApp yazışmalarının izinsiz ele geçirilmesi nedeniyle hukuka aykırı olduğunu belirtti. Bunun sonucunda işçiler Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak özel hayata saygı hakkı ve haberleşme hürriyetinin ihlal edildiğini dile getirdi. Mahkeme, işçiler lehine karar vererek işe iadelerine hükmetti.

Öznur Ayyıldız adlı avukat, işçilerin özel yazışmalarının izinsiz ele geçirilmesinin hukuka aykırı olduğunu vurgulayarak, bu durumun delil olarak kabul edilemeyeceğini ifade etti. Anayasa Mahkemesi de özel hayata saygı ve haberleşme hürriyetinin ihlal edildiğine karar vererek yerel mahkemenin kararını bozdu. Yeniden yapılan yargılama sonucunda işçilerin işe iade talebi kabul edildi.

Ayyıldız, bu kararın emsal nitelik taşıdığını belirterek, WhatsApp yazışmalarının izinsiz kullanılmasının kanuna aykırı olduğunu vurguladı. WhatsApp yazışmalarının tek başına delil olamayacağını ve tarafın açık rızasının gerektiğini ifade etti. Bu kararla, özel hayata saygı ve haberleşme hürriyetine saygı duyulması gerektiği ön plana çıktı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın