Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Amerika, Türkiye’nin 7 Yılını Yedi!

Amerika, Türkiye’nin 7 Yılını Yedi!

admin admin - - 9 dk okuma süresi
25 0

Türkiye, 4. kuşak F-16 programına alınma karşılığında İsveç’in NATO üyeliğini onayladı. ABD Lideri Joe Biden’ın tavsiyesi ile Amerikan Kongresi’ne bildirilen F-16 satışı için bu sefer Türkiye, ABD Kongresi’nden onay beliyor.

Yunanistan, Türkiye ile eş vakitli Amerika ile yürüttüğü müzakareler sonucu 8 milyar dolarlık 5. kuşak F-35’leri alacak.

İlaveten tekrar 5. jenerasyon Fransız imali Rafale savaş uçaklarını hava kuvvetlerine ekledi.

ABD, Türkiye’yi 2013 yılında F-35 programı ortağı yapmıştı.

ABD Türkiye’yi 2019 yılında F-35 programdan çıkararak, Türk Hava Kuvvetleri filosuna katılması gereken 5. kuşak savaş uçağı stratejinin 7 yılını yedi!

Bu ortada açık kaynaklardan aldığım bilgiye nazaran, Avrupa’da 6 ülkede yaklaşık 120 adet F-35 bulunuyor.

2030’lara gelindiğinde, ABD F-35 filosu da dahil olmak üzere 10’dan fazla Avrupa ülkesiyle birlikte 550 adet F-35’in hava gücüne katılması bekleniyor.

ABD, Türkiye’yi Rus imali S-400 füzelerini alması nedeniyle F-35 programından çıkarmıştı.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in bugün-yarın Ankara’yı ziyaret etmesi bekleniyor.

Bu hususlar da masaya gelecektir.

Türkiye 2.5 milyar dolara satın aldığı S-400 savunma füzelerini ambalajında tutuyor.

Amerika, Türkiye’de üretilen F-35 kesimlerinin bedeli olan 1.4 milyar doları da hala ödemedi.

Ege’de oluşan yeni hava savunma istikrarı Yunanistan ve Türkiye’yi nasıl etkileyecek?

Yapılan araştırmalar Türkiye’nin Ege’deki üstünlüğünü ortaya koysa da, Yunanistan’ın Batı’dan aldığı takviyeyle bu istikrar kritik noktaya geliyor.

Bu kadar kritik bir süreçten geçilirken Ocak 2004 başından beri Washington’da Ankara’nın Büyükelçisi yok.

Büyükelçi Murat Mercan Washington’a veda etti.

Gelişmiş ve gelişmekte olan 98 ülkenin global havacılık kapasitesi araştırmalarını yayımlayan “Modern Savaş Uçakları Dünya Rehberi” (WDMMA) ve 145 ülkenin dünya silah sanayisindeki yerini pahalandıran “Küresel Ateş Gücü Endeksi-2023″ listesinde paylaşılan datalar birbirine yakın.

WDMMA’nın 2023’de hazırladığı en aktüel rapora nazaran, Hava Kuvvetleri envanterinde 21. sırada olan Türkiye’nin 618 adet, 48’inci sırada olan Yunanistan’ın 372 adet etkin çalışan hava aracı var.

Türk Hava Kuvvetleri filosunda yer alan 618 uçağın, 80 adedi savaş uçağı, üçte biri ise eğitim gayeli kullanılıyor.

Türkiye’nin ayrıyeten “Deniz Kuvvetlerinde” 45, “Kara Kuvvetlerinde” 392 etkin hava aracı bulunuyor.

Bu listeye nazaran ise Türkiye’nin toplam hava aracı 1055 adet.

Yunanistan’ın toplam 325 hava aracının 188’i hava savaş uçağı, 137 adedi eğitim emelli kullanılıyor. Geriye kalan kısmını da taşıma ya da lojistik emelli kullanılan araçlar ve helikopterler oluşturuyor.

WDMMA datalarına nazaran hava gücü karşılaştırmasında Türkiye, Yunanistan’ın sahip olduğu hava aracına 730 adetlik fark atıyor. Sahip oldukları teknolojiden bağımsız olarak, sayısal durum bu…

İki ülkenin işçi sayıları karşılaştırıldığında Yunanistan Hava Kuvvetleri’nin 33 bin, Türk Hava Kuvvetleri’nin 80 binin üzerinde çalışanı bulunuyor.

GlobalPower’a nazaran yarısından fazlası etkin vazifede olmak üzere 800 bin ordu çalışanı olan Türkiye, NATO’nun en güçlü birinci 5 ordusu içindeyken, Yunanistan 10’nuncu sırada…

Yunanistan’ın yaklaşık üçte biri faal vazifede olan 375 bin hava kuvvetleri çalışanı NATO’da misyon alıyor.

Endekse dahil edilen 145 ülkenin jeostratejik pozisyonunu da dikkate alan “Global Firepower-Küresel Güç”, 2023 listenin başında ABD bulunuyor. Rusya’yı 2inci, Çin’i 3’üncü, Hindistan’ı 4. sıraya yerleştiriyor.

Türkiye 8 Ocak 2024’de yapılan gözden geçirmeye nazaran 8. sıraya, yükseliyor.

Yunanistan ise tıpkı listede 9 Ocak 2024’de yapılan gözden geçirmeye nazaran karşılaştırılan ülkeler ortasında 32. sırada.

İşte bu sıralama ABD ile Yunanistan’ın yaptığı yeni savunma mutabakatına nazaran değişecek.

Ülkelerin askeri gücüne ait analitik bilgi tabanları hazırlayan ABD merkezli Global Güç Endeksi “Dünyanın En Güçlü Orduları 2024” listesi 11 Ocak 2024’de kamuya açık olarak paylaşıldı.

Her yıl hazırlanan listenin birinci sırasında 13 bin 209 askeri hava aracı ile ABD, ikincisi 4 bin 255 askeri hava aracı ile Rusya ve üçüncüsü 3 bin 304 askeri hava aracı ile Çin yer alıyor.

Türkiye 145 ülkenin yer aldığı listede bin 69 adet askeri hava aracı ile 8’nci olurken bölgesel sıralamada 1. sırada yer oturuyor.

Aynı endeksin son 5’i ise Benin, Somali, Surinam, Moldova ve Butan’dan oluşuyor.

Liste, ülkelerin sahip olduğu askeri hava, kara ve deniz araçları ile asker gücünün yanı sıra ülke ordularının teknoloji kapasitesi, insani gücü, alanda uzun kalma ve hareket kabiliyeti üzere özellikleri dikkate alınarak hazırlanıyor.

Küresel Güç Endeksi (GPI) 2022’de; ABD’nin hakim olduğu, Çin ve Rusya’nın başa baş rekabet ettiği ve Hindistan’ın ortayı kapattığı görülüyor.

GPI 2023’te birinci 10’a giren ülkelerin listesinde birinci 5 ülke sırasıyla Amerika, Rusya, Çin, Hindistan, Birleşik Krallık olurken, Güney Kore 6’ıncı olarak Pasifik gücünü destekliyor.

İlk 10’da yer alan Pakistan’ı; Japonya, Fransa, İtalya izliyor.

GPI 2022, 140 ülkenin ordularını inceledi ve bunları askeri güç, mali durum ve lojistik de dahil olmak üzere 30 değişkenden oluşan bir yığına nazaran sıralamak için şirket içi bir formül kullandı. Endeks, askeri büyüklük ve yetenekler üzere değişkenleri denetim ediyor.

Türkiye, sahip olduğu askeri hava, kara ve deniz gücüyle 2022’deki bilgilere nazaran 9’ncu yer alırken, insansız hava araçlarında ve deniz-hava ve kara kuvvetlerinde yapılan yeni yatırımlarla 8’nci sıraya yükseliyor.

2024 yılı listesine nazaran, hava kuvvetleri çalışanı sayısı 115 bin, kara kuvvetleri işçisi sayısı 518 bin olurken, deniz kuvvetleri işçisi sayısı ise yüz bine ulaşıyor.

Aynı karşılaştırmada Türkiye’yi Pakistan ve İtalya takip ediyor.

Hindistan ordusu 2023 GPI sıralamasında 145 ülke ortasında dördüncü sırada yer alıyor. Hindistan 4. sıradaki pozisyonunu korudu.

Hindistan’ın hudut komşusu Pakistan, bir evvelki yıl 13. sıradan birinci kere birinci 10’a girerek 7. sırada yer alıyor.

Pakistan savunma gücü bilgilerinde Türkiye ile yürütülen ortak projeleri de hesaba katıyor.

Pakistan 2021’de ise birinci 15’e girebilmişti.

Yapılan her iki araştırmada gösteriyor ki; savunma araçları yatırımları halkının refah seviyesi düşük olan Pakistan, Hindistan hatta Türkiye üzere ülkelerde üst sıralara çıkıyor.

Bölgesel savaşlar, bir yandan komşu ülkelere silah satışlarını artırıyor, öbür yandan da global sömürge halkasını müdafaaya alıyor.

Kongre bu ortamda Türkiye’ye F-16 satışı konusunu görüşecek.

Yunanistan’a 8.6 milyar dolara 40 adet 5. jenerasyon F-35 paketini satarken, Türkiye’ye satacakları 4. jenerasyon 70 adet F-16 uçağı ve 40 adet F-16’nın modernizasyonu için 23 milyar dolar tahsil etmek işlerine gelebilir.

Türkiye’nin şu anda elindeki en kıymetli koz, Türkiye Uçak ve Havacılık Sanayi A.Ş (TUSAŞ)’nin ürettiği Ulusal Muharip Uçağı (MMU) Kaan’ın 2028 yılında hava kuvvetlerine katacak olması.

An itibariyle Türkiye için, İsveç’in NATO üyeliği onayı karşılığında ABD’den ne aldığı, alacağı bilinmezliğini koruyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın