Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Vekalet Kurban Kesimi: Et Satışı ve Paylaşımı Hakkında Merak Edilenler!

Vekalet Kurban Kesimi: Et Satışı ve Paylaşımı Hakkında Merak Edilenler!

admin admin - - 2 dk okuma süresi
40 0

Vekaletle Kurban Kesimi ve Dağıtımı Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Vekaletle Kurban Kesimi Kimin Adına Olmalı?

Vekaletle kurban kestirmek isteyen kişinin, kesene vekalet vermesi gerekmektedir. Kurban ibadetinin yerine getirilmesi için kurum aracı kılınıyorsa, kesinlikle kurbanın satın alınması, kesilmesi ve dağıtılmasında kapsamlı bir vekalet verilmelidir. Aracı kurumlar, sahiplerinin bilgisi ve rızası dışında işlemlerde bulunmamalı ve vekalet şartlarına uymalıdır.

Kurban Eti Satılabilir Mi?

Ticari kuruluşlar, kurban organizasyonu kapsamında et satışını çağrıştıran uygulamalardan kaçınmalıdır. Kurban kesimi ile et satışı farklı kavramlardır ve bu nedenle ticari kuruluşlar, belirli bir kilo aralığında hayvanı kişi adına vekaleten keserek, çıkan eti hisse sahibine teslim etmelidir. Hissedarların etlerinden eksiltme yapılmamalı ve fazla gelen etler yeni hisselere dönüştürülmemelidir.

Kesim Öncesi Kurban Etlernin Satışı Planlanabilir Mi?

Kurban ibadetinin hikmetlerinden biri, toplumun bayrama katılımını sağlamaktır. Bu nedenle kurban etlerinin ihtiyaç sahipleriyle paylaşılması amaçlanmaktadır. Bu sebeple kesim öncesi kurban etlerinin satışının planlanması doğru değildir. Vekaletle kurban kesen kuruluşlar, kesim işlemini gerçekleştirdikten sonra elde edilen etleri muhtaçlara dağıtmalıdır.

Kurban Eti Tamamen Hissedarlara Mı Verilmeli?

Kuruluşlar, vekaletlerini aldıkları kişiler adına kesilen kurban etlerini tamamen hissedarlara ya da vekalet şartlarına uygun olarak ulaştırmalıdır. Hissedarlar, kurban hisselerinin tamamına sahip olmalı ve kuruluşlar ek ücret karşılığı fazla hisse toplamamalıdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın