Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Türkiye ve Yunanistan arasına köprü yapımı için start veriliyor!

Türkiye ve Yunanistan arasına köprü yapımı için start veriliyor!

admin admin - - 3 dk okuma süresi
33 0

Türkiye ve Yunanistan arasındaki sınır kapılarına yeni bir köprü inşa edilecek. Edirne Valisi Yunus Sezer, köprünün yapılacağı alanda inceleme yaparak projenin detayları hakkında bilgi aldı. Sezer, yeni köprünün sınır kapıları arasındaki geçişleri hızlandıracağını belirtti. Vali Yardımcısı Eyyüp Batuhan Ciğerci, İlçe Kaymakamı Ömer Sevgili, İl Jandarma Komutanı Albay Hacı Ali Büber, İl Emniyet Müdürü Onur Karaburun ve İl Göç İdaresi Müdürü Musa Aşılıoğlu da Sezer’e ziyaretinde eşlik etti.

Proje kapsamında inşa edilecek köprünün Türkiye tarafındaki kısmı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından, Yunanistan tarafındaki kısmı ise Yunan hükümeti tarafından yapılacak. Yolcu ve yük taşımacılığını hızlandırmayı amaçlayan ikinci köprü inşaatına bu yıl başlanacak. Teknik çalışmaları Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen köprünün ana uzunluğu 811 metre olacak ve nehir üzerindeki kısmı 344 metre uzunluğunda olacak. Köprü çift gidiş geliş şeklinde 4 şerit olarak inşa edilecek ve acil yardım yolu ile kaldırımlar da projeye dahil edilecek.

1958 yılında yapılan mevcut köprü ise sınır kapıları arasındaki artan araç trafiğine zaman zaman cevap veremiyor. Bu nedenle yeni köprünün inşasıyla birlikte sınır kapıları arasındaki geçişlerin daha hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Yapılacak olan köprü, Türkiye ve Yunanistan arasındaki ticaret ve turizm faaliyetlerini olumlu yönde etkileyecek ve bölgenin ekonomisine katkı sağlayacaktır.

Sonuç olarak, Türkiye ve Yunanistan arasındaki sınır kapılarına yapılacak olan yeni köprü projesi, bölgenin sosyo-ekonomik açıdan gelişimine olumlu katkılar sağlayacak önemli bir adımdır. Yapılacak olan köprünün sınır kapıları arasındaki geçişleri hızlandırması ve mevcut köprünün yetersizliğini gidermesi beklenmektedir. Bu proje, iki ülke arasındaki iş birliğinin bir göstergesi olacak ve bölgenin geleceği için önemli bir altyapı yatırımı olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın