Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Muş’ta 3 Gün Boyunca Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

Muş’ta 3 Gün Boyunca Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

admin admin - - 3 dk okuma süresi
40 0

Muş Valiliği’nden Toplantı, Basın Açıklaması ve Gösteri Yürüyüşleri 3 Gün Süreyle Yasaklandı

Muş Valiliği, terör örgütlerine müzahir kesimlerce operasyonlar bahane edilerek toplantı, basın açıklaması ve gösteri yürüyüşlerinin 3 gün süreyle yasaklandığını duyurdu. Bu kararın alınmasındaki amaç, kamu düzeninin korunması, temel hak ve özgürlüklerin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi ve terör örgütlerinin planlarının bertaraf edilmesidir.

Siirt, Bitlis ve Şırnak’ta da Benzer Kararlar Alındı

Daha önce Siirt, Bitlis ve Şırnak’ta da valilik kararıyla 15 gün boyunca toplantı, basın açıklaması ve gösteri yürüyüşlerinin yasaklandığı açıklanmıştı. Siirt’in Pervani ilçesinde ise ikinci bir uyarıya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Muş Valiliği’nin açıklamasında, “toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin provoke edilerek şiddet hareketlerine dönüşebileceği” vurgulanmıştır. Bu nedenle, ilimizde yaşanabilecek olayların önüne geçilmesi, huzur ve güven ortamının tesis edilmesi, milli güvenlik ve kamu düzeninin sağlanması amaçlanmaktadır.

Yasak Kapsamı ve Süresi

Valilik kararına göre, 4 Nisan saat 00.01’den 6 Nisan saat 23.59’a kadar 3 gün süreyle Muş ilinde tüm toplantı, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açık veya kapalı yer toplantısı, protesto, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, açlık grevi, anma töreni, afiş asma, pankart asma, poster dağıtma, el ilanı dağıtma, bildiri dağıtma, imza masası açma, meşale yakma, konferans ve benzeri etkinlikler yasaklanmıştır.

Ancak, Valilik makamının uygun göreceği etkinliklerle kamu kurum ve kuruluşlarının düzenleyeceği resmi bayram, resmi anma günleri, resmi tören ve kutlamalar, spor faaliyetleri, bilimsel, ticari ve ekonomik amaçlarla yapılan etkinlik ve toplantılar yasak kapsamı dışındadır.

Valilik, alınan bu kararın ilimizde yaşanabilecek olumsuz olayların önüne geçilmesi ve halkın güvenliğinin sağlanması amacıyla alındığını vurgulamıştır. Yasak süresince vatandaşların bu karara uyması ve gereken hassasiyeti göstermesi istenmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın