Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Meclis’te kamuda tasarruf için yeni kanun teklifi!

Meclis’te kamuda tasarruf için yeni kanun teklifi!

admin admin - - 3 dk okuma süresi
28 0

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, kamuda yapılan tasarruf tedbirlerini içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunulduğunu duyurdu. Güler, teklifin ilk imzacıları olan AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar ve Sakarya Milletvekili Ertuğrul Kocacık ile birlikte Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Mali disiplini güçlendirmek amacıyla kamuda tasarrufların artırılması ve tasarruf kültürünün yaygınlaştırılmasının önemine vurgu yapan Güler, teklifin 32 maddeden oluştuğunu belirtti. Teklif, Anayasa Mahkemesi’nin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türk Standartları Enstitüsü’nün gelirleri arasında sayılan “genel bütçeden yapılacak Hazine yardımlarına” ilişkin hükme yönelik kararı doğrultusunda düzenlemeler içeriyor. Bu düzenleme ile Türk Standartları Enstitüsü ile ilgili bazı düzenlemeler Türk Standartları Enstitüsü ile İlgili Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun’a ekleniyor.

**BİRDEN FAZLA MAAŞ UYGULAMASINA SON**

Teklifte yer alan bir düzenlemeyle, her statüdeki kamu görevlilerinin sadece bir görev için maaş alabileceği belirtiliyor. Bu maaş, en yüksek devlet memuru maaşını aşamayacak.

**TEDBİRLERE UYMAYANLARA CEZA**

Tasarruf tedbirlerine uymayan bürokratlara maaş kesintisi veya işten çıkarma gibi idari cezalar verilebilecek ve denetimleri Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılacak.

Belediyelerin aydınlatma giderleriyle ilgili düzenlemelere de yer verilen teklifte, kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarının tasarruf tedbirlerine uygunluğunun izlenmesi ve denetlenmesi sonucunda tedbirlere uymayanlar hakkında disiplin hükümlerinin uygulanacağı belirtiliyor. Bu durumun sonuçları idareler tarafından Cumhurbaşkanlığı’na bildirilecek.

Bakanlıklar ve diğer merkezi idare kuruluşlarının il özel idareleri aracılığıyla yapacakları yatırımlara ilişkin kaynak transferlerinin düzenlenmesine de yer verilen teklifte, il özel idareleri aracılığıyla yapılacak işlere ilişkin ödeneklerin izlenmesi ve kullanılması konularına da açıklık getiriliyor. Harcanmayan ödeneklerin ertesi yıl bütçesine devredilebileceği belirtilirken, il özel idareleri tarafından kullanılmayan kaynakların iade edilmesi gerektiği vurgulanıyor.

**DEFTERDAR YARDIMCISI ATANACAK**

Teklifte, Gelir İdaresi Başkanlığına bağlı birimlerde görev yapan gelir uzmanları ve gelir uzman yardımcılarının görev ve sorumlulukları düzenleniyor. Gelir İdaresi Başkanlığına ait defterdar kadrosunun mali ve sosyal hakları bakımından vergi dairesi başkanı kadrosuna denk olacağı belirtiliyor. Ayrıca, 1 Eylül 2024 tarihi itibarıyla kadroları kaldırılan “Defterdar Yardımcısı” unvanlı personelin Gelir İdaresi Grup Müdürü kadrolarına atanacağı ifade ediliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın