Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Koruyucu ailelerin sayısı hızla artıyor: 10 bin çocuğa ev sahipliği yapıyor!

Koruyucu ailelerin sayısı hızla artıyor: 10 bin çocuğa ev sahipliği yapıyor!

admin admin - - 2 dk okuma süresi
34 0

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, koruyucu aile hizmet modeli hakkında yaptığı yazılı açıklamada, çocukların aile ortamlarında yetiştirilmesine yönelik aile odaklı bir hizmet modeli olduğunu vurguladı. Bu model, çeşitli sebeplerle biyolojik ailesi yanında bakımları sağlanamayan çocuklara umut kaynağı olmaktadır.

Göktaş, koruyucu aile hizmet modelinin biyolojik aileleri yanında bakımı sağlanamayan çocuklar için önemli bir destek olduğunu belirtti. Koruyucu ailelerin, çocuklara sadece bir yuva sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda hayallerini ve umutlarını yeşerttiklerini ifade etti. 2002 yılında 500 aileyle başlayan koruyucu aile hizmet modeli, bugün 8 bin 140 koruyucu aile ve 10 bin 84 çocukla devam etmektedir.

Göktaş, sosyal hizmet anlayışları gereği tüm çocuklar için eşit şartlar oluşturulmaya çalışıldığını belirterek, koruyucu aile yanına yerleştirilen çocukların gelişimlerini yakından takip ettiklerini aktardı. Aileleri çocukların ihtiyaçlarını karşılamaları için ekonomik olarak desteklediklerini ve koruyucu ailelere aylık ortalama 8 bin 895 lira destek sağladıklarını söyledi.

Koruyucu aile hizmet modelinin kalitesini artırmak için çalışmaların sürdüğünü belirten Göktaş, Çocuk Koruma Temelli Koruyucu Aile Çalıştayları düzenlediklerini ve bu çalıştaylardan elde ettikleri çıktıları hayata geçirmeye başladıklarını dile getirdi. Aynı zamanda, birçok ilde tematik toplantılar düzenleyerek koruyucu aile hizmetinden faydalanan çocuklar için hizmetlerini güçlendirdiklerini ifade etti.

Azerbaycan’da da koruyucu aile hizmet modelinin örnek alındığını ve ülkeye adapte edilmek üzere çalışmaların yürütüldüğünü belirten Göktaş, alanda görev yapan uzmanların Azerbaycan’da koruyucu aile hizmetinin oluşturulmasında yardımcı olduklarını aktardı. Bu çalışmaların, çocukların daha güvenli ve destekleyici bir aile ortamında yetişmesine katkı sağlayacağına inanılmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın