Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. İzmir Kıyılarında Taş Bağlı Ölü Yunus Bulundu!

İzmir Kıyılarında Taş Bağlı Ölü Yunus Bulundu!

admin admin - - 2 dk okuma süresi
35 0

İzmir Açıklarında Bulunan Ölü Yunusun Vahşi Öldürülme Hikayesi

İzmir’in Karaburun ilçesinde bir grup deniz tutkunu, kıyıya yakın suları keşfederken üzücü bir manzarayla karşılaştı. Kuyruğuna taş bağlanmış halde bir yunusun cansız bedeni suda sürükleniyordu. Dalış eğitmeni Hamdullah Aras, durumu şöyle anlattı: “Yaklaştıkça yunusun hareketsiz olduğunu fark ettik. Üzerinde tüfek saçması izleri vardı.”

Aras, yunusun ölümünden birkaç gün geçtiğini tahmin ettiklerini belirterek, “Muhtemelen 3-4 gün önce öldürüldü. Kuyruğuna bağlanmış bir taşla aşağı salınmış. İlk başta taşla birlikte batmış olabilir ama yunus şişince yukarı çıkmış olmalı.” dedi.

Tekne üzerinde bulunanlar, ölü yunusu cep telefonlarıyla kayıt altına aldılar. Yunusun kuyruğuna bağlı taşın su altında nasıl göründüğü de kaydedildi. Aynı çekim sırasında, diğer yunusların da bölgede yüzdüğü görüldü.

Bu üzücü olay, denizlerde yaşanan vahşi yaşamın ne kadar kırılgan olduğunu bir kez daha hatırlattı. Yunuslar, Akdeniz’in önemli bir parçası olan Karaburun’un sularında özgürce yüzmeli ve yaşamalıdır. Bu tür vahşi saldırılar, deniz canlılarının hayatta kalma mücadelesini zorlaştırmaktadır.

Doğa severler ve doğa korumacıları, bu tür vahşi eylemlere karşı daha duyarlı olmalı ve denizlerdeki canlıların korunması için daha fazla çaba harcamalıdır. Her bir canlının ekosistemin bir parçası olduğu unutulmamalı ve doğal dengenin korunması için herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın