Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. İstanbul Valiliği’nden 8 Mart’ta şoke eden karar: Taksim-Şişhane metro hattı kapatıldı!

İstanbul Valiliği’nden 8 Mart’ta şoke eden karar: Taksim-Şişhane metro hattı kapatıldı!

admin admin - - 3 dk okuma süresi
20 0

İstanbul’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla gerçekleştirilecek olan Feminist Gece Yürüyüşü için hazırlıklar devam ederken, İstanbul Valiliği tarafından alınan kararla M2 Yenikapı-Hacıosman metro hattındaki Taksim ve Şişhane istasyonlarının kapatılması duyuruldu. Bu kararın ardından Metro İstanbul, sosyal medya hesaplarından konuyla ilgili bilgilendirme yaptı.

İstanbul Valiliği’nin aldığı karar gereği, 8 Mart Cuma günü saat 14.00’ten itibaren ikinci bir duyuruya kadar M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı üzerinde bulunan Taksim istasyonu ve Şişhane istasyonu ile İstiklal Caddesi girişi kapatılacak. Aynı şekilde F1 Taksim-Kabataş Füniküler Hattı da işletmeye kapatılacak. Bu süre zarfında araçlar, Taksim istasyonunda durmadan seferlerine devam edecek.

Kadınların hakları ve eşitlik mücadelesinin sembolü haline gelen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, her yıl dünyanın birçok yerinde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Türkiye’nin çeşitli illerinde de kadınlar, bu özel günü çeşitli etkinliklerle kutlarken, İstanbul’da da Feminist Gece Yürüyüşü düzenleniyor.

Feminist Gece Yürüyüşü, her yıl 8 Mart akşamı Taksim Meydanı’ndan başlayarak İstiklal Caddesi’nde devam eden bir yürüyüş etkinliğidir. Kadınların seslerini duyurduğu, hakları ve eşitlik mücadelesine dikkat çektiği bu yürüyüş, her yıl binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşmektedir.

Ancak bu yıl pandemi nedeniyle alınan tedbirler kapsamında, İstanbul Valiliği’nin aldığı kararla Feminist Gece Yürüyüşü’ne yönelik bazı kısıtlamalar getirilmiştir. Taksim ve Şişhane istasyonlarının kapatılmasıyla birlikte, yürüyüşe katılmak isteyenler alternatif ulaşım yollarını tercih etmek durumunda kalacaklardır.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadınların sosyal, ekonomik ve siyasi açıdan eşit haklara sahip olmaları için yapılan mücadelelerin hatırlatıldığı ve kutlandığı bir gün olarak kabul edilmektedir. Kadınların güçlenmesi, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına yönelik şiddetin sona ermesi için farkındalık oluşturulması ve seslerini duyurabilmeleri için bu tür etkinliklerin büyük önemi bulunmaktadır.

Bu yıl da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında gerçekleştirilecek etkinliklerle, kadınların haklarına ve mücadelelerine destek verilmesi, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık oluşturulması ve kadına yönelik şiddetin sona erdirilmesi için adımlar atılması gerekmektedir. Feminist Gece Yürüyüşü de bu amaçla düzenlenen önemli etkinliklerden biridir ve kadınların seslerini duyurabilecekleri bir platform sunmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın