Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. İkizköy’de Akbelen Ormanı’nın Çevresindeki Arazi Linyit Madeni İçin Kamulaştırıldı!

İkizköy’de Akbelen Ormanı’nın Çevresindeki Arazi Linyit Madeni İçin Kamulaştırıldı!

admin admin - - 2 dk okuma süresi
8 0

T24 Haber Merkezi

Akbelen Ormanları’nda bulunan 190 parsellik arazi, Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali’nin kömür sahasını genişletmek amacıyla linyit madeni sahası olarak kullanılmak üzere acele kamulaştırıldı. Kararda, söz konusu sahanın linyit işletme ruhsatı olduğu belirtildi.

Muğla’nın Milas ilçesinde yer alan Akbelen Ormanları, Limak Holding ve IC Holding’in iştiraki YK Enerji tarafından işletilen Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali’nin genişletme projesi kapsamında geçen yıl ağaç kesimine başlanmış ve yüzlerce ağaç yok edilmişti. Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, Akbelen çevresindeki araziler kamulaştırılarak linyit madeni sahası olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; Akbelen Ormanı’nın bulunduğu Milas’ın İkizköy, Çamköy ve Karacahisar sınırları içindeki arazi, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından linyit madeni sahası olarak kamulaştırıldı. Kararda, sahanın linyit işletme ruhsatlı olduğu vurgulandı.

Akbelen’de Yaşananlar

Akbelen Ormanı, dönemin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin imzasıyla Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki YK Enerji’ye devredilmişti. Bölgede ağaç kesimine karşı çıkan köylüler, ormanı korumak amacıyla nöbet tutmaya başlamıştı. Ancak, 2021’de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın kararıyla madencilik faaliyetlerine izin verildi ve ağaç kesimi tekrar başladı.

Erdoğan’dan Gezi Göndermesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akbelen’de ağaç kesimine karşı çıkanları “çevreci marjinaller” olarak nitelendirdi ve eylemleri “provokatif” olarak tanımladı. Ağaç kesimiyle ilgili eleştirilere karşın, hükümet kararlı bir şekilde projeyi sürdürme kararı aldı.

Olağanüstü Toplanan Meclis’te Tüm Önergeler Reddedildi

CHP’nin çağrısı üzerine olağanüstü toplanan Meclis’te, Akbelen Ormanı’ndaki ağaç kesimine ilişkin genel görüşme önergesi reddedildi. Muhalefetin çabalarına rağmen, hükümetin kararlılığı projenin devam etmesini sağladı.

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın