Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Erdoğan’ın ABD ziyareti: Gündemdeki 4 kritik konu!

Erdoğan’ın ABD ziyareti: Gündemdeki 4 kritik konu!

admin admin - - 3 dk okuma süresi
31 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’ye gidiyor. NATO Liderler Zirvesi’nin ilk günü olan 9 Temmuz’da 75’inci yıl anma programı düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan da 9-11 Temmuz’da gerçekleşecek zirvede birçok ikili görüşme gerçekleştirecek. 10 Temmuz Çarşamba günü 32 üyeli ittifakın devlet ve hükümet başkanları toplantısına katılacak. Aynı günün akşamında liderler ve eşleri, ABD Başkanı Joe Biden’ın Beyaz Saray’da vereceği akşam yemeğinde buluşacak.

### Erdoğan’ın Gündemindeki 4 Önemli Konu
Liderler Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde 4 önemli konu bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi, İsrail’in Gazze saldırıları konusudur. Erdoğan, katliamın durdurulması ve kalıcı barışın sağlanması için üye ülkelerden daha fazla rol almasını talep edecek. Uzun süredir devam eden ateşkes arayışları da gündemde olacak. Cumhurbaşkanı, Katar’ın başkenti Doha’da devam eden ateşkes toplantıları hakkında olumlu adımlar atıldığını belirtmişti. Ortadoğudaki gelişmeler, Rusya-Ukrayna savaşı ve Karadeniz’in güvenliği de Erdoğan’ın gündemindeki diğer başlıklar arasında yer almaktadır.

### Rusya-Ukrayna Savaşı Gündemde
Devlet ve hükümet başkanları toplantısının en önemli gündem maddesi ise Rusya-Ukrayna savaşı olacaktır. Ukrayna’nın NATO’dan beklentisi, Rusya’ya karşı askeri desteğin yanı sıra üyelik konusunda tatmin edici bir mesaj almak olacaktır. NATO üyelerinin bu konuda nasıl bir tavır sergileyeceği merak konusu olmaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyareti, Türkiye’nin uluslararası ilişkilerindeki önemini bir kez daha vurgulamaktadır. Zirve boyunca gerçekleştirilecek görüşmeler ve alınacak kararlar, bölgesel ve küresel güvenliği etkileyecek niteliktedir. Türkiye’nin bu zirvede ortaya koyacağı tutum, uluslararası ilişkilerdeki pozisyonunu belirlemede önemli bir rol oynayacaktır.

Erdoğan’ın ABD ziyareti, Türkiye’nin dış politika açısından önemli bir adım olacaktır. Türkiye’nin bölgesel ve küresel güvenlik konularındaki rolü, zirvede yapılacak görüşmelerle daha da belirginleşecektir. Türkiye’nin bu zirvede alacağı kararlar, uluslararası ilişkilerdeki pozisyonunu daha da güçlendirecektir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın