Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Ekmeğin, Peynirin ya da Meyvelerin Küflü Kısmını Kesip, Geri Kalan Kısmını Yemek Sağlıklı Mıdır?

Ekmeğin, Peynirin ya da Meyvelerin Küflü Kısmını Kesip, Geri Kalan Kısmını Yemek Sağlıklı Mıdır?

admin admin - - 4 dk okuma süresi
18 0

Genellikle yiyeceklerinizin üzerinde gördüğünüz ve “küf” dediğiniz renkli kısımlar, yiyeceğin içerisinde bulunan mantarların üreme hücreleridir. Canınız bir meyve istediğinde yahut gece yarısı acıktığınızda yatağınızdan kalkıp dolabı karıştırdığınızda, küflenmiş besinlerle karşı karşıya kaldığınız olmuştur.

Küf ölçüsünün fazla olduğu durumlarda birçok kişi, kelam konusu yiyeceği direkt çöpe atmayı tercih ediyor. Lakin bazen o denli durumlar oluşabiliyor ki, ufacık bir küf noktası için geri kalan kısmı epeyce pak ve sağlıklı duran meyve, ekmek ya da peynirin çöpe atılmasına gönül razı gelmiyor.

Bir bıçak yardımıyla ya da elle koparılarak atılan küflü kısmın akabinde, epeyce pak görünen kısım tüketiliyor. Pekala dışarıdan bakıldığında pak görünen bu kısım, sahiden de pak mi?

KÜFLÜ NOKTALAR SADECE BUZDAĞININ GÖRÜNEN KISMI

Bilim insanları, ekmeğinizin yüzeyindeki, meyvelerinizin içerisindeki noktacıklı yahut kümeler halindeki küfün ardında çok daha fazlası olduğu ikazında bulunuyor. Küfe neden olan mantarların çok küçük bir kısmı besinin dışına çıkarak çıplak gözle görülür bir hal alırken, geri kalanı ise besinlerin içerisine yanlışsız dallanıp saçaklanarak sarfiyat ve çıplak gözle görülmeleri imkansızdır.

Dolayısıyla, ufak bir küf noktasını kesip, geri kalan kısmı yemeyi tercih ediyorsanız, bu durum bol bol küf yediğiniz manasına geliyor.

KÜFLÜ YİYECEK YEMEK SIHHATE ZİYANLI MIDIR?

Araştırmacıların açıklamalarına karşılık veren çok sayıda insan, yıllardır küflenmiş eserlerin küflü bölgelerini kestiklerini ve tüketmeye devam ettiklerini, bu durum nedeniyle rastgele bir sıhhat sorunu yaşamadıklarını açıklıyor.

Bu açıklama nitekim de bilimsel olarak gerçek. Husus hakkında ayrıntılı bir açıklamada bulunan ABD Tarım Bakanlığı teknik bilgi uzmanı Nadine Shaw, küf tüketmenin sıhhate tesiri üzerine şu tabirleri kullandı:

“Çünkü küf mantarların büyük bir kısmı zararsızdır. Birtakım küf mantarlarında mikotoksinler bulunabilir. Bunlar, alerjik tepkileri tetikleyebilen, nefes darlığına neden olabilen zehirli kimyasallardır. Bunlardan bilhassa aflatoksin ismi verilen bir tanesi, kansere bile neden olabilir!”

KÜFLÜ YİYECEKLER YÜZÜNDEN KANSER OLABİLİRSİNİZ

Her ne kadar büyük kısmı zararsız mantarlardan oluşsa da, meskeninizde bir laboratuvar ortamı yaratamayacağınız için, tükettiğiniz küfün kesin olarak zararsız olduğunu anlayamazsınız. Epeyce istisnai durumlar da olsa, çok ziyanlı küflerin tüketilmesi kanser hastalığına kadar uzanacak bir sürü felakete yol açabilir.

Bir diğer deyişle, küf yiyip de hasta olmuyor olma nedeniniz, tükettiğiniz besinin zararsız küf mantarlarını içeriyor oluşuna dayanmakta. Fakat kimse sıhhati ile ilgili bu türlü bir kumar oynamak istemez. Bir sonraki yediğiniz küf mantarının aflatoksin içermeyeceğini bilmeniz imkansız!

AFLATOKSİN İÇEREN KÜFLERİ TÜKETMEK ÖLÜMCÜL OLABİLİR

Mikotoksinler ekseriyetle taneli besinler ve fındıklar üzerinde büyüyen mantarlarda bulunur. Lakin bunun haricinde üzüm suyu, kereviz, elma ve birçok öteki meyvede ve sebzede yetişen mantarlarda da görülebilir. Makus bir nama sahip olan aflatoksin ise, çoklukla mısır ve yer fıstığı üzerinde yetişen mantarlarda bulunur. Muhtemelen bu sebeple büyüklerimiz, yalnızca birtakım yiyeceklerin küflerinin zararsız olduğunu bilirler ve yemekte sakınca bulmazlar. Beşerler, deneme-yanılma yoluyla da olsa tehlikeli olan ve olmayanları öğrenmiştir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın