Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Deprem Bölgesindeki 11 İlde Yerel Seçim Sonuçları Açıklandı! İşte Son Durum…

Deprem Bölgesindeki 11 İlde Yerel Seçim Sonuçları Açıklandı! İşte Son Durum…

admin admin - - 3 dk okuma süresi
37 0

Deprem Bölgesinde Yerel Seçim Sonuçları

2023 yılında Kahramanmaraş merkezli yaşanan iki büyük deprem, 11 ilde büyük bir yıkıma neden olmuştu. Bu depremler sonucunda Türkiye’nin 15 milyona yakın nüfusunun yaşadığı 11 ilde yaklaşık 8,5 milyon kişi yerel seçimler için sandık başına gitti. Seçim sonuçlarına göre, AK Parti bölgede güç kaybetmesine rağmen yüzde 34’lük bir oy oranı elde etti. CHP ise oylarını yükselterek yüzde 24’lük bir oy oranına ulaştı. En dikkat çeken sonuçlar ise Adıyaman ve Şanlıurfa illerinde yaşandı.

Adıyaman ve Şanlıurfa’da Şaşırtan Sonuçlar

Adıyaman’da AK Parti, 2019 yerel seçimlerinde yüzde 53, 2023 genel seçimlerinde ise yüzde 52 oy almıştı. Ancak bu seçimde CHP’nin adayı Abdurrahman Tutdere, ipi göğüsleyen isim oldu. Diğer yandan Şanlıurfa’da da Cumhur İttifakı’nın kalesi olarak bilinen kentte, AK Parti adayı Zeynel Abidin Beyazgül’e karşı Yeniden Refah Partisi’nden Mehmet Kasım Gülpınar’ın zaferi dikkat çekiciydi.

Seçim sürecinde siyasi parti liderlerinin en çok ziyaret ettiği kentlerden biri olan Hatay, önemli bir rol oynadı. Deprem sonrası performansıyla dikkat çeken CHP’li Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın tekrar aday gösterilmesi, partide tartışmalara neden oldu. Ancak CHP, 31 Mart yerel seçimlerinde Lütfü Savaş ile devam kararı aldı. Cumhur İttifakı ise AK Parti’li Mehmet Öntürk’ü aday olarak gösterdi. Hatay’da yapılan seçimde ise AK Parti adayı Öntürk önde götürüyor.

Diğer İllerdeki Sonuçlar

Diyarbakır’da DEM Parti adayı Serra Bucak Küçük, yaklaşık 750 bin seçmenin oy kullanmasıyla yarışı ilk sırada tamamladı. Gaziantep’te ise Türkiye’nin ilk kadın büyükşehir belediye başkanlarından biri olan Fatma Şahin, 2014’ten bu yana yürüttüğü görevine devam etti. Adana’da CHP adayı Zeydan Karalar, bir kez daha Belediye Başkanı seçilirken, Malatya’da AK Parti’nin adayı Sami Er büyük bir başarı elde etti.

En şaşırtıcı sonuçlardan biri de Kilis’te yaşandı. Cumhur İttifakı’nın kalesi olarak bilinen kentte, CHP’nin adayı Hakan Bilecen, 74 bin seçmenin çoğunluğunun oyunu alarak ipi göğüsledi. Bu sonuçlar, yerel seçimlerin siyasi dengeleri nasıl etkilediğini gösteriyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın