Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Demokrasi rüzgarı yarın esmeye başlıyor: Seçim yasakları yarın başlıyor

Demokrasi rüzgarı yarın esmeye başlıyor: Seçim yasakları yarın başlıyor

admin admin - - 3 dk okuma süresi
9 0

Yerel Seçimlerde Propaganda ve Yasaklar

31 Mart yerel seçimleri için Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenen seçim takvimi işlemeye devam ediyor. Bu süreçte, propaganda serbestliği ve bazı seçim yasakları da önemli bir yer tutmaktadır.

Propaganda Serbestliği ve Yasakları

Propaganda serbestliği 30 Mart Cumartesi saat 18.00’de başlayacak ve seçim yasakları ise 31 Mart saat 23.59’da sona erecektir. Seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, bu süreçte yazılı basında ilan ve reklamlarla, internet siteleri aracılığıyla sözlü, yazılı ve görüntülü propaganda yapabileceklerdir.

Ancak seçim süresince genel yollar, mabetler, kamu hizmeti gören bina ve tesisler ile ilçe seçim kurullarının belirlediği meydanlar dışında toplu olarak sözlü propaganda yapılması yasaktır. Ayrıca açık yerlerde, güneşin batmasını müteakip ikinci saatin sonundan, güneşin doğmasına kadar toplu olarak sözlü propaganda yapılamayacaktır.

Vatandaşların elektronik posta adreslerine gönderilecek mesajlar ve taşınabilir/sabit telefonlara sesli, görüntülü veya yazılı mesaj gönderilerek propaganda yapılması yasaktır. Ancak siyasi partiler kendi üyelerine her zaman sesli, görüntülü veya yazılı mesaj gönderebilirler.

Oy verme gününden önceki 10 günlük sürede, siyasi partilerin veya adayların lehinde/aleyhinde yayın yapılması ve mini referandumlar düzenlenmesi yasaktır. Bakanlar, milletvekilleri ve adayların seçim propagandası kapsamındaki gezilerinde resmi ziyafetler verilemeyecek, protokol törenleri yapılamayacak ve memurların katılımı engellenecektir.

Seçim Günü Yasakları

Seçim günü olan 31 Mart’a ilişkin yasaklar da önemli bir konudur. Oy verme gününde, her türlü içki satışı ve içilmesi yasak olacak. Eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, ancak lokantalarda sadece yemek servisi yapılabilir.

Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlar dışında hiçbir kimse silah taşıyamayacak, radyo ve yayın organlarında seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorumlar yapılması saat 18.00’e kadar yasak olacaktır. YSK’nin seçim ile ilgili haber ve tebliğleri ise 18.00 ile 21.00 arasında yayınlanabilecektir.

Seçim gününe ilişkin yasaklar ve kurallar titizlikle uygulanacak ve YSK’nin belirlediği kurallara uymak önemlidir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın