Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ciğere zam geldi! Diyarbakırlı ‘fiyatı altınla da yarışsa yerim’ diyor

Ciğere zam geldi! Diyarbakırlı ‘fiyatı altınla da yarışsa yerim’ diyor

admin admin - - 6 dk okuma süresi
26 0

AA

Tescilli ciğeri, vatandaşlar ve turistler tarafından ağır ilgi görüyor.

Diyarbakırlılarca, kente sarfiyatlar ciğer yemeden geri dönerlerse, Diyarbakır’a nitekim gitmiş sayılmıyor.

Artan maliyetler nedeni ile Diyarbakır ciğerine yüzde 10 yapıldı fakat vatandaşlar, “Ciğerimiz altınla yarışsa da vazgeçmeyiz” diyor.

Diyarbakır iktisadına değerli katkı sağlayan ciğer kebabı, kentin tescilli besinleri ortasında yer alıyor.

Ciğercilerin mesaisi sabahın birinci ışıklarıyla başlıyor

Diyarbakır’da sabahın birinci ışıklarıyla ciğercilerin başlayan ağır mesaisi, gece geç saatlere kadar sürüyor.

Diyarbakır ciğerinin yeni fiyatları

Tescilli ciğerin çiğ hali 380 TL’den 500 TL’ye çıktı.

Vatandaşın ciğere rahat ulaşabilmesi için ise kentteki esnaf, hazır porsiyona yüzde 10’luk artırım yaptı.

Ciğerin porsiyon fiyatı 230 TL’den 260 TL’ye çıkartıldı.

Günde 7,5 ton satılıyor

Diyarbakır’ın tescilli ciğeri, 2023’te günde 7,5 ton, yıl boyunca da 2 bin 700 ton satıldı.

Asgari fiyata gelen artırım ile kentte ciğerin porsiyonunda fazla artışa gitmediklerini lisana getiren Diyarbakır Lokantacılar Kebapçılar ve Tatlıcılar Odası (DİLTO) Lideri Haşim Elkaan, çiğ ciğerin yüzde 30, porsiyon ciğerin ise yüzde 10 zamlandığını söyledi.

“Asgari fiyata de artırım geldi”

Tescilli ciğerin 7’den 70’e yerli ve yabancı turistin damak tadına hitap ettiğini tabir eden Elkaan, şöyle konuştu:

2023’te çiğ ciğer fiyatı 380 TL iken 2024’te 500 TL’ye çıkardık. Bu da ortalama yüzde 30’luk bir artırıma tekabül ediyor. Bunun yanında minimum fiyata de artırım geldi. Bir de sigorta primlerine de artırım geldi. Patronun yükü burada fazla oldu. Fakat bu artırımlara karşın Diyarbakır’ın gururu, coğrafik işaret tescili almış olan ciğerimizin porsiyonuna fazla artırım yapmadık. 230 lira bandında olan porsiyon ciğerimizi 260 TL’ye çıkardık. Bu da Diyarbakır esnafımızın gösterdiği özveriden dolayıdır. Buradaki gayemiz da herkesin tescilli ciğerimize rahat ulaşabilmesi içindir. Ciğerimizin yenilmesi manasında hiçbir kısıtlama getirilmemesi için esnafımıza teşekkür ediyorum.

7/24 yeniyor

Bizde ciğerin saati ve vakti yoktur. 7/24 Diyarbakır ciğeri tüketilirken, 7’den 70’e de vatandaşımız bu ciğeri tüketiyor. Yani Diyarbakır’ın can damarı ciğer ve kadayıfımızdır.

Günübirlik gelip yiyen var

Kent esnafından 30 yıllık ciğerci Mehmet Deniz, Diyarbakır ciğeri için günlük farklı kentlerden gelip ciğer yiyip memleketine geri dönen vatandaşların olduğunu söyledi.

“Şanlıurfalısı bile Diyarbakır ciğerini yemek için kentimize geliyor”

Diyarbakır ciğerinin tescilli olduğunu hatırlatan Deniz, şöyle konuştu:

Diyarbakır ciğerini yemek isteyen vatandaşlar kesinlikle bir kez de olsa tadına bakıyor. Diyarbakır ciğeri lokum üzeredir. Bu ciğer, kuzu ciğeridir. Yerli ve yabancı turistin damak tadına hitap eden bir ciğere sahibiz. Farklı kentte tüketilen ciğer ile Diyarbakır ciğerinin ortasında dağlar kadar fark var. Şanlıurfalısı bile Diyarbakır ciğerini yemek için kentimize geliyor. Çiğ ciğeri geçtiğimiz sene 380 TL’ye alırken, bu sene 500 TL’den alıyoruz. Buna karşın biz, porsiyon ciğerde cüzi bir ölçüde artış gerçekleştirdik. O da yüzde 10’luk bir artırımla 240 TL yaptık. Bu ufak artışı ciğerimizin herkese ulaşabilmesi için yaptık.

“Boşuna Diyarbakırlılar ‘Senin ciğerini yiyeyim’ demiyor”

Ciğerimizi yemek için birtakım vatandaşlar günlük Hatay’dan, Bursa’dan, Yozgat’tan, Erzurum ve Van üzere birçok kentten geliyor. Boşuna Diyarbakırlılar ‘Senin ciğerini yiyeyim’ demiyor.

“Ciğerimiz altınla yarışsa bile tekrar de tüketilir”

Diyarbakır ciğerinin Türkiye’nin her bölgesinde tanıtılması gerektiğine dikkat çeken müşterilerden Ercan Koyuncu, ise şunları kaydetti:

Diyarbakır ciğerinin hak ettiği kıymeti yalnızca tadanlar biliyor. Diyarbakır’a gelen konuklar kesinlikle çok fazla ciğer tüketiyor. Kimi vakit lokantalar ciğer dahi bulamıyor. Ben bir Diyarbakırlı olarak ciğerimizin hak ettiği bedele ulaştığını düşünmüyorum. Diyarbakır ciğerinin tüm Türkiye’de tanıtılması taraftarıyım. Diyarbakır ciğerini tatmayan arkadaşlarımız varsa buyursunlar gelsinler. Ciğerimizin bir tadına baksınlar. Daha evvel ciğer yemişler mi? Yememişler mi? Burada yedikten sonra fark ederler. Diyarbakır ciğerinin porsiyonu da kilosu da ne kadar olursa olsun vatandaşlar bununla ilgilenmiyor. Diyarbakır ciğeri altınla yarışsa bile tekrar tüketilebilir. Bu yüzden biz Diyarbakırlılar fiyatıyla çok fazla ilgilenmiyoruz.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın