Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Akrep Eti: Yenir mi, Caiz mi? – İlginç Bir Sorunun Yanıtı

Akrep Eti: Yenir mi, Caiz mi? – İlginç Bir Sorunun Yanıtı

admin admin - - 2 dk okuma süresi
35 0

Akrep Yemek Dinen Caiz mi?

İslam dini, beslenme konusunda belirli kurallar ve hükümler getirmiştir. Bu hükümlerden biri de kesilmemiş veya kendiliğinden ölmüş hayvanların yenmesiyle ilgilidir. Kur’an’da şöyle buyrulur: “Allah, size ancak leş, kan, domuz eti ve Allah’tan başkası adına kesileni haram kıldı.” (el-Bakara, 2/173). Yine bir başka ayette şöyle denir: “Ölmüş hayvan, kan, domuz eti, Allah’tan başkası adına boğazlanan; (henüz canı çıkmamış iken) kestikleriniz hariç olmak üzere boğulmuş, darbe sonucu ölmüş, yüksekten düşerek ölmüş, boynuzlanarak ölmüş ve yırtıcı hayvan tarafından parçalanmış hayvanlar ile (tazim amacı ile) dikili taşlar üzerinde boğazlanan hayvanlar size haram kılındı.” (el-Mâide, 5/3).

İslam Alimlerine Göre Akrep Yemek Caiz Değil

İslam alimlerinin çoğunluğu, akrep gibi haşeratın yenmesini caiz görmez. Bu konuda kurt, aslan, kaplan gibi köpek dişleriyle avlanan hayvanlar ile doğan, şahin, kartal gibi pençesiyle avlanan hayvanların da yenmemesi gerektiği konusunda görüş birliği vardır. Akreplerin ise tıpkı sinek, örümcek gibi haşeratlar gibi yenmemesi gerektiği konusunda genel bir mutabakat vardır.

İslam dini, insanların sağlığına zarar verebilecek veya tiksinti uyandırabilecek bazı türleri yemeyi yasaklamıştır. Bu yasaklar, insanların beslenme alışkanlıklarını düzenleyerek sağlıklı bir yaşam sürmelerine yardımcı olmayı amaçlar. Dolayısıyla, akrep gibi haşeratların yenmesi, İslam alimleri tarafından caiz görülmemektedir.

İslam dininde helal ve haram kavramları oldukça önemlidir. Beslenme konusunda da belirli kuralların olması, insanların sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmelerini sağlar. Akrep gibi haşeratların yenmesiyle ilgili olarak da İslam alimlerinin genel görüşü, bu tür hayvanların yenmemesi gerektiği yönündedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın