Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Yüzünüzde Ölüm Üçgeni Var! Doktor Öz ‘Asla Yapmayın’ Diyerek Uyardı!

Yüzünüzde Ölüm Üçgeni Var! Doktor Öz ‘Asla Yapmayın’ Diyerek Uyardı!

admin admin - - 5 dk okuma süresi
17 0

Amerikalı gösteri programcısı Oprah Winfrey‘in programında verdiği tıbbi tavsiyelerle tanınan ünlü hekim, yüzünüzün ortasında yer alan ve ‘ölüm üçgeni’ olarak bilinen üçgen halindeki alanda, “ciltle oynamamanız” konusunda uyardı.

Dr. Öz, bu alanın burnunuzla başladığını ve dudaklarınızın iki yanından aşağı hakikat indiğini belirtti.

“NADİR DE OLSA MEVT RİSKİ VAR…”

CNBC’nin Squawk Box programına konuşan Dr. Öz şunları söyledi: “O bölgeyi, yani vefat üçgenini kurcalarsanız, enfeksiyonun deriyi aşıp beyninize kadar gitme riski vardır.”

Ancak Dr. Öz’e nazaran, tehlikeli olan yalnızca ‘ölüm üçgeninin’ yüzeyi değildir.

Ünlü hekim kelamlarına şöyle devam etti:

“O kılı [burnunuzun içinden] çekip çıkarırsanız… Bozulan folikülden dışarı sızan küçük bir kan damlası görürsünüz. Zira cilde ziyan vermek kan sızmasına neden olur; kavernöz sinüs trombosisi, menenjit yahut beyin apsesine yol açabilir ki bunların hepsi müthiş hastalıklardır…”

Dr. Öz’e nazaran, bu durum meydana gelirse, çoklukla “sinüste bir kan pıhtısı ile başlar ve bu da kavernöz sinüsün etrafında bulunan sonlarınızı etkileyerek bir kasın yahut bezin fonksiyonunu kaybetmesine” neden olabilir.

Nadiren görülse de, fark edilmediği takdirde kişiyi vefat riskiyle karşı karşıya bırakabilir.

ÜNLÜ HEKİMDEN ÖZ’E DESTEK

Dr. Sandra Lee olarak da bilinen Dr. Pimple Popper, üçgen bölgede bir sivilce ya da leke patlatmanın hiç de komik bir şey olmadığını söyleyerek Dr. Öz’e dayanak verdi.

Lee, Allure‘a verdiği demeçte şu sözleri kullandı:

“Eğer burada enfekte bir sivilce çıkarsa, kavernöz sinüse ulaşmak için daha kısa bir uzaklığı vardır. Sivilceden kaynaklanan iltihap yayılırsa da körlük ya da felç potansiyeli vardır…”

DR. MEHMET ÖZ KİMDİR?

Dr. Mehmet Öz, 1960 yılında ABD’nin Ohio eyaletindeki Cleveland kentinde doğmuş bir televizyon sunucusu, hekim, müellif ve Columbia Üniversitesi‘nde kardiyotorasik cerrahi profesörüdür.

ABD’nin önde gelen gösteri programlarından Oprah Winfrey Show‘da sıhhat uzmanı olarak ün kazanmış ve daha sonra kendi başarılı TV programı “The Dr. Oz Show”u sunmuştur.

Kalp cerrahisi ve tıbbi aygıtlar ile ilgili prosedürlerin geliştirilmesindeki çalışmalarıyla tanınan Dr. Öz, ayrıyeten siyasete da adım atmış, 2022’de Pensilvanya‘dan ABD Senatosu için Cumhuriyetçi aday olarak seçime katılmış, lakin seçimi kazanamamıştır.

Dr. Öz, Türk ve ABD çift vatandaşlığına sahiptir.

YÜZDE SİVİLCE PATLATMANIN TEHLİKELERİ

Yüzdeki sivilceleri patlatmak, çeşitli komplikasyonlara yol açabilir. Sivilceler iltihaplı dokulardır ve patlatılmaları durumunda “iltihabın deri altında yağ bezelerine ve kana karışma riski” vardır. Bu durum enfeksiyonun yayılmasına neden olabilir.

Ayrıca, iltihaplı sivilceler tepe noktasına ulaşmadan patlatıldığında, “iltihabın deri altında yayılması ve bedende geniş bir alana yayılması” da mümkündür.

Deri altı sivilceleri patlatmak, ağrı ve acıyı artırabilir ve bu bölgedeki sonlar ziyan görebilir. Ziyan gören hudutların düzgünleşme süreci uzun olabilir.

Sivilceleri uygun olmayan bir vakitte ve bilinçsizce patlatmak, bölgede “kalıcı iz bırakabilir” ve bu izler estetik cerrahi müdahaleler dışında kalıcı olabilir.

Patlatılan sivilceler, birebir bölgede “kronik olarak tekrarlayabilir” ve bu durumun tedavisi hayli sıkıntı olabilir.

NASIL PATLATMAK GEREKİR?

Eğer sivilce patlatmak gerekiyorsa, sivilcenin büsbütün baş verdiğinden ve patlamaya hazır olduğundan emin olmak kıymetlidir.

Patlatma süreci öncesi bölgeyi buhar yardımıyla yumuşatmak ve akabinde nazikçe sıkmak, riskleri azaltabilir.

Ancak unutulmamalıdır ki, sivilce patlamıyorsa, ısrarcı olmamak değerlidir.

Her durumda, sivilce tedavisinde uzman bir dermatoloğun tavsiyelerine ve tedavi metotlarına başvurmak en yanlışsız yaklaşımdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın