Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Yurt genelinde sıcaklıklar perşembe gününden itibaren artacak

Yurt genelinde sıcaklıklar perşembe gününden itibaren artacak

admin admin - - 7 dk okuma süresi
2 0

İHA

Türkiye’de kış giderek tesirini göstermeye başladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Hava İddia Uzmanı Cengiz Çelik, yurt genelinde yaşanacak hava durumuna ait açıklama yaptı.

Çelik yaptığı açıklamada soğuk ve yağışlı sistemin yurt genelinde tesirli olmaya devam ettiğini söyledi.

“Hem sıcaklıklar artacak hem de yağış epey küçük bir alanda görülecek”

Çelik, önümüzdeki 2 gün daha kuzeybatı ve güney bölgelerinde yağış olacağını belirterek şunları söyledi:

Sıcaklıklar iki üç gün daha mevsim normalleri civarında seyrediyor lakin perşembe gününden itibaren sistem artık çabucak hemen tesirini kaybedecek diyebiliriz. Hem sıcaklıklar artacak hem de yağış epey küçük bir alanda görülecek. Yalnızca cuma günü için Marmara’nın doğusu ve Batı Karadeniz’de yağış var. Perşembeden hafta sonuna kadar kıymetli bir yağış yurt genelinde beklemiyoruz.

6 günlük hava tahmini

Salı günü için Marmara Bölgesi genelinde, Orta Karadeniz’de, Orta ve Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yağış beklediklerini tabir eden Çelik, şunları söyledi:

Onun dışında yağış beklentimiz yok. Bu yağışlar bilhassa Marmara’da, İstanbul da dahil olmak üzere kuvvetli rüzgarla, poyrazla birlikte karla karışık yağmur ve kar yağışı halinde görülecek. Salı günü öğlen saatlerinden itibaren Marmara Bölgesi’nde yağışın yağmura çevirmesini bekliyoruz. Çarşamba günü de yağmur biçiminde Marmara Bölgesi’nde tesirli olacak. Güney bölgelerimizde ise Orta ve Doğu Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, bir de Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda 2 gün daha yağış bekliyoruz. Salı ve çarşamba günü için yağışlar devam edecek. Bu yağışlar da tekrar güney kıyılarımızda yağmur, öbür yerlerde karla karışık yağmur ve kar yağışı biçiminde görülecek. Perşembe günü için yurt genelinde yalnızca Orta Karadeniz’de hafif bir yağış beklentimiz var. Onun dışında bir yağış beklemiyoruz. Cuma günü için Marmara’nın doğusu ve Batı Karadeniz yağışlı geçecek. Onun dışında yurt genelinde yağış yok. Cumartesi için Doğu Karadeniz’de yağış var. Pazar günü için de yalnızca Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda yağış bekliyoruz.

Deprem bölgesi salı ve çarşamba günü yağışlı

Deprem bölgesinde salı ve çarşamba günü için yağış beklediklerini söyleyen Hava Kestirim Uzmanı Cengiz Çelik, “Bu yağış Hatay ve Adana kıyılarında yağmur, başka yerlerde karla karışık yağmur ve kar yağışı biçiminde görülecek. Perşembe gününden itibaren zelzele bölgesinde 4-5 gün boyunca yağış beklentimiz yok. Sıcaklıkta zelzele bölgesinde hafta sonuna gerçek yükselmeye başlayacak. Önümüzdeki hafta boyunca mevsim normallerinin üzerinde seyredecek” dedi.

Ankara

Ankara’da önümüzdeki bir hafta boyunca yağış beklentisin olmadığını belirten Çelik şöyle devam etti:

Hava evvel modüllü çok bulutlu olacak. Perşembe gününden itibaren kesimli az bulutlu bir hava bekliyoruz. Sıcaklık Ankara’da şu anda mevsim normallerinin civarında. Kar yağışı için sıcaklık uygun lakin yağış beklemediğimiz için kar yağışı Ankara’da görünmüyor. Hafta sonundan itibaren ise sıcaklıklar mevsim normallerinin epey üzerine çıkacak. 10 derecelerin üzerini göreceğiz.

İstanbul

İstanbul’da salı günü öğlen saatlerine kadar karla karışık yağmur, yükseklerde de kar yağışı beklentisinin devam ettiğini söz eden Çelik şu tabirleri kullandı:

Şu anda İstanbul’da aralıklarla karla karışık yağmur görüyoruz. Salı günü öğlen saatlerinden sonra ve çarşamba günü için İstanbul’da yağmur bekliyoruz. Perşembe günü için yağış yok. Cuma günü için yağmurlu kısa vadeli bir yağış var. Hafta sonu ise yeniden İstanbul’da modüllü az bulutlu bir hava beklentimiz var. Sıcaklık İstanbul’da da kademeli olarak yükselecek. Salı ve çarşamba günü 7-8 derece olan sıcaklıklar, hafta sonunda 10 derece ve üzerine çıkacak.

İzmir

İzmir’de yağış beklemediklerini söyleyen Çelik, “Hava evvel kesimli çok bulutlu, perşembe gününden itibaren az bulutlu olacak. İzmir’de 11-12 derece olan en yüksek sıcaklıklar, hafta sonundan itibaren 15-16 dereceleri görecek” bilgisini paylaştı.

Kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısı

Kuvvetli rüzgar ve fırtına ihtarında bulunan Çelik, şöyle konuştu:

Karalara baktığımızda Marmara’da kuvvetli rüzgar devam ediyor. Bilhassa Marmara’nın güneybatısı, Çanakkale ile Balıkesir’in batı ilçelerinde ve İzmir’in kuzey ilçelerinde salı günü için bir fırtına beklentimiz var. Onun dışında denizlerimizde fırtına bekliyoruz. Batı Karadeniz, Marmara ve Kuzey Ege ile Doğu Akdeniz’de rüzgarın kuzey, kuzeydoğu taraflarından fırtına halinde eseceğini iddia ediyoruz. Ulaşımda aksamalara karşı dikkatli olmakta yarar var.

Hava İddia Uzmanı Cengiz Çelik, buzlanma ve don olayının bilhassa iç bölgelerde hala devam ettiğine işaret ederek, Marmara Bölgesi’nde de önümüzdeki 1-2 gün daha gece ve sabahın birinci saatlerinde buzlanma ve don olayına karşı önlemli ve dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın