Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Yunanistan’ın gözü Kızıldeniz’de: Operasyonun yönetimini üstlenmek istiyorlar

Yunanistan’ın gözü Kızıldeniz’de: Operasyonun yönetimini üstlenmek istiyorlar

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1 0

AA

Savunma Bakanı Nikos Dendias, Kızıldeniz konusuna değindi.

Atina idaresi, operasyonunda öncü rol oynamak istiyor.

Bakan Dendias, Avrupa Birliği’ne (AB) ülkesinin Kızıldeniz’deki Avrupa operasyonunun idaresini üstlenmesini ve operasyon komuta merkezinin Larisa olmasını önereceğini kaydetti.

Brüksel’de düzenlenen AB Savunma Bakanları toplantısı öncesinde konuşan Dendias, bugünkü toplantıda Ukrayna dışında, Avrupa savunma endüstrisi üzere bahislerin da ele alınacağını ve bunun Yunanistan için bilhassa değerli olduğunu kaydetti.

“Yunanistan’ın üstenmesini önereceğim”

Kızıldeniz’deki Avrupa operasyonunun da toplantıda gündeme geleceğine işaret eden Bakan Dendias, şöyle konuştu:

Operasyonun idaresini Yunanistan’ın üstenmesini ve Larisa Komuta Merkezi’nin operasyonun komuta merkezi olmasını önereceğim.

“Karar vermeliyiz”

Avrupa Birliği (AB) Dış Münasebetler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Yemen’deki İran takviyeli Husilerin akınlarıyla gayrete yönelik AB misyonunun 17 Şubat’ta başlayabileceğini duyurdu.

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, Belçika’nın başşehri Brüksel’de AB ülkelerinin savunma bakanlarıyla düzenlenecek toplantı öncesi basına yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

Komutayı hangi ülkenin alacağına, karargahın nerede olacağına, üye ülkelerin hangi donanma varlıklarını sağlayacağına karar vermeliyiz.

Kızıldeniz’deki misyon 17 Şubat’ta başlayabilir

Savunma bakanlarıyla bugün yapılacak toplantıda misyonun teknik ayrıntılarına karar verilmesini umduğunu belirten Borrell, Husilerin Kızıldeniz’de ticari gemilere akınlarının global iktisada ziyan verdiğini lisana getirdi ve ekledi:

Tüm (AB) üye devletler katılmaya istekli olmayacaktır lakin hiç kimse mahzur de olmayacaktır.

Katılmak istemeyenler yalnızca kenara çekilmek zorunda kalacak. (Karar mekanizmasında) Çok süratli olacağız, umarım önümüzdeki ayın 17’sinde misyon başlatılabilir.

AB misyonunun “koruyucu” manasına gelen “Aspides” olacağını açıklayan Borrell, misyonun hedefinin gemilere yönelik hücumların önlenmesi ve gemilerin korunması olduğunu kaydederek, Husilere karşı rastgele bir harekete dahil olunmayacağını vurguladı.

Kızıldeniz’deki AB misyonuna katkı yapması beklenen ülkeler ortasında Fransa, Almanya, Yunanistan, Hollanda, İtalya ve Belçika’nın ismi geçerken İspanya misyona dahil olmayacağını açıklamıştı.

Kızıldeniz’deki durum

İran’ın desteklediği Yemen’deki Husiler, İsrail’in Gazze’deki ataklarına reaksiyon gerekçesiyle 31 Ekim 2023’te Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koymaya, kimilerine da dron ve füzelerle akınlar düzenlemeye başladı.

ABD güçleri bu süreçte birçok sefer Yemen’den atılan füze ve kamikaze dronları düşürdüğünü duyurdu.

Husilerin aksiyonlarının akabinde çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı.

Kızıldeniz’deki olaylar, milletlerarası konteyner nakliyatı fiyatlarında büyük artışa yol açtı. Kızıldeniz’deki blokajdan en olumsuz etkilenenler ortasında AB ülkeleri de bulunurken Avrupa’daki birçok otomotiv fabrikasının tedarik problemleri yüzünden üretimi durdurduğu bildirilmişti.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın