Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Yılmaz Tunç: Ankara Adliyesi, dünyanın en büyük adalet sarayı olacak

Yılmaz Tunç: Ankara Adliyesi, dünyanın en büyük adalet sarayı olacak

admin admin - - 5 dk okuma süresi
20 0

DHA

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Ankara Valisi Vasip Şahin’i ziyaret etti.

Bakan Tunç ve Vali Şahin, basına kapalı gerçekleşen görüşmenin akabinde kameraların karşısına geçti.

Bakan Tunç, Vali Şahin ile yargıyla ilgili fiziki yer gereksinimlerini ve ileride yapılacak çalışmaları değerlendirdiklerini söyledi.

Tunç, Ankara’nın 5 milyon 700 bin nüfusuyla Türkiye’nin ikinci büyük kenti olduğunu ve giderek artan nüfusun yargının iş yükünü de artırdığını tabir etti.

Artan iş yüküne karşılık Ankara’nın fiziki yer noktasında kıymetli bir gereksiniminin kelam konusu olduğunu kaydeden Tunç, bu manada yapılan çalışmaların da sürdüğünü aktardı.

“40 ay da tamamlanacak”

Ankara’da 6 farklı binada sürdürülen hizmetlerin tek çatı altında toplanmasıyla ilgili olarak uzun vakittir bir projelerinin olduğunu bildiren Tunç, “Bu projenin hayata geçirilmesiyle ilgili Sayın Cumhurbaşkanımız Ankara’da yeni adliye binasının ihale sürecinin başlatılması talimatını verdi ve biz de bu kapsamda ihale sürecini gerçekleştirdik. İmal ihalesini 8 Aralık’ta tamamladık. Kontrat 18 Aralık’ta gerçekleştirildi. Şu anda yüklenici firma, Ankara Adliyemizin inşaat çalışmalarına başladı. 40 ay üzere bir müddet içerisinde Ankara Adliyemiz inşallah tamamlanarak Ankaralıların hizmetine sunulmuş olacak.” diye konuştu.

“Dünyanın en büyük adalet sarayı olacak”

Adliye binasının toplamda 662 bin metrekare kapalı alana sahip olacağını belirten Tunç, “Adliyemiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın da bilhassa üzerinde durduğu yatay mimari halinde olacak. Yer üstünde 3, taban altında da 2 kat kelam konusu. Türkiye’nin en büyük kapalı alanına sahip olan adliyesi olacak. İçerisinde 399 tane duruşma salonu olacak. 2 bin 640 araçlık otoparkı olacak ve 650 kişilik de konferans salonu kelam konusu.

Tabii bilhassa ‘yeşil bina’ dediğimiz, üzerinde güneş panellerinin bulunduğu, doğal havalandırmalarının olduğu, akıllı bina halinde tasarlanan, hakikaten Ankara’ya da yakışacak çok kıymetli bir projeyi inşallah hayata geçirmiş olacağız. Hem Türkiye’mizin hem de dünyanın en büyük adalet sarayı olacak.

Bunun içerisinde inşallah adaleti tecelli edecek olan hakim ve savcılarımız, vatandaşlarımızın yargı hizmetlerinden en faal, en adil biçimde hizmet almalarını sağlamış olacaklar. Yenimahalle’de inşa edilecek olan bu adalet sarayımızda, yargı hizmetlerimiz daha kaliteli bir halde vatandaşlarımıza sunulmuş olacak. 1107 hakim ve savcımız burada vazife yapacak.” ifadelerini kullandı.

Adi tıp inşaatı başlayacak

Adalet teşkilatının yeni adliye sarayı dışında da Ankara’ya yatırımları olduğunu aktaran Tunç, “Ankara İsimli Tıp Kurumu Başkanlığımızın 45 bin metrekare kapalı alana sahip yeni bir binaya muhtaçlığı vardı. 26 Eylül tarihinde ihalesi yapıldı, 17 Kasım tarihinde de mukavele imzalandı. Ankara İsimli Tıp Küme Başkanlığı inşaatımız da yüklenici firma tarafından yer teslimi gerçekleşti ve inşaatı da başlıyor. Tekrar Bilgi Süreç Genel Müdürlüğümüz konusunda da yeni bir gereksinimimiz kelam konusu ve yeni bir bina yapılmasıyla ilgili yatırım programına teklifimizde bulunduk.

Bölge adliye mahkememizin de inşaatı şu anda devam ediyor. Etimesgut’taki binamızın fiziki gerçekleşmesi yüzde 74 düzeyinde. İnşallah haziran ayına kadar da bölge adliye mahkemesi binamızın üretimini tamamlamış olacağız. Yeniden Adalet Bakanlığımızın ek hizmet binalarıyla ilgili çalışmalarımız var. Yargıtay’ımıza yeni bina yapıldıktan sonra eski binanın da onarımına başladık.

Onarımlarını yaptıktan sonra da eski tarihi binamızı, yeniden adaletin hizmetine sunmuş olacağız. Gölbaşı ve Nallıhan’a da adliye binası kazandırmanın çabası içerisinde olacağız. Gölbaşı’ndaki projemiz 16 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Yeri tahsis edildi. 2024 yılı yatırım programına teklif ettik. Yeniden Nallıhan ilçemizde de 3 bin metrekare kapalı kullanım alanına sahip olacak müstakil bir adliye binası yapmayı düşünüyoruz.” dedi.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın