Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Yılmaz Tunç, AA’nın “Yılın Kareleri” oylamasına katıldı

Yılmaz Tunç, AA’nın “Yılın Kareleri” oylamasına katıldı

admin admin - - 6 dk okuma süresi
36 0

AA

Anadolu Ajansı’nın (AA) klasikleşen ‘Yılın Kareleri’ oylamasına son katılan isim, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç oldu.

Yılmaz Tunç, AA muhabirleri ve foto muhabirlerinin yurt içinde ve dışında 2023 yılı boyunca çektiği fotoğrafları inceleyerek, “Haber”, “Çevre-Yaşam”, “Spor”, “Gazze: Kanıt” ve “Deprem: Umut” kategorilerindeki fotoğrafları kıymetlendirdi.

“Çevre-Yaşam” kategorisinde Sidar Can Eren’in, Tunceli’nin Ovacık ilçesinde çektiği “Yoldaş” fotoğrafını oylayan Tunç, Haber kategorisinde Aytuğ Can Sencar’ın “Türkiye Yüzyılı”, Spor kategorisinde ise Dursun Aydemir’in “Dünyanın sultanları” fotoğrafını seçti.

Bakan Tunç, “Deprem: Umut” kategorisinde, 6 Şubat’taki merkezli sarsıntılarda İskenderun’da yıkılan Merve Apartmanı’nın enkazından 56. saatte kurtarılan Mahmut Salman’ın sedyeye taşındığı sırada Murat Şengül tarafından çekilen “Hoş geldin” fotoğrafını oyladı.

Tunç, “Gazze: Kanıt” kategorisinde ise İsrail’in, abluka altındaki Şeridi’ne yönelik atakları sonucu Şifa Hastanesi’ne kaldırılan yaralı çocuğun, hastane yerinde yatan yaralı annesine bakışı sırasında Belal Khaled tarafından çekilen “Anneye bakış” fotoğrafına oy verdi.

“Maalesef 3 aydan bu yana Filistin’de bir savaş hatası işleniyor”

Adalet Bakanı Tunç, “Gazze: Kanıt” kategorisindeki yer alan fotoğrafların Filistin’deki katliamı kanıtlayan fotoğraflar olduğunu belirterek, “Maalesef 3 aydan bu yana Filistin’de bir savaş hatası işleniyor, insanlık cürmü işleniyor, soykırım yapılıyor.” dedi.

AA’nın “Kanıt” isimli albümle Gazze’de çekilen fotoğrafları kitaplaştırdığını hatırlatan Tunç, fotoğrafların, Memleketler arası Ceza Mahkemesi ile Memleketler arası Adalet Divanına yapılan müracaatlarda da dikkate alınacağını lisana getirdi.

Filistin’de işlenen insanlık hatasını ve bu cürmü işleyenleri lanetleyen Tunç, şehit edilenlerin yüzde 70’inin bayan ve çocuklardan oluştuğunu, Gazze’de hastanelerin, mülteci kamplarının, okulların bombalandığını, sivil, suçsuz insanların üzerine fosfor bombalarının atıldığını söyledi.

Bakan Yılmaz Tunç, “Bu çağda, bütün dünyanın gözü önünde bir insanlık cürmü işlendi ve işlenmeye devam ediyor. Bu insanlık kabahatini işleyenler, bu soykırımı yapanlar şüphesiz bir gün insanlık huzurunda hesap vereceklerdir. Biz buna inanıyoruz ve bu soykırımın cezasını çekeceklerdir.” diye konuştu.

Filistinlilerin bir gün kesinlikle devletlerine kavuşacaklarını, Türkiye’nin her vakit onların yanında olacağını tabir eden Tunç, “Türkiye olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde dünyada hakkı, hakkaniyeti, adaleti, mazlumu savunmaya devam edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak Filistin’de bağımsız bir Filistin devletinin kurulması noktasındaki çabamızı devam ettireceğiz.” dedi.

Bakan Tunç, milletlerarası kuruluşların Filistin-İsrail probleminde duyarsız kaldıklarını, ateşkes tekliflerinin reddedildiğini belirterek, “Uluslararası sistemin artık dünyada adaleti sağlayabilmesi noktasında bir revizyona tabi tutulması gerekiyor. ‘Dünya 5’ten büyüktür’ derken Sayın Cumhurbaşkanımız daima bu günlere işaret ediyor. İnşallah milletlerarası sistem de bu problemleri giderebilecek bir yapıya önümüzdeki süreçte kavuşur. Bütün temennimiz bu tarafta.” değerlendirmesini yaptı.

“AA, insanlık kabahatini ispatlayan kanıtları ortaya koyarak büyük bir insanlık vazifesi yaptı”

Gazze’deki çalışmaları nedeniyle AA’yı tebrik eden Tunç, “Anadolu Ajansımız bilhassa bu süreçte bölgeden elde ettiği manzaralar ve fotoğraflarla bu insanlık cürmünü ispatlayan delilleri, kanıtları ortaya koyması bakımından büyük bir insanlık misyonu yaptı.” biçiminde konuştu.

Bakan Tunç, Gazze’de gazetecilerin de hücumlara maruz kaldığını, Gazze’de vazife yapan AA kameramanı Muntasır es-Savvaf’ın da İsrail hava atağında hayatını kaybettiğini anımsattı.

“11 vilayetimizi yine ayağa kaldırma çalışmalarımızı sürdürüyoruz”

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların birinci yılının yaklaştığını da belirterek, “Deprem: Umut” kategorilerindeki fotoğrafların kendisini sonrası günlere götürdüğünü söyledi.

Türkiye’nin afetlere karşı gerekli önlemleri alması için gereken hassaslığın devletin bütün kurumlarında bulunduğunu vurgulayan Bakan Tunç, “Deprem bölgesinin yine inşası birinci önceliğimiz, inşallah süratli bir biçimde 11 vilayetimizi tekrar ayağa kaldırarak oradaki hayatın tekrar olağan hayata dönmesi noktasındaki çalışmalarımızı da tüm çabalarımızla sürdürüyoruz.” dedi.

Yılmaz Tunç, “Yılın Kareleri”ne oy verirken zorlandığını, fotoğrafların hepsinin birbirinden pahalı ve ibret verici olduğunu kaydetti.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın