Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Yılın İlk Büyük İhalesi: Dudak Uçuklatan Borçta Tahsilat Zamanı

Yılın İlk Büyük İhalesi: Dudak Uçuklatan Borçta Tahsilat Zamanı

admin admin - - 3 dk okuma süresi
1 0

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 2023 yılının Eylül ayında kıymetli bir karar aldı. Kurum, Yalova, Tekirdağ-Çorlu ve Bursa-İnegöl’ün şehiriçi doğal gaz dağıtımı yapan ARMAGAZ, ÇORDAŞ ve İNGAZ’a kayyum atadı. Kelam konusu dağıtım şirketlerinin idare konseyleri süratle değiştirildi. Yerlerine yeni atamalar yapıldı.

EPDK Lideri Mustafa Yılmaz, hususla ilgili yaptığı açıklamada, ilgili şirketlerin hizmet kalitesi ve arz güvenliği bahislerinde “sınıfta kaldığını” belirtti.

Yılmaz, “Vatandaşlarımıza en kaliteli hizmeti sunmak ve BOTAŞ’a yönelik mali yükümlülüklerini eksiksiz yerine getirmek bu şirketlerin en temel sorumluluğudur” dedi.

Yılmaz’ın işaret ettiği, lakin açmadığı kayyum münasebeti bir müddet sonra ortaya çıktı.

ARMAGAZ, ÇORDAŞ ve İNGAZ’ın, BOTAŞ’a öteki bir deyişle devlete 1 milyar 250 milyon TL’yi aşkın borcu olduğu saptandı.

Şirketler, BOTAŞ’tan aldıkları doğal gazı, abonelerine sattı. Abonelerden, doğal gaz paraları tahsil edildi. Lakin, BOTAŞ’a borcunu ödemedi.

Borç fiyatı, 1 milyar 250 milyon TL’yi gördü. EPDK, harekete geçti; ARMAGAZ, ÇORDAŞ ve İNGAZ’ın idarelerini değiştirdi. Bu şirketleri, 4 aydır kayyum yönetiyor.

İHALE İLANI

Enerji Piyasası Düzenleme Heyeti, dün haftalık olağan toplantısını yaptı. Toplantıda; ARMAGAZ, ÇORDAŞ ve İNGAZ’ın varlıkları ve şehiriçi gaz dağıtım ağının satışı konusu da gündeme geldi.

Kurul, anılan bölgelerin ve varlıkların satışı için ihale ilanına çıkılmasını kararlaştırdı. İhale, birkaç gün içinde kamuoyuna duyurulacak.

Alıcı şirketler, bu varlıkları devralacak. Lisansta öngörülen müddette kelam konusu bölgelerde gaz dağıtım hizmeti sunacaklar.

PATRONLARDAN YAKIN MARKAJ

EPDK’nın, kayyum attığı 3 şehiriçi gaz dağıtım şirketi; Yalova, Çorlu ve İnegöl’de toplam 425 bin aboneye, yaklaşık 1 milyon 250 bin vatandaşa hizmet sunuyordu.

Patronlar, bu bölgeleri ve ihaleyi yakın markaja aldı. Dal kaynakları, Türkiye’nin önde gelen şehiriçi gaz dağıtım şirketlerini de denetim eden Çıkarı Holding (AKSA), Torunlar (Başkentgaz), Ahlatcı (ENERYA, AHL Doğalgaz, ÇEDAŞ, Çorumgaz, Kargaz, Sürmeligaz) ve PALMET’in (Gebze ve Erzurum’un gaz dağıtımını yapıyor) ihaleyle yakından ilgilendiğini söyledi.

Peki, yeni yılın birinci büyük ihalesi ne vakit yapılacak? İhalenin, en geç şubat ayının ikinci yarısında yapılması bekleniyor.

İhalede, oluşacak fiyat çok önemli… Zira, bu satıştan elde edilecek gelirin, ARMAGAZ, ÇORDAŞ ve İNGAZ’ın BOTAŞ’a olan doğal gaz borçlarının kapatılması için kullanılacağı tabir ediliyor.

Tahsilat için kronometre çalışmaya başladı…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın