Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Yarın Katar ile Türkiye’nin diplomatik bağlarının 50’nci yıldönümü. Katar Büyükelçisi Al Sani, yarınki Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komitesi öncesi sıcak işbirliği iletileri verdi.

Yarın Katar ile Türkiye’nin diplomatik bağlarının 50’nci yıldönümü. Katar Büyükelçisi Al Sani, yarınki Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komitesi öncesi sıcak işbirliği iletileri verdi.

admin admin - - 5 dk okuma süresi
34 0

Katar’ın Ankara Büyükelçisi Pir Muhammed bin Nasır bin Casim Al Sani, yarın Doha’da gerçekleştirilecek Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komitesi 9. Toplantısı’nın ikili bağların tüm boyutlarıyla tartışılmasına ve kıymetli bölgesel ve milletlerarası mevzulara ait görüş alışverişinde bulunulmasına fırsat tanıyacağını belirtti.

Büyükelçi Al Sani, Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komitesi 9. Toplantısı’na ve iki ülke ortasındaki ilgilere dair yazılı açıklama yaptı.

Temeli 2014 yılında atılan Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komitesi’nin 9. toplantısına mesken sahipliği yapacak olmaktan memnunluk duyduklarını tabir eden Al Sani, kelam konusu komite toplantılarında geçen yıllarda derin ve esaslı münasebetleri yansıtan çeşitli siyasi, ekonomik, toplumsal, çevresel ve öteki kıymetli alanlarda birçok mutabakata imza atıldığını belirtti.

İki ülkenin ortak tarihinden güç alan esaslı münasebetler sayesinde halklar ortasında oluşan karşılıklı yakınlaşmadan duydukları memnuniyeti söz eden Al Sani, Katar-Türkiye münasebetlerinin, Katar Buyruğu Pir Temim bin Hamad Al Sani ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde son yıllarda pekişen ortak siyasi irade sayesinde yüksek bir düzeye ulaştığını vurguladı.

BİRÇOK MUAHEDE İMZALANACAK

Türkiye ve Katar halklarının faydasına olacak halde ikili ilgileri güçlendirme noktasında ortak gayret göstereceklerini kaydeden Al Sani, 4 Aralık’ta başşehir Doha’da gerçekleştirilecek Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komitesi 9. Toplantısı’nda birçok muahedenin imzalanmasını beklendiğini belirtti.

50’NCİ YILDÖNÜMÜ

Ankara ve Doha ortasında diplomatik alakaların kurulmasının 50. yıldönümüne denk gelen 9’uncu toplantının, iki kardeş ülke ortasında çeşitli alanlardaki işbirliği bağlarına ivme ve güç katacağını kaydeden Al Sani, Türkiye-Katar bağlantılarının, kurulduğu 1973’ten itibaren stratejik iştirak basamağına gelene kadar niteliksel bir dönüşüm geçirdiğine işaret etti.

Al Sani, “Bu tıp üst seviye toplantıların gerçekleştirilmesi, ikili bağların tüm boyutlarıyla tartışılmasına ve ortak gündemde yer alan değerli bölgesel ve milletlerarası hususlara ait görüş alışverişinde bulunulmasına fırsat tanıyacaktır.” Sözlerini kullandı.

TÜRKİYE VE KATAR DÜNYADA İKİ İSTİKRAR ADASI OLARAK BİRLİKTE YÜKSELDİLER

Katar ile Türkiye’nin, son yıllarda karşılaştıkları bölgesel zorluklara karşı güçlü duruşunu koruyan iki ülke olduğunu, kardeş ülkeler olarak yakın işbirliği içinde çalışıp zorlukların üstesinden gelmeyi başardığını vurgulayan Büyükelçi, şunları kaydetti:

“Bölgedeki birçok kıymetli evrakta iki ülke ortasındaki uyum ve birçok bahiste ortak vizyona sahip olmaları, bilhassa de uyuşmazlıkların tahlili, barış, güvenlik ve istikrarın tesisi konusunda gösterdikleri büyük gayretler sayesinde bölgede ve tüm dünyada iki istikrar adası olarak birlikte yükseldiler. İki ülke ortasındaki stratejik ilgi, bölgedeki istikrarın temel direklerinden biriydi ve birçok siyasi, güvenlik ve ekonomik zorluk ve risk karşısında gerçek bir garanti oluşturdu.”

SEÇKİN BAĞLAR YATIRIMDA DA KENDİNİ GÖSTERİYOR

Türkiye ve Katar’ın iktisattan savunmaya, ticaretten yatırımlara kadar pek çok alanda iştiraklerinin karşılıklı yarar temelinde güçlendiğini belirten Al Sani, şöyle devam etti:

“2021 yılında 1,8 milyar dolar olan iki ülke ortasındaki ticaret hacmi, 2022 yılında yaklaşık yüzde 17 artışla yaklaşık 2,2 milyar dolara ulaştı. Katar pazarında da yüzlerce Türk firması faaliyet gösteriyor ve buna karşılık 33,2 milyar dolar fiyatındaki Katar sermayesi ile birçok Katarlı şirket Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Bilhassa son periyotta Türk iktisadını destekleyen birçok yatırım alanında Katar özel kesiminin rolü değerli ölçüde arttı. Sonuç olarak sevindirici olan, iki ülke ortasındaki seçkin bağlantıların yatırım alanında en güçlü formda kendini göstermesi.”

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın