Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Yargıtay’ın Can Atalay kararı Meclis’te okundu. Can Atalay’ın milletvekilliği düşürüldü

Yargıtay’ın Can Atalay kararı Meclis’te okundu. Can Atalay’ın milletvekilliği düşürüldü

admin admin - - 4 dk okuma süresi
5 0

Gezi davası kapsamında hala Silivri’deki Marmara Cezaevi’nde bulunan Can Atalay’ın milletvekilliği düşürülecek mi?

Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay’ın TİP Hatay Milletvekili Can Atalay ile ilgili aldığı kararların akabinde gözler Meclis’te.

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin kararı Meclis gündemine alındı. CHP milletvekillerinin verdiği önerge üzerine kapalı oturuma geçildi. Lakin iç tüzük gereği önerge, kapalı oturumda ele alındı. Ret kararı üzerine tekrar açık oturuma geçildi.

Kararın Genel Kurul’da okunmasıyla birlikte Atalay’ın milletvekilliği düşürüldü.

DAVA SÜRECİ

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Seyahat Parkı davasında Can Atalay’ın “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım” kabahatinden 18 yıl mahpusla cezalandırılmasına ve bu hatadan tutuklanmasına karar vermişti. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, lokal mahkemenin kararını hukuka uygun bulmuştu.

YARGITAY ONADI

28. Devir Milletvekili Genel Seçimi’nde TİP’ten Hatay milletvekili seçilen Can Atalay’ın avukatları, “müvekkillerinin milletvekili seçilmesi nedeniyle hakkındaki yargılamanın durması ve tahliye edilmesi” talebiyle Yargıtay’a başvurmuştu. Müracaatın akabinde süreç devam ederken Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Seyahat Parkı davasında Can Atalay’a verilen 18 yıl mahpus cezasını onamıştı.

AYM’DEN HAK İHLALİ KARARI

Yargıtay’ın talebi reddetmesi üzerine Atalay, Anayasa Mahkemesine kişisel müracaatta bulunmuş, mahkeme de “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği” haklarının ihlal edildiğine ve Atalay’ın yine yargılanarak tahliyesine karar verilmesine hükmetmişti.

YARGITAY AYM KARARINA UYMADI

Anayasa Mahkemesince, Atalay’ın yine yargılanması ve tahliyesi istemiyle gönderilen belge, lokal mahkemece karar verilmeden Yargıtay 3. Ceza Dairesine iletilmiş, kelam konusu ceza dairesi ihlal kararına uymamıştı. Ayrıyeten AYM üyeleri hakkında da hata duyurusunda bulunulmuştu.

MİLLETVEKİLLİĞİ NASIL DÜŞER?

Milletvekilliğinin düşmesiyle ilgili kararlar, Anayasa ve TBMM İçtüzüğü’nde yer alıyor. Bir milletvekilinin seçilmeye pürüz bir cürümden karar giydiğine ait mutlaklaşan mahkeme kararı hakkında TBMM Başkanlığına gelen tezkere, Genel Şurada okunduğu anda milletvekilliği düşüyor.

İKİNCİ BAŞVURU

Can Atalay’ın avukatları, Anayasa Mahkemesinin verdiği ihlal kararına uyulmaması nedeniyle ikinci kere kişisel müracaatta bulunmuştu.

Yapılan ikinci müracaatta yüksek mahkeme, Atalay’ın “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma”, “kişi hürriyeti ve güvenliği” ile “bireysel müracaatta bulunma” haklarının ihlal edildiğine karar vermişti.

YİNE İHLAL KARARI

“Anayasa’nın 148. unsurunda sağlanan kişisel müracaat hakkının, daha evvel verilen ihlal kararının uygulanmaması suretiyle ihlal edildiği” sonucuna varan Anayasa Mahkemesi, ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için kararın ilgili mahkemesine gönderilmesine hükmetmişti.

Anayasa Mahkemesince ikinci defa verilen ihlal kararını pahalandıran İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, bunun mahallî mahkemece alınan karara ait olmadığı gerekçesiyle belgeyi Yargıtay 3. Ceza Dairesine gönderdi.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın