Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Yargıtay, kocanın duş almamasını boşanma nedeni saydı! 500 bin lira tazminat ödeyecek

Yargıtay, kocanın duş almamasını boşanma nedeni saydı! 500 bin lira tazminat ödeyecek

admin admin - - 4 dk okuma süresi
23 0

DHA

Görülen bir davanın sonucuna nazaran, boşanma nedenlerine “kişisel paklığa dikkat etmeme” maddesi de eklendi.

Ankara’da yaşayan A.Y., eşi C.Y.’nin duş almayıp, haftada yalnızca bir iki sefer dişlerini fırçalaması ve şahsî paklığına dikkat etmemesi gerekçesiyle boşanma davası açtı.

Mahkeme, davalı koca C.Y.’yi tam kusurlu bularak boşanmalarına karar verdi ve 500 bin lira tazminata hükmetti.

Ankara’da yaşayan A.Y., eşi C.Y.’nin tıpkı kıyafetleri 5 gün giymesi ve şahsî paklığına dikkat etmediğini öne sürerek, boşanma davası açtı.

19’uncu Aile Mahkemesi’nde görülen davada, savlar şahitlerin anlatımları ile de kanıtladı.

Duş almayan koca tam kusurlu bulundu

Mahkeme, C.Y.’yi tam kusurlu bularak boşanmalarına karar verdi ve 500 bin lira tazminata hükmetti.

Bölge Adliye Mahkemesince hukuka uygun bulunan karar, Yargıtay 2’nci Dairesi tarafından da onanarak katılaştı.

Yargıtay kararında, davalı kocanın şahsî paklığına dikkat etmemesi, ter kokması üzere boşanmaya neden olaylarda tam kusurlu, bayanın ise kusursuz olduğuna hükmetti.

Ortak hayatı çekilmez hale getiren nedenlerden biri

A.Y.’nin avukatı Senem Yılmazel, kararının da onandığını belirterek, konusunu şöyle anlattı:

Medeni kanunumuzda boşanma nedenleri özel boşanma nedenleri ve genel boşanma nedenleri olarak ikiye ayrılır. Genel boşanma nedenleri ortak hayatı çekilmez hale getiren her nedendir. Emsal vermem gerekirse müvekkilimiz için açtığımız boşanma davasında boşanma nedeni karşı tarafın ferdî paklığına dikkat etmemesiydi. Davalı taraf duş yapmıyordu, yani çok az duş yapıyordu. Haftada bir iki kere dişlerini fırçalıyordu. Bu nedenle biz bir boşanma davası açtık. Birinci derece mahkemesi davalı tarafın tam kusurlu olduğuna davacının ise kusursuz olduğuna karar verdi. Bizim talebimiz maddi manevi tazminat talepli bir boşanma davasıydı.

Erkek, bayana 500 bin lira da tazminata ödeyecek

500 bin lira da müvekkilime tazminat ödenmesine karar verdi. Bu karar üst mahkemelere gitti. Birinci evvel Bölge Adliye Mahkemesi’nden geçti. Daha sonra da Yargıtay kararıyla katılaştı.

“Tanıklar yaşananları onayladı”

A.Y.’nin kelam konusu savlarını şahit beyanlarıyla kanıtlandığını belirten avukat, örnek olayla ilgili şu bilgileri verdi:

Davacı ve davalının ortak arkadaşları vardı. Bir de davalı tarafın iş yerinde çalıştığı mesai arkadaşları şahit olarak mahkemeye geldiler. Mesaide ter koktuğunu, birebir kıyafeti beş gün üst üste giydiğini söz ettiler. Bu biçimde şahit beyanlarıyla dava kanıtlanmış oldu. Eşlerin ortak hayatın sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor. Davranışlar nedeniyle ortak hayat çekilmez hale gelirse öteki tarafın boşanma davası açma hakkı oluyor. Bu duruma eş değil kimse katlanmaz. İnsan bağlarında hepimiz itina göstermeliyiz. Bu nedenle gerek davranışlarımıza, gerek temizliğinizi itina göstermeliyiz.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın