Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Yair Lapid, İsrail’in yasa dışı yerleşim konferansına tepki gösterdi

Yair Lapid, İsrail’in yasa dışı yerleşim konferansına tepki gösterdi

admin admin - - 3 dk okuma süresi
1 0

AA

İsrail hükümeti, işgal altındaki Filistin topraklarında yeni yasa dışı yerleşim yerleri kurmanın planlarını yapıyor.

Yerleşimlerin Gazze Şeridi ve Batı Şeria’nın kuzeyinde hayata geçirilmesi hedefleniyor.

İsrail’de ana muhalefet başkanı Yair Lapid, çok sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir liderliğindeki Yahudi Gücü Partisinin, yasa dışı yerleşim yerlerinin tekrar inşasına davet yapmak için düzenlediği konferansı eleştirdi.

“İsrail askerlerini tehlikeye atıyor”

Lapid, X toplumsal medya hesabından, kelam konusu konferansa ait yaptığı açıklamada şu tabirleri kullandı:

Bu, İsrail’e memleketler arası çapta ziyan veriyor ve olası esir takası muahedesini baltalıyor. Bu konferans İsrail askerlerini tehlikeye atıyor.

“Korkunç bir sorumsuzluk”

İsrail’de ana muhalefet başkanı Lapid, şu değerlendirmede bulundu:

Konferansın düzenlenmesi müthiş bir sorumsuzluktan ibarettir. (İsrail Başbakanı Binyamin) Netanyahu nitelikli değil, bu hükümet de nitelikli değil.

“Ülke tarihindeki en ziyanlı hükümet”

“Netanyahu hükümeti, ülke tarihindeki en ziyanlı hükümettir.” ifadesini kullanan Lapid, çok sağcı Ben-Gvir liderliğindeki partinin Netanyahu’nun partisi Likud’dan çok sayıda bakanın iştirakiyle gerçekleştirdiği “çözüm konferansının, bir vakitler ulusal kesitin kalbinde, artık ise çaresizce aşırılık yanlılarının gerisinde kalan Netanyahu ve partisi için yüz karası” olduğunu kaydetti.

Yedioth Ahronoth gazetesinin ine nazaran, çok sağcı Bakan Ben-Gvir’in partisinin öncülüğünde, 7 Ekim olaylarına cevaben, Gazze Şeridi ve işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyinde Yahudi yerleşim yerleri kurulmasını teşvik etmek maksadıyla Netanyahu hükümetinden bakanlar ile İsrail Meclis üyelerinin iştirakiyle bir konferans düzenlenmişti.

Gazze’de yasa dışı yerleşim planı

Netanyahu hükümetinden 12 bakanın katıldığı konferansta, İsrail’in hücumlarını sürdürdüğü abluka altındaki Gazze Şeridi’nde kurulması savunulan yasa dışı yerleşim yerlerinin olduğu büyük bir harita sergilenmişti.

İsrail Başbakanı Netanyahu, daha evvel birçok kere, Gazze Şeridi’nde yine Yahudi yerleşim yerleri kurmanın halihazırda gerçekçi olmadığını tabir etmişti.

İsrail, Haziran 1967’de işgal ettiği Gazze Şeridi’nden 2005’te çekilerek bölgedeki Yahudi yerleşim yerlerini dağıtmıştı.

Konutlar için rezervasyon açtılar

İsrailli 15 kuruluş, 11 Aralık 2023’te “İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ndeki denetimini genişletmesi durumunda Gazze’deki yerleşim projelerine” hazırlık yapmak hedefiyle bir konferans düzenlemişti. İsrailli bir müteahhitlik ve emlak şirketi de kelam konusu “yerleşim yerlerindeki” konutlar için rezervasyon açmıştı.

Birleşmiş Milletler (BM), işgal altında bulunan Filistin topraklarındaki Yahudi yerleşim ünitelerinin yasa dışı olduğunu belirtiyor ve iki devletli tahlili baltaladığı gerekçesiyle İsrail’e yerleşim ünitelerini durdurma daveti yapıyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın