Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Veliler Özel Okul Zamlarına İsyan Etti

Veliler Özel Okul Zamlarına İsyan Etti

admin admin - - 8 dk okuma süresi
29 0

Özel okullarda erken kayıt devrinin başlamasıyla bir arada fahiş artırımlar, gündemdeki yerini korudu. Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme yalnızca orta sınıflarda eğitim gören öğrencileri kapsarken; birinci, beşinci ve dokuzuncu sınıflardaki öğrencilerin velilerini ise yüksek fiyatlar bekliyor. Öte yandan kimi özel okullar yan ödemelere fahiş artırımlar uygulayarak Bakanlığın orta sınıflar için yaptığı düzenlemeyi delmeyi amaçlıyor. Bu duruma isyan eden veliler, Şikayetvar üzerinden şikayetlerini lisana getirdi.

Konuyla ilgili Şikayetvar’a ulaşan birtakım şikayetlerse şöyle sıralandı:

YÜZDE 150’NİN ÜZERİNDE ARTIRIM TALEP EDİLİYOR

Her sene yüzde 150’nin üzerinde artırım talep ediliyor. O kadar şikayet olmasına karşın nasıl bunun önüne geçilemiyor? Eğitim kurumu mevzuatına bile uyulmuyor. Mevzuat da ‘Erken kayıt devri ocak ve mayıs ayları ortasında yapılır’ diyor. Fakat bu kurum aralık ayında erken kayıt ismi altında fahiş artırım oranlarıyla velileri kayıt yaptırmaya mecbur bırakıyor. Bu türlü kurumların önüne nasıl geçilir bilmiyorum lakin fırsat verilmemeli.

GÜNLÜK YEMEK FİYATI 333 TL

Geçen yılki okul fiyatına yüzde 90, yemek fiyatına yüzde 100 artırım yapmış. Geçen sene ‘genel’ diye isimlendirdiği ETÜT fiyatını bu sene de yüzde 100 artırmış. Değişik olan şu ki, okulun açık kaldığı günlere nazaran hesaplandığında günlük yemek fiyatı 333 TL oluyor. Vakfı, tebrik ederim. Eğitim kurumu nitekim tam bir ticarethane haline gelmiş ne yasa ne de mevzuat dikkate alınmış. Bu da yetmezmiş üzere, internet sitesinde fiyat ilan etmesi gerekirken bunu yapmamış, velilere yazılı olarak bilgilendirme yapmak yerine yalnızca kelamlı bilgi veriyorlar. Bakanlık mevzuatı yayınlıyor lakin uyan yok. Sanki bakanlık bunu bilmiyor mu? Elbette biliyor. Bu sene artış oranı en fazla TÜFE’nin ortalamasının beş puan fazlası olmalı. Aslında oran muhakkaktır lakin oranın verildiği söylenmiyor.

OKUL FİYATI YÜZDE 220 ZAMLANDI

Özel bir okulun 2. sınıf kayıt fiyatının 160 bin TL (yemek dahil) olduğu, kitap fiyatının 40 bin TL civarında olacağı, bununla birlikte kıyafet ve servis fiyatı de eklendiğinde toplam yıllık bir öğrenci için 250 bin TL civarında fiyat ortaya çıkacağı görülüyor. Geçtiğimiz yıla nazaran okul fiyatına yüzde 220 artırım yapıldığı anlaşılıyor. Taban fiyata ve memurlara yüzde 49 artırım yapılmışken yüzde 220 artırım oranının neye nazaran hesaplandığı soru işareti. Biz ailelerin hislerinin ticari olarak suiistimal edilmesinden çok rahatsızız.

BÖYLE BİR ARTIRIM ORANINI DAHA EVVEL HİÇ GÖRMEDİM

Özel okullarda uyguladığınız artırımların oranını neye nazaran belirlediğinizi merak ediyorum. Biz bir yıldır okulun öğrencisiyiz ve yeni gelen öğrenci ile evvelden beri devam eden öğrenciye uygulanan fiyat ortasında bir fark göremiyorum. Geçen sene kayıt esnasında alınan fiyat üzerinden devletin belirlediği oranla artırım yapılması gerekirken, okul bu prosedürü izlemiyor. Bu türlü bir artırım oranını daha evvel hiç görmedim.

EĞİTİM FİYATINA YÜZDE 150, YEMEĞE YÜZDE 100 ZAM

Oğlum 3. sınıftan 4. sınıfa geçecek. Yüzde 150 okul, yüzde 100 yemek artırımı yapıp bizim yasal hakkımızın uygulanması talebimizi yapamayacakları doğrultusunda bilgilendirdiler. Münasebet olarak çalışan öğretmen ve işçi maaşlarının güzelleştirilmesi gerektiğini ve tek gelirin öğrenci kayıt fiyatı olduğunu belirttiler. Son 3 yılda rehberlik dahil branş derslerinde ayda bir öğretmen değişikliği ya da boş ders ile geçirildi. Bu iş için Ulusal Eğitim dahil yasal ne yapılması gerekiyorsa peşini bırakmayacağız.

EĞİTİM FİYATI 35 BİN TL’DEN 100 BİN TL’YE YÜKSELDİ

Kocaeli Gebze’de 6. sınıfa giden kızımın 2022-2023 yılında 35 bin TL olan okul fiyatı bu yıl 100 bin TL. Bu artış oranı yüzde 190 olduğu için biz velileri güç duruma sokacağını düşünüyorum. Yalnızca bununla da bitmiyor 55 bin TL yemek, kitap vs üzere fiyatlar velileri zahmete sokuyor. Birinci kayıtta artışın devletin belirtiği oranların üstüne çıkmayacağı söylendi. Şu an söylenen ile istenen ortasında tutarsızlık var.

GEÇEN YIL 60 BİN TL İSTENDİ, BU YIL 150 BİN TL

Çocuğumun okuduğu okul, fahiş artırım talep ediyor. Geçen yıl 60 bin TL olan okul fiyatı için bu yıl taksitli 150 bin TL talep ediliyor. Enflasyon yüzde 65 olarak açıklandı lakin okul fiyatlarının enflasyonla yakından ya da uzaktan bir alakası yok. Nasıl bir ülke olduk, yazıklar olsun.

SINAV SONUCU NE KADAR HAKİKAT?

Oğlum 13 Ocak’ta deneme imtihanına girdi. İmtihan sonucunu öğrenmek için kuruma gelmemiz gerektiği söylendi. Bu türlü saçma bir uygulama olabilir mi? Şeffaflık yok, imtihan sonucunun doğruluğundan da kuşku duyuyorum artık. Çok fazla şikayet var. Umarım bunu dikkate alırlar. Ben çocuğumu imtihana nasıl katılmasına müsaade ettiysem sonucuna da en acık net biçimde öğrenmek bizim hakkımız.

BURSLULUK İMTİHANININ SONUCUNU CEO’NUN ODASINA ASIN

Özel okul bursluluk imtihanı sonucunu öğrenmek için okuldan randevu almak ve yüz yüze görüşme yapmak gerekiyormuş. Bu kadar kolay olmayın. Mahalle ortasındaki okullarda da birebir taktiği kullanıyorlar. Sonucu sizin olsun, çerçeve yapın, CEO’nun odasına asın. Sizden de bayağı şikayet varmış, karşılık da vermeyin.

BURSLULUK İMTİHANI SONUCU İÇİN İLLA Kİ OKULA ÇAĞIRDILAR

Ortaokula başlayacak öğrencimizi özel bir okula bursluluk imtihanı için götürdük. İmtihan sonucu açıklandığına dair bildiri aldıktan sonra ilgili yerleşkesi arayarak sonucu öğrenmek istedim. Okula gelmem gerektiğini söyleyen yetkililere, işim hasebiyle müsait olmadığımı ve sonuçları e-posta yahut telefon yoluyla almak istediğimi belirttim. Bana dönüş yapacaklarını belirterek üç gün beklettiler. Daha sonra ben tekrar aradığımda, sonuçları bu biçimde veremeyeceklerini söz ettiler. Teknolojinin bu kadar ilerlediği bir periyotta, insanları bu cins pazarlama stratejileri ile ikna etmeye çalışan bir kurumun nasıl bir eğitim kurumu olabileceğini ve çocuklarımıza neler kazandırabileceğini merak ediyorum. Teknolojiden bihaber olan bu okulun çocuklara katacağı hiçbir şeyin olmadığını düşünüyorum.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın