Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Vedat Işıkhan’dan esnafa erken emeklilik açıklaması: Vaadimizi en kısa zamanda yerine getireceğiz

Vedat Işıkhan’dan esnafa erken emeklilik açıklaması: Vaadimizi en kısa zamanda yerine getireceğiz

admin admin - - 5 dk okuma süresi
28 0

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı katıldığı programda Toplumsal Güvenlik Reformu’nun gurur duydukları bir çalışma olduğunu ve vatandaşların yüzde 99’unun Genel Sıhhat Sigortası (SGK) kapsamına alındığını belirtti.

Bakan Işıkhan, 6-7 Şubat zelzelelerinin akabinde Bakanlık olarak zelzele bölgesi vilayetlerin yaralarını süratle sarmaya başlandığını ve bilhassa zelzelenin iş gücü piyasaları üzerindeki tesirini en aza indirmek, istihdamın sürdürülmesini sağlamanın önceliklendirildiğini aktardı.

Işıkhan, bu mevzudaki çalışmalara değinirken “Sosyal Güvenlik Kurumumuz ve Türkiye İş Kurumu’muz aracılığıyla hem depremzede vatandaşlarımızın hem de patronlarımızın yanında olduk.” bildirisini verdi.

“Bağkur’luların gün sayısı 7 bin 200 güne düşürülecek”

Bakan Işıkhan, “Baykent Kulisi” programında esnafın emeklilik koşullarının SSK’lılarla eşitlenmesi ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

Emeklilik bir sonuçtur. Burada Bağkur’luların beklentisini ben hürmet ile karşılıyorum. Çalışmalarımız devam ediyor. Gün sayısını 9 bin günden 7 bin 200 güne düşürülmesi seçim öncesi verilen vaatti biz bunu yerine getireceğiz. Bu vaadimizi de yerine getireceğiz. Kısa vakitte bunu neticelendirmeye çaba edeceğiz. Bütçe disiplinimiz el verdiği sürece beklemek için sebep de kalmayacak.

SSK ve Bağkur emeklilerine refah payı

Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleri ile bunu açıklamadan evvel toplantı gerçekleştirdik. SSK, Bağkur emeklilerimize emsal oranda artış yapılması kararı verildi. Ben dün aday tanıtımındaydım emeklilerimizin büyük bir kısmında memnuniyet gördüm. Ben çok olumlu görüyorum.

2023 yılı tüm dünyada süratli bir formda dönüşümlerin yaşandığı bir yıl oldu. Depremzedelerimize çok kıymetli çalışmalar gerçekleştirdik. 2023 Temmuz ayında minimum fiyata orta bir takviye verdik. Burada enflasyona ezdirmeme unsurumuzu koruduk. 2024 yılı Ocak ayında minimum fiyatı evvelki periyoda nazaran yüzde 49, evvelki yıla nazaran yüzde 100 artırdık. Minimum fiyatın yılda bir sefer verilmesi noktasındaki tutarlılık patronlarımız açısından olumlu izlenim bıraktı.

Yılbaşında memur maaşlarına yüzde 49,25 artış yaparak en düşük memur maaşı 32 bin TL’ye yükseltilmiş durumda. 2023 ocak prestijiyle yürürlüğe giren 3600 ek gösterge düzenlemesi ile çalışan ve emekli 5,3 milyon kamu çalışanının ek göstergelerinin tekrar düzenlenmesini sağladık.

“EYT’den 2 milyon kişi emekli oldu”

8 Eylül 99 öncesi sigortalılar için emeklilikte yaş koşulunu ortadan kaldırmıştık. Vatandaşlarımızın uzun yıllar talep ettiklerini yerine getirmiş olduk. Şu anda EYT’den emekli olan emeklilerimizin sayısı 2 milyon, şu anda 16 milyon emeklimiz var. Emekliliğe hak kazandığı evrakını aldıktan sonra direkt SGK’ya başvuruyorlar. EYT kapsamında emekli olup çalışmak isteyen 30 gün içerisinde özel dala dönen çalışanlarımıza dayanak veriyoruz.

“Asgari fiyattan gelir ve damga vergisi almıyoruz”

Bazı toplumsal medya içeriklerinde biz buna denk geldik. Yanlış bir bilgi var. 17 bin 2 TL olan minimum fiyatın sonundaki 2 TL’nin çalışanları üst vergi dilimine daha erken taşıdığı argüman edildi, katiyen o denli değil büsbütün gerçek dışı bir tez. Minimum fiyattan gelir ve damga vergisi almıyoruz. Fiyatı minimum fiyatın üzerinde olan tüm çalışanlarımızın minimum fiyat seviyesi kadar gelirleri vergiden muaf tutuldu.

Bu taban fiyatı Taban Fiyat Tespit Komitesi belirliyor. Belirlenirken günlük brüt olarak belirlenmekte. Saatlik ve aylık meblağlar da buna nazaran hesaplanır, büsbütün teknik bir şey. Buna nazaran de 2024 brüt minimum fiyatın aylık fiyatı 20 bin 2 TL 50 kuruş olarak belirlendi. Saatlik meblağı 88,90 TL olarak belirlendi. Net minimum fiyat 17 bin 2 TL olarak belirleniyor.

“Ev bayanlarına 3’te 1 prim dayanağı verilmesi ile ilgili çalışma başlatıldı”

Ev bayanlarına 3’te 1 prim dayanağı verilmesi ile ilgili çalışmalarımızı başlattık. Bunun vakti ve koşulları oluştuğunda biz alandaki sendikalarımızdan, bayan örgütlerimizden ve birçok kuruluştan fikirler alacağız. Ondan sonra muhakkak bir noktaya getireceğiz. Bu uzun bir çalışma olduğu için gayemiz orta vadede bunu uygulamak olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın