Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Vatandaştan Balık Fiyatlarına Tepki: “Bakmakla Yetineceğiz”

Vatandaştan Balık Fiyatlarına Tepki: “Bakmakla Yetineceğiz”

admin admin - - 5 dk okuma süresi
23 0

Av yasağının 1 Eylül prestijiyle son bulmasının akabinde balık tezgahlarındaki hareketlilik artarken balık fiyatları da bilhassa yılbaşından bu yana yükseldi. Trabzon Balık Hali’ndeki balıkçılardan Ahmet Çoğalmış, “Kış döneminin sonuna gelindiği için balık da azaldığı için balık fiyatları biraz üste çıktı. Şu anda görünürde o denli bir şey, yok lakin şu an balık bayağı bir az. Zati hamsinin sonlarına geliyor” diye konuştu.

“YİNE BOLLUK RAHMETİ BEKLİYORUZ”

Trabzonlu balıkçı Mehmet Can Örseoğlu şöyle konuştu:

“Şu ana kadar bolluk ve bereketlik vakti yaşanıyordu. Son 20- 25 gün bandında balıkta bir yavaşlama oldu zira en azından hamsi tezgahlarda yavaş yavaş kendini kaybetmeye başladı. Bunun yerine de tabi istavrit başladığından beri devam ediyor. Bu bolluk ve rahmetin dirayetidir. Hamsi de birebir dokuzuncu ayın 1’inden şu an ikinci aya gerçek gidiyoruz 5 ay üzere bir mühlet tezgahları çabucak hemen her gün süslemiştir. İnşallah doğal temennimiz yeniden bolluk ve rahmeti bekliyoruz. Şu anki manzara prestijiyle biraz bir kısıtlama oldu. Tekrar de tezgahlarda yerini alıyor lakin ister istemez fiyat etiketleri biraz yüksek olduğu için vatandaşı biraz düşündürüyor. Vatandaş tekrar eski halinde 35- 40- 50 bandını bekliyor lakin biz de onlar üzere bekliyoruz, inşallah ona döner diyoruz.”

“BALIK AZ GELDİĞİ İÇİN KIYMETLİ OLUYOR”

Gökmen Aydın şunları söyledi:

“Şu an fiyatlar olağan hamsi az 150 lira, istavrit 75 lira ucuz, mezgit ucuz, kefal 75, somon 150, labalık 120. Şu an fiyatlar olağan bu piyasaya nazaran besin hususu olarak balık fiyatları ucuz. Azalmaya gidiyor artık gitgide az geldiği için değerli oluyor lakin çok olunca ucuz oluyor. Nasıl istavrit bol olunca ucuz oluyor hamsi de birebirdir. İnşallah bundan sonra da vatandaş ucuz balık yer. Fiyatlar artık bu düzeyde masraf balık az olduğu için bu düzeyde sarfiyat. Balık bu fiyata parasız. Vatandaş tekrar 3 kilo hamsiyi 100 liraya alıyor lakin inşallah bundan sonra da bu türlü fiyat devam eder lakin besin hususuna vurursan tavuğun kilosu 150 lira balığın kilosu 75 lira.”

Balıkçı Ahmet Çoğalmış, “Kış döneminin sonuna gelindiği, balık da azaldığı için balık fiyatları biraz üste çıktı. Şu anda görünürde o denli bir şey, yok lakin şu an balık bayağı bir az. Esasen hamsinin sonlarına geliyor. Onun için haliyle fiyatlar üste çıktı. Vatandaş da biraz reaksiyon var lakin alışveriş sürüyor” dedi.

“BAKTIM, ALMADAN GERİ GİDİYORUM”

Vatandaş Emel Karadeniz, “Hiç yiyemiyoruz. Baktım almadan geri gidiyorum, niçin? Ne yapayım artırım, artırım, artırım… Devletimiz sağ olsun zama artırım diyor. Biz de oy veriyoruz devletimiz bizi hoş güzel kullanıyor. Maaşa da veriyorlar iki, üç kuruş onu da bu artırımlarla alıyorlar geri. Zamlarımızı geri alıyorlar işte. Verdiğiniz maaş fakat kiralar da aldı başını gidiyor, biz nasıl geçiniyoruz devlet bize sormuyor. Biz bu gidişle eskilere döneceğiz” dedi.

Vatandaş Yaşar Güney ise, “Balık hoş fiyatlar da olağan çok da değerli değil, piyasaya nazaran olağan balık hoş zira bu sene haftada bir gün olmak üzere aldım, çok da almasak bile haftada bir gün alıp yiyebiliyoruz fakat tabi alamayan da vardır mutlaka” sözlerini kullandı.

Başka bir vatandaş, “Fiyatlar el yakıyor, cep yakıyor, her şeyi yakıyor. Balık azaldığı için mi arttı herhalde bilmiyorum. Almaya geldik lakin bakıyoruz işte, bakınarak yetineceğiz herhalde. İstavrit 75, palamut 100 lira. Ne zamandandır aşikâr değil” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın