Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Van’da 35 yıldır kapalı sınır kapısında inceleme yapıldı: Bölge halkı heyecanlandı

Van’da 35 yıldır kapalı sınır kapısında inceleme yapıldı: Bölge halkı heyecanlandı

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1 0

DHA

İran ile yaklaşık 300 kilometrelik hududu olmasına karşın tek bir hudut kapısı bulunan Van’da, 35 yıldır kapalı olan Başkale ilçesindeki Gelincik Hudut Kapısı ise tekrar açılmayı bekliyor.

1989 yılında periyodun Başbakanı Turgut Özal’ın bölge iktisadına katkı sunması için açılan Gelincik Hudut Kapısı açıldıktan 7 ay sonra tarafından güvenlik tasaları nedeniyle tek taraflı kapatıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin 24 Ocak’ta gerçekleştirdiği Türkiye-İran İş Forumu’nun akabinde gündeme gelen yeni hudut kapılarının açılacağı açıklamaları, Başkale ilçesinde heyecan yarattı.

Başkaleliler heyecanlandı

Yaşanan gelişmelerin akabinde Ticaret Bakanlığı’ndan 4 daire lideri, Başkale Kaymakamı Mustafa Çelik ve Salmas’a bağlı Sinci Kenti Hudut Komiseri Yarbay Tohid İbadi hudut kapısının açılacağı Gelincik bölgesinde inceleme yaptı.

Başkale’de büyük heyecan uyandıran bu gelişmeyle ilgili sivil toplum temsilcileri ve vatandaşlar, hudut kapısının açılmasının bölge iktisadına büyük katkı sunacağını söyledi.

“Cumhurbaşkanımız bugüne kadar verdiği bütün kelamları yerine getirmiştir”

Başkale Ziraat Odası Lideri Rahmi Aşkan, yıllardır açılmasını bekledikleri hudut kapısının ekonomik manada büyük getirisi olacağını söyledi. Aşkan, “İlçemizde büyük bir göç var. Hudut kapısının açılmasıyla ticaret olacak. Hudut kapısının açılacağı bölge düz bir alandır. Engebeli ve dağlık değil. Salmas ilçesine 20 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Cumhurbaşkanımız bugüne kadar verdiği bütün kelamları yerine getirmiştir. İlçemiz ismine bölgemiz ismine kendilerine çok teşekkür ediyoruz. İran tarafında akrabalarımız var. Onlarda da büyük bir heyecan olmuş. Umutluyuz” dedi.

“İlçede bayram havası var”

Başkale Muhtarlar Derneği Lideri Vechi Ayhan ise “Hayvancılık geçim kaynağımız. Bunun yanında hudut ticareti de çok değerli bir yere sahip. İnsanlarımızın çalışması lazım. İran ile komşu bir ülkeyiz. Yıllardır birbirimizle ticaret yapıyoruz. İşsizlik sıkıntımız var, daima göç veriyoruz. Hudut kapısının açılacağı haberleri ile halkımız büyük bir heyecan içerisinde. İlçede bayram havası var. Tüm bölümlerden dayanak bekliyoruz. Umudumuz var, kapımız açılacak” diye konuştu.

“1989 yılında 7 ay açık kalan bu kapıya 35 yıldır hasretiz”

İlçede oturan Murat Özkaya ise hudut kapısının açılmasını yıllardır beklediklerini belirterek, “1989 yılında 7 ay açık kalan bu kapıya 35 yıldır hasretiz. Bizler bu kapının açılmasını istiyoruz. genelinde İran’la en uzun hudut çizgisine sahibiz. İki ilçe birbirlerine yakındır. Bu kapı bölge halkına can suyu olacak. Yıllardır İran halkıyla ticaret yapıyoruz. Resmi bir kapının olması çok hoş bir mana katacaktır. Biliyoruz ki Sayın Cumhurbaşkanımız söylediği her işi kesinlikle yapmıştır. Temennimiz bu kapının açılmasıyla ilçemizde ticaret olur, kimse göç etmez” tabirlerini kullandı.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın