Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Uzmanından Ev Aletleri Kazalarını Önleme Tavsiyeleri

Uzmanından Ev Aletleri Kazalarını Önleme Tavsiyeleri

admin admin - - 5 dk okuma süresi
3 0

Açıklamada, görüşlerine yer verileni Doç. Dr. Müge Ensari Özay, küçük mesken aletlerinin yanlışsız kullanılmadığında potansiyel tehlikeler oluşturabildiğini vurgulayarak, “Her mesken aletinin kendine mahsus güvenlik ihtiyaçları olabilir, bu nedenle her vakit eserin talimatlarına nazaran hareket etmek değerlidir.” sözlerini kullandı.

“OCAK VE FIRINLAR, NİZAMLI DENETİM EDİLMELİ”

Ocak ve fırınların yanlış kullanımdan kaynaklanan gaz kaçakları yahut alevin denetimsiz yayılması üzere kazalara neden olabileceğini kaydeden Özay, “Bu kusurları önlemek için ocak ve fırınların tertipli olarak denetim edilmesi, gaz sızıntılarını denetim eden dedektörlerin kullanılması ve aygıtların talimatlarına uygun biçimde kullanılması önemlidir” değerlendirmesinde bulundu.

Özay, ütülerin, kullanılmadıkları vakitlerde bile tehlike oluşturabildiğinin altını çizerek, “Kullanım sonrası ütülerin kapatılması unutulabilir yahut güvenlikli bir halde kaldırılmazsa yanıklara neden olabilir. Ütü kullanımı tamamlandıktan sonra inançlı bir biçimde soğuması için yüzeyin kollayıcı kapaklarla kapatılması ve kullanılmadığı vakitlerde kilitli dolapta saklanması gerekir.” tavsiyesinde bulundu.

Özay, kablosuna takılarak düşme; suyla teması, kablo hasarı yahut iç aksamında arıza üzere durumlarda elektrik çarpması; kablosunun kısa devre yapması yahut motor üzere iç bileşenlerinin çok ısınması sonucu alev alma tehlikeleri bulunan elektrik süpürgelerinin, tertipli bakımını yapmak, filtrelerin paklığını ve değişimini takip etmek, kullanılmadığı vakitlerde fişini prizden çekmek gerektiğini belirtti.

“KESİCİ ALETLER KULLANILMADIĞI VAKİTLERDE ESİRGEYİCİ TEDBİRLER ALINMALI”

Kesici mesken aletlerinin dikkatsizce kullanılması yahut yanlış yerlerde bırakılmasının kazalara neden olduğunu aktaran Özay, bu aletlerin kullanıldıktan sonra çabucak temizlenmesi gerektiğini, kullanılmadığı vakitlerde ise muhafazalı kılıf yahut saklama kutularında tutulması gerektiğini kaydetti.

Özay, prizlere takılı unutulan elektrikli aygıtların çok ısınabileceğini, birden fazla aygıtın takılı olduğu prizlerin çok yüklenmesini önlemek için üzerindeki güç kapasitesini aşmayacak formda kullanılması gerektiğini aktardı. Kullanılmayan elektrikli aygıtların fişini prizden çekmek gerektiğini hatırlatan Özay, CE onaylı kaliteli eserlerden elektrikli aygıt satın almanın ve periyodik olarak elektrik tesisatını denetim etmenin riski azaltacağını vurguladı.

“DÜDÜKLÜ TENCERELER TALİMATLARA NAZARAN KULLANILMALI”

Düdüklü tencere ve su ısıtıcıları üzere konut aletlerinin inançlı kullanımı için birtakım kıymetli noktalara dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Özay, şunları kaydetti:

“Düdüklü tencere kullanımında, kullanım talimatları kesinlikle okunmalıdır. Her düdüklü tencerenin farklı özellikleri olabilir. Bilhassa, kapak yanlışsız halde kapatılmalı ve kilitlendiğinden emin olunmalıdır. Yemek pişirme mühletleri ve basınç ayarı, soğuma müddeti konusunda talimatlar izlenmelidir. Yemek pişirme süreci bittikten sonra düdüklü tencere soğumadan kapak açılmamalıdır. Soğuma müddetine dikkat etmek çok değerlidir, çok basınç önemli yaralanmalı yanıklara neden olabilir. Su ısıtıcılarında ise belirlenen azamî su düzeyi aşılmamalıdır. Çok doluluk, buharlaşma sırasında tehlikeli olabilir. Su ısıtıcıları, içlerinde su yokken asla çalıştırılmamalıdır ve belli bir sıcaklığa ulaştıktan sonra otomatik olarak kapanmalıdır. Bu özellik çalışmazsa, çok ısınma ve yangın riski oluşur.”

“ELEKTRİKLİ AYGITLAR ÇOCUKLARDAN VE EVCİL HAYVANLARDAN UZAKTA TUTULMALI”

Ev aletlerinin çocuklar yahut evcil hayvanlar için gerekli tedbirler alınmazsa potansiyel tehlike oluşturabildiğinin altını çizen Doç. Dr. Müge Ensari Özay, kazaları önlemek için priz kapakları ve priz kilitleme düzeneklerinin kullanılması gerektiğini söyledi.

Özay, elektrikli aygıtların çocukların ulaşamayacağı yerlerde yahut kilitli dolaplarda tutulması gerektiğini de belirtti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın