Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Uzman erbaşlar da rütbe istiyor

Uzman erbaşlar da rütbe istiyor

admin admin - - 7 dk okuma süresi
1 0

Ali Kemal ERDEM

Her insan çalıştığı işte ilerlemek, yıllar geçtikçe aşikâr pozisyonlara ulaşmak ister.
Kimi meslek kümeleri buna imkan verirken kimi mesleklerde yıllar geçse dahi birebir pozisyonda bitirilebiliyor.
Fakat Türkiye’de maaşın çoğunlukla bulunduğu pozisyona nazaran şekillenmesi yıllardır tıpkı vazifeye başlayanlar ile yeni başlayanların kazandığı fiyat ortasında az farkların olması üzere sonuç doğuruyor.
Askerlik alt – üst bağının en besbelli olduğu meslek kümelerinin başında geliyor.
Subay ve astsubaylarda olan rütbe sisteminin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) günümüzde en kalabalık kısmını oluşturan uzman çavuşlar ortasında da olması gerektiğini öne sürenler var.

İLETİLEN TALEBE OLUMLU DÖNÜŞ OLMADI

Uzman erbaşları temsil eden en kıymetli derneklerden Uzmanlar Federasyonu Lideri Ali Tilkici bunlardan biri.
Uzman çavuşlarda kıdeme nazaran işaretler olsa bile rütbe bulunmuyor.

Tilkici, geçtiğimiz Mayıs ayında Ulusal Savunma Bakanlığı ile yaptıkları görüşmede uzman erbaşlarda kıdemlerin rütbeden sayılması konusunda taleplerini iletmelerine karşın bir sonuç alamadıklarını söyledi.
Tilkici, toplantıda kendilerine “Üzerine çalışacağız” denildiğini lakin bir dönüş olmadığını belirterek, nedenine dair “İşlerine o denli geliyor” argümanında bulundu.

“BİR YILLIK ADAMLA 30 YILLIK OLAN BİREBİR KEFEYE KONUR MU?”

Neden bu türlü bir talepte bulunduklarına dair soruya gelince “Bir yıllık uzman çavuşla 20 – 30 yıllık uzman çavuşu birebir takıma atıyorlar. Her meslek çırak olarak başlıyor sonrasında ustalaşıyor. Uzman erbaşlıkta meslekte ne kadar deneyiminiz olursa olsun geleceğe yönelik rastgele bir planınız programınız yok. Dünyada bu türlü bir meslek yok. Bir yıllık adamla 30 yıllık adam birebir kefeye konur mu?” dedi.

“UZMAN ERBAŞLAR ORTASINDA MAHKEMELİK MESELELERE YOL AÇIYOR”

Aralarında süreç içerisinde bir rütbe farkının oluşmamasının eski uzman erbaşlarla yenileri ortasında vakit zaman sıkıntılara yol açtığını ve bir sürü mahkemelik durumun ortaya çıktığını öne süren Tilkici, “Arkadaşımız Ökkeş Gök bundan kaynaklanan bir sorun yüzünden ömrüne son verdi” argümanında bulundu ve kelamlarını şöyle tamamladı:

“MESLEKLERİNDE İLERLEMEK İSTİYORLAR”

“Uzman erbaşlar mesleklerinde ilerlemek tecrübelendikçe yeni muvaffakiyet kazandıkça yeni rütbe almak istiyorlar. Fakat mesleğe uzman çavuş olarak başlayıp uzman çavuş olarak bitiriyorlar. Kıdemlerinin rütbeden sayılarak yeni misyonlar sorumluluklar istiyorlar.”

KARŞI ÇIKANLARIN MÜNASEBETİ: BUYRUK KARMAŞASI OLUR

Uzman erbaşların rütbe isteğine ordunun subay takımları genel olarak ölçülü bakmıyor.
Temel gerekçeyi özetlemek gerekirse uzman erbaşların ordunun “Savaşçı” takımlarını oluşturduğu, komuta kısmının aslında subay ve yeri geldiğinde astsubaylar tarafından doldurulduğunu belirterek uzman erbaşlar ortasında da rütbe dağılımı yapmanın çok sayıda buyruk veren, az sayıda uygulayan kişinin oluşması üzere bir karmaşaya yol açabileceğini öne sürüyorlar.

“EMİR VERME AÇISINDAN BİR SORUN OLUŞMAZ”

Peki hakikaten bu türlü bir karmaşa olur mu? Bu soruyu bir devir TSK’da astsubay olarak da vazife yapan ve hali hazırda askerlerin taraf olduğu pek çok davaya giren Avukat Murat Altay’a sorduk

Öncelikle buyruk karmaşası yaşanır savına dair yorumda bulunan Altay, “Her üst astına iç hizmet kanunu gereği buyruk veremez. Buyruğu verme salahiyeti yalnızca amire aittir ve bu yetki yalnızca maiyetiyle sonludur. O yüzden üst olan uzman çavuşun astı olan uzman çavuşa buyruk verme hakkı yoktur. Bu türlü bir hukuksal düzenleme gelirse şayet buyruk verme açısından bir eza oluşmaz. Örnek vermek gerekirse Denizli tugay kumandanı Tuğgeneral, Kayseri’deki uzman çavuşa buyruk veremez. Lakin buradaki ast pozisyonunda olan uzman çavuş yeniden astlık görevi olan disiplin ve saygıyı göstermek zorundadır” dedi.

“ASTLIK ÜSTLÜK OLMAMASI TEKNİK KÜLFETLER DOĞURUYOR”

Altay, uzman erbaşlar ortasında astlık üstlük münasebetinin olmaması; bilhassa 1632 sayılı Askeri ceza kanunu açısından teknik ezalar doğurduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Özellikle üste sadakat, buyruğun değeri, savaş alanında hareket sonuçlarını düzenleyen ve bir askerin olmazsa olmaz disiplin anlayışını düzenleyen kanunumuza nazaran de mahkemelerde tıpkı rütbede iki kişi varmış üzere bir düzenleme karşısında; yargılamalardaki maddi gerçeğin ortaya çıkarılması zorlaşmaktadır. Bu manada bu türlü bir düzenleme tekrar gerekmektedir.”

“ASTLIK ÜSTLÜK SAĞLANIRSA DİSİPLİN VAR OLUR”

Altay, son olarak birçok profesyonel ordu üzere hala askerlere işçi gözüyle bakılmasının eksik ve yanlış olduğunu belirterek, “Özel kesimde olduğu üzere çalışma gücüne; insan kaynağı olarak bakılması gerektiği ve bu çeşit bir yaklaşımın ordumuzun gücüne güç katacağıdır. Yeniden uzman erbaşlar ortasında astlık üstlük münasebeti sağlanırsa disiplin var olur. Disiplinin var olduğu yerde kan ve gözyaşı olmaz düsturunun bir an evvel sağlanmasında yararı olacağını düşünmekteyim” diyerek kelamlarını bitirdi.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın